avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate cypry75

Activitate cypry75

Răspuns la discuția Apometru defect - furt?
la fel cum zicea si mony23 nu au cum sa va impute mai mult de 5 mc de persoana pe luna iar din cate am inteles pierderile sunt din octombrie deci numai in ultima luna va poate pune la plata 5 mc de apa iar acele contoare se numesc repartitoare de costuri deoarece precizia lor este jalnica iar un contor adevarat costa mult . Stati linistita nu au ce sa va faca
Răspuns la discuția Inundatie vecin
nu trebuia sa-i da-ti nici un ban , tre sa fi adus dvs o firma care sa-i fi facut reparatiile[EDIT]
Răspuns la discuția verificare apometre
administratorul sau alt membru desenat al asociatiei nu face verificarea apometrelor ci doar citirea lor si existenta sigiliilor , verificarea mertologica se face de catre o firma specializata o data la 3 ani (daca proprietarul e de buna credinta cheama singur firma)dar cum nu exista baza legala de a obilga proprietarii sa-si faca verificarea metrologica periodica a contoarelor astea functioneaza de ani buni fara a le fi fost facut verificarea asa ca de aici rezulta si unele diferente
Răspuns la discuția calcul diferentiat la caldura
dc e asa cum ati spus acel proprietar tre sa plateasca la comun pausal chiar dc el are caloriferele inchise si nu a fol energie termica nici macar 1 ora e problema lui ca nu lea deschis dar tot tre sa plateasca dc asa ati hotarat
da tre sa plateasca dar plateste mult mai putin acum administratorii la blocurile care nu sunt contorizati calculeaza facura de incalzire impartind totalul la suprafata utila pe care o inmultesc la fiecare apartament in parte in functie de suprafata apartamentului respectiv
Alimanescu George a scris:

Îi puteti cere si despagubiri materiale pentru prejudiciul cauzat, reprezentand diferenta dintre cuantumul cheltuielilor pentru caldura pe care le veti plati si cele pe care le-ati fi platit daca ati fi avut centrala instalata.

este o vorba a romanului ,, pana la Dumnezeu te mananca sfintii ,, lui ii trebuie o solutie acum nu actionari in instanta , bani cheltuiti pe holurile tribunalului si timp pierdut solutia mea e cea mai buna si usor de rezolvat si cu costuri mici
aceeasi problema am avuto si eu cu o vecina in urma cu cativa ani si anul asta am rezolvat problema fara semnatura ei si legal uite ce ai de facut .............. in fiecare camera unde ai calorifer schimbi caloriferul vechi cu unul nou de un element apoi mergi la CET le faci o cerere in care soliciti inventarierea corpurilor de incalzit de la tine din apartament acolo platesti o taxa iar in maxim 10 zile vine o persoana de la CET si iti face inventarierea corpurilor de incalzit, completeaza niste acte iar in maxim 2 saptamani vei primi o recomandata cu suprafata radianta atat tu cat si administratorul care s-ar pute sa-ti zica ca nu a primit scrisoarea cum a fost in cazul meu asa ca te sfatuiesc sa faci o copie xerox si sa io dai tu . In baza acelei suprafete radiante administratorul tre sa-ti calculeze caldura in caz contrar il actionezi in instanta, El o sa-ti zica ca tre sa platesti 10- 20 -30% din nu stiu ce cota refuza categoric si cere ca toti locatarii sa-si faca inventarierea ceea ce sunt convins ca nu vor + ca tu nu esti debransat de la sistemul central de caldura ci ti-ai redus suprafata radianta eu am avut inainte 9 m2 suprafata radianta iar acu am 0,75 m2 suprafata radianta. Spor la treaba
daca nu va semneaza nu aveti ce face trebuie sa renuntati la idea de a va monta centrala.Si eu sunt in aceeasi situatie cu o vecina de vreo 2 ani iar in instanta nu veti avea castig de cauza eu le-am incercat pe toate bani cheltuiti degeaba
ochi pentru ochi ,dinte pentru dinte , terorizatii dumneavoastra pe ei si nu va lasati influientati de barfele lor si ale altora iar cei ce cred barfele lor nu va vor binele, aici se ajunge din cauza invidiei dumneavoastra aveti ceea ce ei nu au ,, prieteni" ignoratii total. sa auzim numai de bine
explica ce intelegi tu prin ,,zgomot la orice ora" sunt persoane care au copiii mici si care plang si noaptea cateodata si se trezeste vreun sictirt ca face zgomot copilu si atunci sa vina politia si sa-l amendeze mi s-ar parea chiar o nesimtire , lege 61/1991 stab. programul de liniste in intervalul orar 22-6 ceea ce mi se pare ok dar sa fie respectat si asta iar la bloc se poate stabili de comun acord in sedinta cu toti locatarii un alt program dar si aici de multe ori se fac abuzuri cine se considera ,,smecher" sau lucreaza pe la primarie sau in sistemul bugetar unde poate ,,santaja" pe unii si altii isi fac propriul program de liniste , nici cum nu e bine nu se poate impaca si capra si varza asa ca noi ce ce stam la bloc suferim sau rabdam nesimtirea altora sau ne mutam la casa si avem linistea de care avem nevoie , eu mi-am cumparat dopuri de urechi si dorm cu ele