avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate vasilica ungureanu

Activitate vasilica ungureanu

nu gasec si eu Hotararea de neconstitutionalitate a reesalonarii drepturilor salariale.Daca ma vede cineva si stie unde este postata sa-mi spuna si mie.Mii de multumiri si bafta tuturor.
Discuție fise post
La o primarie comunala se intocmesc fise ale postului in doua exemplare una la angajat iar alta la secretar.Unde se mai depun aceste fise de post in afara de locurile enumerate.Va multumesc la cei care i-mi ve-ti raspunde.
Răspuns la discuția vechime in munca
anii lucrati in fostul CAP nu au fost cu contract de munca deci nu a avut calitatea de angajat ci de membru cooperator si a contribuit cu 10 sau 15 lei.
daca un functionar public isi inscrie in carnetul de munca anii lucrati in fostul CAP este corect .Si daca da care este actul normativ?Eu stiam ca se adauga ca vechime pentru stabilirea pensiei nu si pentru a beneficia de spor de vechime.Daca ma vede cineva rog urgent un raspuns.Multumesc
Răspuns la discuția impozit auto
fii multumit numai cu atit si citeste ce ai putea pati :ART 264 alin.4 din Legea 571(CODUL FISCAL) si ART.294 alin.2 lit a din aceiasi lege.=D>
daca ma vede cineva sa-mi de-a un raspuns va rog este o problema foarte serioasa.Si ca o adaugare la intrebarea anterioara daca refuz sa primesc noua fisa a postului ce se poate intimpla.Va multumesc mult,mult de tot pentru intelegere
am avut o sedinta de lucru cu primarul si ne-a citit indatoririle fiecarui angajat,unde am aflat ca pe linga sarcinile de serviciu incluse in fisa postului a mai fost adaugat acum si "alte sarcini primite de la primar prin dispozitie".Este legal si daca da pute-ti sa-mi spuneti care este temeiul legal?Multumesc anticipat pentru raspuns.:D
Răspuns la discuția sarcini suplimentare de serviciu
nu am aceasta rubrica in fisa postului.Daca refuz spreexemplu numirea in diferite comisii(de masurare a terenului,de anchete sociale etc.).Daca refuz ce se poate intampla?Va multumesc pentru colaborare.
Referitor la condica de prezenta nu am luat la cunostiinta de reg.de ordine interioara.si cred ca se semneaza la locul de munca.
Sunt referent impozite si taxe.Pot primi alte sarcini prin dispozitia primarului fara sa fiu de acord sau consultatin prealabil,si daca da care este temeiul legal.Multumesc ff mult:))
Sotia este bibliotecar comunal si are o distanta de cel putin un km de la sediul Bibliotecii pana la sediul Primariei.Este corect sa fie obligata sa semneze condica la Primarie.Care este temeiul legal in acest sens.Va multumesc anticipat.Tinand cont de Legea 334/2002 Biblioteca este considerata institutie publica.:))