avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate eujad

Activitate eujad

buna ziua. In luna februarie 2010 am incetat activitatea , prin demisie , la o societate la care lucram de 15 ani. Nu imi gasesc de munca si as vrea sa obtin ajutorul de somaj. Se poate urma aceasta procedura?
Ma angajez la o alta societate pe perioada det de 2 luni cu sal minim pe economie / sau daca se poate part-time cu salariu aferent, Iar dupa ce expira cele 2 luni, imi incetez activitatea cui 56 j sio solicit adev ptr somaj de la cele 2 societati.Conteaza f mult care va fi salariul?
Este corect?
aveti alte variante ?
Multuimesc
in 12 dec 2009 a incetat preavizul unei salariate in functia de Responsabil clienti. Angajatorul vrea sa mai disponibilizeze 1 pers in functia de tamplar cu 28 dec. este permis avand in vedere ca nu ma incadrez la colectiva si ca salariatii respectivi au functie diferita?multumesc
conducerea societatii este plecata din tara. mi s-a comunicat telefonic sa trimit in somaj un salariat. Informarea salariatului cu privire la perioada de preaviz poate fi semnata de mine, in calitate de IRU sau tb neaparat de catre conducere?
stiti cumva cu ce tb sa ma duc la Casa de PENSII ptra depune 7 carnete de munca in vederea scanarii?
Care este perioada de proba ptr cim pe 3 luni pentru functie de conducere
am functie de baza cu sal. x la o societate si un part time la o alta societate cu sal. y. Indemnizatie ptr crestere si ingrijire copil se calculeaza 85 % din functia de baza + part time sau part time nu se ia in considerare?Daca beneficiez de sporuri se adauga si ele?Multumesc
daca tb sa bag o persoana in preavizul de 20 zile ptr somaj, tb sa tin cont de ziua de 1 decembrie ? adica sa nu o pun la socoteala?
Răspuns la discuția adeverinta medic
multumesc ptr raspunsuri. Dar nu este nevoie sa trec si cate zile de concediu medical a avut?
exista un tipizat ptr adeverinta medic?am inteles ca ar fi aparut unul in 2009.este adevarat?
Răspuns la discuția 55 b sau 79 7
eu stiu diferenta. V-am citat din cererea lui. Problema e ca nu stiu daca e corect 55 b sau 79 7 .Practic a scris ca vrea demisie deci presupun ca 79 7