avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate positano

Activitate positano

Discuție GRANITUIRE
astazi avem pronuntarea la acest dosar de granituire . instanta poate decide demolarea acelui zid din casa care este pe ternul vecinului sau poate decide despagubirea in bani a acestuia mentionez faptul ca la raportul de expertiza sa constatat ca am intrat pe ternul vecinului dar acessta a fost de acord atunci cand am contruit acea casa in 2005 si el era proprietar actele erau in curs .sunt diperat deoarece acel zid din casa poate afecta structura casei va multumesc
Discuție granituire
sunt intr-un proces de granituire cu vecinul meu. la expertiza sa depistat ca am intrat in curtea vecinului 6m dar problema este ca nu am stiut si acolo exista o constructie(am ridiact casa in 2005) .exista posibilitatea ca sa fiu demolat va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat sunt disperat deoarece este singura locuinta pe care o am va multumesc
am primit o amenda de 200ron in sedinta la judecatoria sector 5 deoarece nu mam prezentat la o expertiza . trebuie sa platesc amenda dar in ce cont pt ca am fost la cec dar nu imi poate incasa pt ca nu am nr de cont
;;linia de hotar respecta documentatia cadastrala respectiv actele de propietate ale partilor''ce inseamna ca nu am intrat la vecinul meu cu constructia pe terenul lui si nici el nu a depasit linia de hotar?va multumesc
am cumparat de la tatal meu in 2006 un teren si constructie ,dupa care am mai construit ceva in plus fara autorizatie. Acum sunt chemat in instanta pt anularea contractului de vanzare-cumparare si demolarea constructiei deoarece am intrat si pe terenul lui circa 50 cm . De precizat este faptul ca in contract este specificat CA A PRIMIT PRETUL INTEGRAL IAR PT ACEI 50 CM A FOST DE ACORD DAR VERBAL . EXISTA POSIBILITATEA CA INSTANTA SA DECIDA ANULAREA CONTRACTULUI SI DEMOLAREA CONSTRUCTIEI ?SUNT FOARTE DEZAMAGIT DE TATAL MEU VAMULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PT CA SUNT DISPERAT DEOARECE SUNT CASATORIT SI AM 2 COPII SI NU VREAU SA AJUNG IN STRADA
Răspuns la discuția granituire
va multumesc mult pt raspuns
k dar cu ce poate demonstra ca nu a primit bani?acesta declara in dosarul de anulare contract vanz-cump ca a semnat ca a primit bani dar ca in realitate nu era asa X-(.el se contrazice singurX-(
am platit toti bani cu o zi inainte de incheierea actului de vanzare cumparare deoarece acesta chiar declara ca a primit pretul integral .nu am fost intelesi sa mai platim alta suma va multumesc pt rasp
Discuție granituire
sunt in proces de granituire si sa ajuns la expetiza,problema este urmatoarea-eu am intrat circa50 cm pe terenul vecinului fara sa stiu iar acestia vor sa demolez constructia deoarece am ridicat fara autorizatie.Ce se poate intampla cu locuinta mea pt ca intadevar am facut ceva in plus fata de ce apare in cadastru dar in anul 2006?.Instanta poate decide demolarea constructiei?
va multumesc
am cumparat in 2006 o locuinta plus teren prin contract de vanzare-cumparare ,am achitat pretul in totalitate iar acum in 2011 sunt citat de aceasta peroana care spune ca nu a primit banii ca eram intelesi sa i platesc in timp de cateva luni pretul locuintei chiar daca in act scrie ca a primit integral toti banii .se poate sa mi se anuleze contractul de vanzare-cumparare?va multumesc din suflet