avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate anucy

Activitate anucy

Răspuns la discuția Malpraxis
si nu imi trebuie un avocat pentru acest lucru?
Discuție Malpraxis
Buna ziua,sunt din Piatra-Neamt,as dori sa consult un avocat,am dreptul sa dau un medic in judecata pentru ca am fost la un pas de a ramane paralizat?cum sa procedez?
Buna ziua,tata ma rugat sa postez urmataoarea intrebare si va roaga daca se poate sa ii raspundeti.Sunt invatator,nascut la 28.04.1948,vechime in munca 43 de ani.In luna noiembrie 2010 am iesit la pensie la limita de varsta.Intrebare:Daca renunt la pensie pot reveni la catedra incepand cu 01.04.2011,in temeiul carei legi am acest drept?Astept raspun,multumesc anticipat.
Discuție INTREBARE
O DOAMNA MA RUGAT SA INTREB URMATOARELE:BUNICA SA ARE UN APARTAMENT SI DORESTE SA IL VANDA.PENTRU VANZARE POATE FOLOSI O PROCURA PRIN CARE BUNICA A IMPUTERNICIT-O PENTRU VANZAREA ACESTUI APARTAMENT?TREBUIE SA SEMNEZE SI COPII BATRANEI PENTRU VANZAREA ACESTUI IMOBIL?MENTIONEZ CA ESTE UNIC PROPRIETAR BUNICA SA.VA MULTUMESC
Buna ziua,unchiulmeu a suferit un accident in anul 2003 si in prezent are invaliditate ireversibila,fiindu-i amputat piciorul.din 2003 a primit gradul 1 de invaliditate,iar anul acesta ia fosr luar acest grad si i sa dat gradul 2.nu intelege de ce pt ca are invaliditate ireversibila.cele doua doctorite l-au plimbat intre cele doua cabinete si tot nu i sa rezolvat.diagnosticul sau este:Traumatism complex a ambelor gambe cu amputatia gambei stangi.plaga contuza cu defect osteo-musculo-cutanat gamba dreapta.contuzie si escoriatii ale toracelui,sold si coapsa stanga.accident de tren.ce putem face?unde ne putem adresa sa isi caute dreptatea.este in mare imposibilitate.va multumesc.
sora mea a murit intr-un accident de masina in decembrie 2009,mostenitor este fiul sau,ea fiind divortata de sot.bunurile care l-a mostenit fiul sau,minor este un teren extravilan,sa facut succesiunea iar acum el este proprietarul.sora mea era inculpat intr-un dosar penal cu prejudiciu,iar azi am primit o citatie sa se prezinte fiul sau,impreuna cu tutorele la proces.la notariatul unde sa facut succesiunea notara a primit o insiintare ca pamantul este grevat si sa spuna care sunt mostenitoriilegali.ce se intampla acum?ii ia terenul copilului?orice bun care il va dobandi deacum ii va lua instanta pana se acopera prejudiciul?ce sa facem?
buna ziua,nu stiu daca intreb corect pe acest topic,insa cred ca voi primi un raspuns.un priewten ma rugat sa va intreb urmatoarele:are un teren ,langa terenul lui la cca 50m se extrage petrol brut,considera ca exista zacamant si pe terenul lui,unde si cui se poate adresa pentru a vinde acest teren.va multumesc.
Răspuns la discuția contract orange
nu a mai platit de trei ani,insa dl.detectiv ii spune trebuie sa plateasca altfel va avea probleme.poate pati cv?de ce il suna acel detectiv?multumesc mult.
Discuție contract orange
un vecin de al meu,disperat ma rugat sa va intreb urmatoarele:este intr-o situatie deplorabila financiara,probleme grave in familie si este in imposibilitate de plata totala.in 2006 a facut un abonament la orange ,apoi nu a mai platit,iar acum un detectiv il ameninta in fiecare zi ca daca nu plateste il va da in judecata si va avea grave probleme,fiind vorba de suma de o mie ron sau daca il da in judecata de 3200ron.este si foarte bolnav si de cate ori este sunat i se face rau.a vb cu respectivul si a spus ca doar din ianuarie poate plati.intreaba ce i se poate intampla?ii este teama.va multumesc.
Buna ziua,sora mea cea mica aterminat scoala post liceala sanitara in anul 2001,nu a profesat,acum insa sa inscris la ordinul asistentilor pentru stagiu.face stagiul intr-un spital,o perioada de trei luni asa cum prevede legea,apoi va da un exament si i se elibereaza atestatul.ea doreste sa plece apoi in italia ca asistent,ce acte ii trebuie,unde trebuie sa se intereseze,cat dureaza aceste acte.mentiones ea are acte de italia pt ca locuieste acolo de opt ani,insa a lucrat o munca necalificata.va rog sa imi spuneti ce are de facut pentru ca vrea sa isi obtina dreptul de a lucrea ca asistent in uniune.va multumesc mult.