avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate nikolos

Activitate nikolos

am citit art.740 cpc dar nu inteleg daca esti oprit in trafic de catre politie in alta localitate fata de unde esti iti ridica talonul si cartea autovehiculului dar iti ridica si autoturismul odata cu actele auto sau numai actele . multumesc
Răspuns la discuția Sechestru auto
Daca este sechestru pe auto , te opreste politia in trafic eu fiind din craiova si sunt oprit in constanta politia imi ridica si auto sau numai actele masini
fiind executat silit in baza unui imprumut de nevoi personale ,dar platesc lunar 150 ron ,normal rata lunara ar fii de 750 ron doresc sa fac o cerere scrisa catre executor solicitand date despre debitul ramas neachitat si alte inscrisuri privind valoarea comisioanelor ce sunt incluse in rata ,etc , fiind un comision de risc care este in jur de 200 ron inclusa in rata lunara de 750 ron . Pot actiona in judecata firma recuperatoare eoski in care sa cer ca acest comision de risc care nu stiu ce reprezinta si l am platit timp de 3 ani pana a ramane restant ,sa mi se scada din suma totala ramasa neachitata sa mi recalculeze debitul fara acest comision . Multumesc
in 2013 ianuarie sa dat sentinta difinitiva si irevocabila 2 ani cu suspendare si cu 2 ani de incercare. In aceasta luna ianuarie 2017 sa implinit termenul de 4 ani mai precis pe 24/01/2017 , in cei 4 ani nu am mai savarsit nici o infractiune , abatere disciplinara sau altceva .Reabilitarea cazierului se face automat sau trebuie sa fac notificare catre completul de judecata ,unde am fost judecat , Mentionez ca procesul a fost judecat in cp cel vechi . In cat timp se reabiliteaza cazierul, Va multumesc
daca cineva a avut debit neachitat reprezentand credit pe baza de buletin la o firma recuperatoare si ulterior a decedat , firma recuperatoare sau executorul silit se vor intoarce asupra sotiei sau a copiilor defunctului .Defunctul nu are nimic pe numele lui ca bunuri mobile sau imobiliae. Multumesc.
Răspuns la discuția Cazier judiciar -accident rutier
multumesc pt raspuns ,La implinirea termenului trebuie sa mai fac ceva demersuri sau reabilitarea se face dela sine, cazierul devenind curat
multumesc pt raspuns , Pot ceda partea mea fratelui meu inaintea vazarii apt lui ca el sa fie ca singuator,mostenitorrul ,multumesc
suntem 2 frati primim mostenire dela parinti un apartament pe care vrem sa l vindem ,,eu am o datorie la o firma de recuperare creante .care mi a inaintat dosarul la un executor silit cu care m am inteles sa platesc cat pot lunar , si am platit si platesc o suma mult mai mica decat ar trebui platita rata lunara . daca vindem apartamentul cu cat vrem noi cei 2 frati ((. oricum eu din suma rezultata ,partea mea dela vanzare vreau sa achit daca se poate integral datoria ,,(( executorul sau firma recuperatoare poate lua si din partea fratelui meu pt a se completa debitul adica ex, debit 50000 ron , vanzarea apartamentului este de 20000 euro ,eu 10000 fratele 10000 ,ar mai trebui 2500 euro pentru complectarea sumei de 50000 ron reprezentand debitul , executorul poate sa ii ia si din banii fratelui meu pt completarea debitului , sau este o alta procedura la vanzarea apt si recuperarea debitului , va multumesc
buna seara ,va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema in 24/01/2012 sa dat sentinta definitiva 2 ani cu suspendare plus 2 ani de incercare pt accident rutier soldat cu un deces si vatamare corporala ,ihtre timp nu am mai savarsit nici o abatere ,m am angajat pe o perioda determinata 1 an ca motostivuitorist dupa care mi am obtinut permisul de conducere toate gradele ,nu m am putut angaja in romania din cauza cazierului si m am angajat in strainatate sofer cu contract de munca in bratislava eu pot cere acum reabilitarea cazierului judiciar pana sa se implineasca 4 ani adica 24/01/2016 la instanta inalta curte de justitie alba iulia ei fiind care mi au dat sentinta finala , ca judecatoria din sibiu imi daduse 1,6 luni cu suspendare .si daca da cum se procedeaza , va multumesc
suntem 2 frati ,eu in persoana am un debit restant la bcr , imprumut cu buletin ., platesc catre executor judecatoresc lunar 150 ron in baza unei chitante , parintii ne au lasat mostenire un apt al lor personal si noi vrem sa l vindem si partea mea ce mi revine vreau sa achit debitul restant ,,executorul judecatoresc sau cei care au preluat creanta dela bcr imi poate bloca vanzarea apt sau fratele poate avea si el probleme la partea lui din vanzare ,cam ce se va intampla la vanzarea apt , multumesc