avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate dandy_mihaela

Activitate dandy_mihaela

buna ziua,
va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cui sa ma adresez. fratele meu in varsta de 40 de ani sta cu mama mea in varsta de 76 de ani si cu inca un frate de 42 de ani . cel de 40 il bate mereu pe cel mai mare cred ca nu exista saptamana in care sa nu ia o bataie zdravana saracu de la el , cei mai grav este ca ainceput sa o bata si pe mama care saraca va dati seama nu se poate apara. toata familia a stat de vb cu el si in fata iti spune ca nu mai face dar dupa ce pleci situatia e aceeai .eu stau la bucuresti iar ei stau intr-un sat din judetul arges ,am rugat-o pe mama sa faca plangere la politie dar ii este frica de el pt ca stau toti in aceeasi casa si a zis ca politia nu poate decat sa-i de o amenda pe care o plateste tot mama pt ca el nu are servici ,am rugat-o sa vina sa stea la mine dar nu vrea spune ca acolo este casa ei si acolo vrea sa moara caror instante ma pot adresa pt ca situatia nu poate ramane asa trebuie sa fie cineva care sa o protejeze pe mama de bataile lui . va multumesc si astept un raspuns
buna seara , ajutati-ma sa inteleg un lucru
am suspendat activitatea firmei in august am platit impozit forfetar pe lunile respective , acum vine contabila si imi spune ca de fapt chiar daca firma este suspendata pe o perioada de trei ani impozitul forfetar se plateste pana la sfarsitul lunii decembrie 2009 .simt ca o iau razna nu mai inteleg nimic cum sta treaba de fapt cu acest impozit
va multumesc
buna ziua
ma ajuta si pe mine cineva?
am suspendat activitatea unei firme pe trei ani . contabila vine si imi spune ca trebuie sa scot un certificat fiscal eu stiu ca mai sunt niste datorii catre stat (1000lei)pentru ce se scoate acest certificat.
poti sa-l scoti daca mai ai de dat bani la stat sau ma trezesc si cu vreo amenda de la administratie? multumesc
Discuție somaj

buna. poate stie cineva daca pot beneficia de somaj in conditiile in care eu am avut o firma . in luna aprilie am inchis cartea de munca iar firma am suspendat-o in august . in luna aprilie a fost suspendat punctul de lucru iar toate contributiile catre stat au fost platite pana in luna aprilie . ca angajator am dreptul la somaj?ce se intampla cu lunile din aprile- august?
Răspuns la discuția Radiere sucursala
si la cat timp dupa ce iei hartia de la registru trebuie sa ajungi dupa aia la administratie pentru suspendare si acolo.
daca mai sunt de dat si niste bani (nu foarte multi 1300ron)ce termen exista?
Răspuns la discuția Radiere sucursala
se plateste cumva si impozitul forfetar tot la orc pe mai iunie si iulie sau se plateste la financiar
Răspuns la discuția Radiere sucursala
buna seara,
stie cineva cat costa taxa la registru comertului pentru suspendare activiate pe o perioada de trei ani?
multumesc
buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca pot sa suspend activitatea firmei pe o perioada de trei ani daca mai am ceva restante la bugetul de stat.vreo 10 mil lei vechi.
si cam cat ar fi impozitul forfetar pe 3 luni.
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pot sa suspend activitatea unei firme daca nu sunt platite toate taxele catre stat. pot sa le platesc dupa ce o suspend
buna ziua . am si eu o intrebare . am un srl am suspendat punctul de lucru urmeaza sa suspend activitatea pe o perioada de timp dar asociatul meu nu vrea sa semneze AGA el detine 50 eu 50. au fost si sunt neintelegeri intre asociati. nu sunt datorii catre stat , au fost platite din banii care s-au luat pe vanzarea spatiului asociatul luind o parte din acesti bani si spunand ca de fapt sunt banii lui. nu mai conteaza acest lucru dar ce se poate face in cazul in care nu vrea sa semneze AGA si nu vrea sa mai plateasca absolut nimic (mai sunt o gramada de taxe catre registru comertului spune ca el nu suporta asa ceva dar nici nu semneaza pt suspendare , eu nu imi mai doresc aceasta firma iar asociatul nu o vrea nici el .ce este de facut in aceasta situatie. va multumesc