avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate carmen crenguta

Activitate carmen crenguta

Răspuns la discuția inspector resurse umane
Cursul de inspector RU organizat de Camera de Comert e recunoscut de ITM, am urmat si eu un astfel de curs
Inregistrarea in REVISAL a CIM se face cel tarziu in ultima zi lucratoare inainte de inceperea activitatii noului angajat, dar pentru primirea numarului de inregistrare de la ITM, contractul individual de munca se poate prezenta in termen de 20 de zile de la intocmirea lui.
la expirarea duratei CIM pe perioada determinata, puteti beneficia de somaj, dar numai cu indeplinirea conditiilor: angajatorul sa va incheie contractul de munca cu art 56/j (expirarea duratei CIM); sa va elibereze stagiul de cotizare( prin care se atesta plata contributiilor la somaj); iar dumneavoastra sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni ( cele 12 luni nu trebuie sa fie la acelas angajator)
"Ministerele si celelalte organe centrale stabilesc functiile prin a caror ocupare angajatul dobindeste, potrivit alineatului 1, calitatea de gestionar. Aceste functii sint denumite, in cuprinsul prezentei legi, functii de gestionari" conform legii22/1969.

Dar nu am gasit aceasta lista cu functii pentru care se pot constitui garantii materiale.
Va rog sa ma ajutati.
Răspuns la discuția art.52(1) lit.d codul muncii
90 zile : 01.03.2010-31.12.2010
Poate o persoana sa aiba contract individual de munca( norma intreaga) in cadrul unui SA si in acelas timp sa aiba calitatea de administrator neexecutiv prin statutul societatii in cadrul aceluias SA, in baza unui contract de administrare incheiat conform Legii 31/1991?
Va rog daca se poate sa motivati raspunsul pe baza de articole de legi, aflate in vigoare la aceasta data.
Răspuns la discuția unic intretinator
consultati totusi un avocat, caruia sa-i prezentati pe larg situatia dumneavostra si pentru a fi mai bine consiliata
Răspuns la discuția noul model al adev de vechime
am consultat site-ul, cred totusi ca este mai degraba o greseala de exprimare si de fapt ambele date calendaristice se refera la data de incetare a CIM
Răspuns la discuția unic intretinator
ART. 21
(1) La aplicarea efectivă a reducerii de personal, după reducerea posturilor vacante de natura celor desfiinţate, măsurile vor afecta în ordine:
a) CIM ale salariaţilor care cumulează două sau mai multe funcţii, precum şi ale celor care cumulează pensia cu salariul;
b) CIM ale persoanelor care îndeplinesc condiţiile de pensionare la cererea unităţii;
c) CIM ale persoanelor care îndeplinesc condiţiile de pensionare la cererea lor.
(2) La luarea măsurii de desfacere a CIM pentru reducerea de posturi vor fi avute în vedere următoarele criterii minimale:
a) dacă măsura ar putea afecta doi soţi care lucrează în aceeaşi unitate, se desface contractul de muncă al soţului care are venitul cel mai mic, fără ca prin aceasta să se poată desface contractul de muncă al unei persoane care ocupă un post nevizat de reducere;
b) măsura să afecteze, mai întâi, persoanele care nu au copii în întreţinere;
c) măsura să afecteze numai în ultimul rând pe femeile care au în îngrijire copii, bărbaţii văduvi sau divorţaţi care au în îngrijire copii, pe întreţinători unici de familie, precum şi pe salariaţii, bărbaţi sau femei, care mai au cel mult 3 ani până la pensionare la cererea lor.
(3) În cazul în care măsura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o formă de calificare sau de perfecţionare a pregătirii profesionale şi a încheiat cu unitatea un act adiţional la contractul de muncă, prin care s-a obligat să presteze o activitate într-o anumită perioadă de timp, administraţia nu-i va putea pretinde acestuia despăgubiri pentru perioada rămasă nelucrată până la împlinirea termenului, dacă măsura desfacerii contractului de muncă nu-i este imputabilă.
(4) În ipoteza în care două sau mai multe persoane salariate sunt în aceeaşi situaţie, disponibilizarea se va face cu consultarea sindicatelor.

Conform Contract Colectiv de munca nr 631/05.12.2007, modificat prin act ad nr 744/12.01.2009
Răspuns la discuția noul model al adev de vechime
de unde aveti acest formular de adeverinta? pt ca eu inca nu am intalnit aceasta formulare.