avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Activitate tantrixuti

Activitate tantrixuti

Discuție Cedare teren
Am achizitionat , anul acesta, un teren intravilan agricol pentru a construi o casa de locuit. Pentru a obtine autorizatia de construire mi s-a cerut sa fac PUZ. Prin acest PUZ trebuie ( ? ) sa cedez ( aproximativ 200mp ) o parte din teren pentru largirea drumului ( actualmente fiind drum de exploatare ).
Doresc sa stiu daca pot cere , legal, despagubire de la primarie. Are primaria drept sa-mi impuna sa cedez fara despagubire? Exista vreo lege in acest sens ?

Am achizitionat , anul acesta, un teren intravilan agricol pentru a construi o casa de locuit. Pentru a obtine autorizatia de construire mi s-a cerut sa fac PUZ. Prin acest PUZ trebuie ( ? ) sa cedez ( aproximativ 200mp ) o parte din teren pentru largirea drumului ( actualmente fiind drum de exploatare ).
Doresc sa stiu daca pot cere , legal, despagubire de la primarie. Are primaria drept sa-mi impuna sa cedez fara despagubire? Exista vreo lege in acest sens ?

Este vorba despre sora mea , care este beneficiara unui act de donatie facut de catre tatal meu pe numele de fata al acesteia dupa ce aceasta s-a casatorit. Act facut probabil ca in cazul unui divort sotul acesteia sa nu aiba dreptul la apartament. Paralel cu aceasta mi-a spus ca nici eu nu am dreptul la apartament. Precizez ca intre timp tatal meu a decedat . Actul de donatie e valid ?
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția act de donatie
Este vorba despre sora mea , careia i s-a facut un act de donatie de catre tatal meu pe numele de fata dupa ce aceasta s-a casatorit in ideea ca in cazul inui divort sotul sa nu aiba dreptul la apartament. paralel cu aceasta mi-a spus ca nici eu nu am dreptul la apartament. Precizez ca intre timp tatal meu a decedat .

Multumesc foarte mult.
Discuție act de donatie
Buna ,doresc sa stiu daca un act de donatie este legal daca este facut pe numele de fata dupa ce te casatoresti si semnezi cu numele dinaintea casatoriei.
Discuție Drept de somaj
Buna seara. As vrea sa intreb daca cumnata mea, poate beneficia de somaj ?
Firma la care lucreaza sa declarat falimentara. Inainte de angajare a fost in crestere de copil. La 3 luni dupa expirare C.I.C. s-a angajat la aceasta firma si a adunat 10 luni de munca pana sa se declare falimentul firmei. Are dreptul la somaj ?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Drept de habitat
avokitten a scris:

nu, va avea numai dreptul de a locui.
saraca a fost trasa pe sfoara.


Multumesc. SA inteleg ca poate fi trecuta cu drept de habitat in contarctul deja existent? Sau se face un contract nou? As vrea sa o pot linisti cumva pe matusa ca nu va ramane in drum la batranete. Vreo idee?
Am o problema. Am o matusa care a vandut , la indemnul surori mele , un apartament ca sa cumpere o casa. Sora mea impreuna cu sotul ei au asistat-o la vanzarea apartamentului si la cumpararea casei ( ei au gasit cumparatori pt apartament respectiv au cautat o casa de vanzare ). Vanzarea apartamentului a fost semnata de matusa mea iar bani au ramas la sora mea. La cumpararea casei matusa nu a fost anuntata ( fiind plecata din localitate ) iar acestia ( sora si sotul ei ) au semnat actele de cumparare pe numele lor nefacand nici-o mentiune despre matusa. Acum matusa mea vrea sa treaca casa pe numele ei. Cei doi i-au propus ca pe contractul existent sa o treaca pe matusa cu drept de habitat. Se poate ? Ce drepturi are matusa in urma accestui drept de habitat ? Devine proprietara cu drepturi depline asupra casei si terenului ? O poate vinde/dona/ etc. fara accordul celor doi ?
Discuție Succesiune
Buna ziua. Solicit si eu o lamurire un sfat. Parinti mei au divortat prin ’90. Suntem 2 frati. La divort eu am ramas cu mama si sora mea cu tata. Apartamentul a ramas, in urma divortului, la tata . Sora mea s-a casatorit acum 3 ani. Anu’ trecut in decembrie tatal meu a murit. Se pare ca sora mea ‘ l-a convins ‘ pe tata sa-i lase apartamentul prin act de donatie sau vanzare-cumparare. La ce autoritate ma pot interesa ce fel de act i-a facut, donatie sau vanzare-cumparare ? Mai am vreun drept asupra apartamentului ? Daca da cum imi pot exercita acest drept ? Ce drept are sotul surori mele asupra apartamentului ? Multumesc.