avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate gutermsergiu

Activitate gutermsergiu

Buna

incepind cu 01.01.2016 pensiile militare se vor recalcula . Fiind pensionar anterior acestei date ,pentru recalcularea pensiei mele am depus cerere ,am ales 6 luni pentru a lua in considerare veniturile realizate si ACTUALIZATE. Am primit raspuns de la Casa Sectoriala in luna Martie ca a fost innaintat la unitatea de unde m-am pensionat care trebuie sa comunice Situatia Veniturilor Actualizate si apoi se va emite DECIZIA . Intrebarea mea este care este temeiul legal pentru a mi se comunica si mie aceasta situatie a veniturilor Actualizate . Chiar daca Deciziea NU a fost emisa si va mai dura ,personal doresc sa fiu INFORMAT cu privire la aceasta situatie a veniturilor actualizate.AM trista experienta ca deciziile emise sunt Foarte Sumare ,Neexplicite si in mod natural doresc sa verific din ce sunt compuse aceste venituri actualizate . Va rog ajutati-ma sa motivez cererea mea catre Serviciu financiar prin aratarea temeiului juridic privind solicitarea de a fi INFORMAT despre Veniturile Realizate Actualizate -componenta lor -solda grad -solda functie , spor etc. Va multumesc
Răspuns la discuția proprietate imobil
Multumesc mult !!!
Buna ziua

in 2003 am cumparat un imobil casa locuit cu 1502 teren . In 2005 am constatat ca nu detin suprafata cumparata. Am convenit cu unul dintre vecini ,care a platit un topograf si a facut masuratori si am stabilit ca el are mai mult decat in CF cu 60 m patrati si am fost de acord sa ramana lui acei 60 m patrati insa mie imi mai lipsesc 526 m. Am doar 916 m. Cu celalalt vecin nu am facut masuratori dar am aflat ca de fapt innainte de 1989 cine detinea proprietatea i-a dat loc sa construiasca casa dar nu si terenul , starea de fapt continuind pina in 2003 cind am cumparat eu fara a-mi aduce la cunostinta cineva acest lucru. Vecinul nu recunoaste acest lucru si nu colaboreaza . Intrebarea mea este ::
La Cartea funciara gasesc un inscris care sa ma lamureasca ca in trecut vechii proprietari au dat dreptul de construire a unui imobil ?? Astept raspuns Multumesc
Răspuns la discuția Taxa auto
Daca doriti puteti plati Taxa prevazuta de legea 9/2012 , insa aveti posibilitatea sa nu o platiti intrucit potrivit art. 148 alin 2 din Costitutia Romaniei prevederile Tratatelor Constitutive ale Uniunii Europene au prioritate fata de dispozitiile contrare ale legii interne . txa este discriminatorie ILEGALA
avind in vedere prev. art. 82 si 80 din Lg.76/2012 , care precizeaza ca art. 54 din Lg. 76/2012 intra in vigoare la 3 zile de la publicare in MO , si vazind ca acest articol 54 IN VIGOARE DECI abroga art 21 din Lg. 554/2004 respectiv calea de atac exceptionala REVIZUIREA mai poate fi admisa o cerere de REVIZUIRE cind este data o hotarire IREVOCABILA de Curtea de Apel prin care se respinge recursurile declarate ??
Speta RECALCULARE PENSIE , prima instanta Tribunal Obliga la recalculare,a doua instanta respinge recursul declarat MENTINE prima sentinta IREVOCABIL prin care casa de pensii este obligata la emiterea unei NOI Decizii cu luarea in calcul a unor stagii !!
Va rog dac se poate sa ma lamuriti cine poate cerceta administrativ pe PRIMAR , in conditiile in care este stiut ca acesta nu este functionar public fiind Ales.
va multumesc
Buna ziua
doresc sa prezint speta si astept sugestii si comentarii >

02.05.2012 pe adresa de domiciliu soseste o amenda p-v ,intocmit in lipsa mea si in baza unei NOTE de Constatare din 19.12.2011 , descrierea faptei :stationare neregulamentara , incadrare juridica art.12 lit a din HCLM : stationare fara tichet de parcare , ; Nu am avut cunostinta de aceasta Nota de constatare. In HCLM este prevazut intrun articol faptul ca , p-v se poate incheia in lispsa pe baza notei de constatare , si la alt articol e prevazut ca agentul constatator va pune sub parbriz nota.
Intrebarea mea este , cum poti fi amendat in baza acestei note care nu a fost comunicata. Nota nu are un destinatar ,nu este adresata.
Este aceasta Nota de constatare un ACT ADMINISTRATIV , ce trebuia contestat la primarie, atita timp cit nu este destinat ,nu apare numele meu iar eu nu am ajuns in posesia ei.
poate fi respinsa contestatia la acest proces verbal pe motiv ca nu am contestat la Primarie? Nota de constatare
Nu am avut cunostinta, nu a fost comunicat si doresc comentarii si sugestii pe tema Act Administrativ - Comunicat- necomunicat , Nulitate act Administrativ Unilateral NEADRESAT.
P-v l-am contestat intermen, am invocat nulitate , descrierea faptei nu corespunde cu incadrarea juridica, am invocat exceptia LIPSEI PROCEDURII SPECIALE , deoarece in HCLM este prevazut intr-un articol ca PROPRIETARUL este obligat sa comunice LA CEREREA PREIMARIEI , cui a incredintat autoturismul pentru a fi condus ,in caz contra procesul verbal se intocmeste in lipsa pe numele PROPRIETARULUI.
Nu am primit inca intimpinarea ,dar banuiesc ca primaria va considera NOTA de constatare ca fiind cererea despre care vorbeste articolul respectiv .
Am respins orice proba ce nu se regaseste in p-v , respectiv foto sau inregistrari , pentru ca e posibil ca primaria sa fi fotografiat.
Am invocat NULITATE pentru ca NU ESTE PREVAZUT UN INTERVAL ORAR , stationare fiind oprire mai mult de 5 minute , iar in p-v nu e trecut interval orar.
Am invocat exceptia lipsei competentei materiale a agentului constatator , deoarece in HCLM se prevede ca competenti a sanctiona sunt angajati ai SERVICIULUI ADMINISTRARE PARIMONIU PARCARI imputerniciti ai primarului, iar in p-v agent este POLITIST Local din cadrul Politiei locale .

VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU RASPUNSURI PE ACEASTA TEMA
Va multumesc
Inca o data va sfatuiesc sa depuneti o plingere penala la parchet.
Deasemenea in acelas tim puteti solicita scris SC X sa va elibereze o copie a chitantei, sau a documentului unde se afla semnatura celui care a primit suma de bani respectiva si explicatii scrise in care sa precizeze concret cum s-a efectuat aceasta plata,daca persoana care a incasat suma a fost legitimata etc. Aceasta solicitare scrisa sa o trimiteti recomandat cu confirmare de primire ,pentru a avea dovada comunicarii.
De regula sumele de bani ce se ridica de la o caserie sunt insotite de un act justificativ de plata ,casierul identifica persoana care primeste suma prin legitimare,respectiv cu actul de identitate sau alt document ,asa cum este prevazut in fisa postului de casier.
Fac precizarea ca nu am citit topicul cu inselaciune la care faceti referire ,insa daca considerati ca a fost savirsita o fapta penala ,fie inselaciune , ... etc. trebuie sa va adresati organelor competente penal.
Daca dumneavoastra nu a-ti incasat sumele respective si exista semnaturi olografe care confirma ridicare a acestor sume , exista proceduri legale de plata respectiv dispozitie de plata, ori semnatura in registru de casa ,etc. ITM-ul nu are competenta penala pentru rezolvarea problemei dumneavoastra .
In baza raspunsului de la ITM depuneti o reclamatie la Parchet,prin care explicati pas cu pas cele petrecute in fapt ,atasind eventual inscrisurti si propunind probe, fara a face o incadrare a faptei.
Parchetul fiind sesizat ,este obligat a efectua cercetari si a emite o solutie legala.
Totusi as dori sa intreb daca nu cumva aveti si dumneavoastra datorii ,catre societate ?
Răspuns la discuția Discriminare religioasa
se pare ca a-ti pronuntat un adevar , fata de care respectuos va adresez o intrebare la care sa raspundeti . Sunteti crestin(a) ? Raspunsul sa-l adresati propriei persoane .Si apoi ,discriminarea la care va referiti are ca izvor DOAR credinta ce o aveti sau mai este si altceva , ca de exemplu modul cum intelegeti sa o practicati ?
E trist dar adevarat ! faptul ca de multe ori vrei sa faci binele dar gresesti .