avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate yubi

Activitate yubi

Buna ziua,
mama mea a contractat un credit de nevoi personale fara ipoteca in valoare de 5000 euro si un card ca credit cu o valoare de 1500 ron. A ramas fara servici, a intrat in somaj, a achitat ratele la timp pana in momentul cand a terminat somajul. a cerut la banca o scutire de la plata ratelor datorita impasului financiar si i s-a acordat o gratie totala timp de 2 luni. dupa aceste 2 luni, negasindu-si servici a inaintat dosarul de pensionare anticipata. Raspunsul de la Casa de Pensii a durat 5 luni, deoarece CNP-ul mamei a fost schimbat acum vreo 10 ani, datorita unei erori...si din acest motiv avea ani lucrati pe 2 CNP-uri...in acest timp nu a avut nici un venit, banca tot a sunat si a amenintat...pana la urma a dat dosarele la firma de recuperare. Aceasta firma suna in continuare si ameninta cu executarea bunurilor mobile si imobile...mamei abia i-a venit decizia de pensie, cu 560 ron. Firma de executare doreste achitarea integrala a creditelor, adica 4000 euro si 1700 ron, sume de care mama nu dispune, le-a propus sa le de-a cate 200 ron pe luna, si acestia nu accepta. Ce se poate intampla in continuare? Daca i se pune poprire pe pensie, care ar fi cuantumul? Ambele contracte sunt facute la aceiasi banca.

Si inca un aspect....deoarece CNP-ul i-a fost gresit( de fapt a fost gresita data nasterii, si prin urmare i-a fost alocat un alt CNP), nu a fost vina ei, ci a Consiliului Local care a emis certificatul de nastere, poate sa actioneze in instanta Consiliul respectiv pentru a cere daune? Acest fapt i-a adus mai multe prejudicii de-a lungul timpului, chiar si acest fapt cu intarzierea raspunsului de la Casa de Pensii care a durat 5 luni, timp in care nu a avut nici un venit si a acumulat numeroase datorii, implicit cea de la banca, pentru care acum va fi executata?
multumesc, astept raspunsurile dumneavoastra.
Buna ziua! am detinut un SRL caruia i-am suspendat activitatea din 2006. Acum in 2013 trebuia sa infiintez un PFA si am constatat in cazierul fiscal ca am "fapta" deoarece SRL-ul a fost radiat.Prin urmare, 1 an de zile de la data radierii nu mai pot face nici un fel de sc, ii, pfa...pot face ceva sa scot aceasta "fapta" din cazier sau exista vreo modalitate de a-mi deschide acest PFA? Eu din 2006 m-am mutat de la domiciuliu unde aveam si sediul social al SRL-ului, nici nu am anuntat acest lucru, si prin urmare nu am primit nici o instiintare de la ANAf sau ONRC privind demersurile care au avut loc...
am CIM din 2006 pana in 2013(7 ani).in perioada 2009-2013(4 ani) am avut CIM suspendat pentru CCC. Mi-a fost stabilita o indemnizatie de somaj pentru 6 luni si ca si procent din venituri 3%. in cazul in care acest CCC mi se ia in calcul(macar cel 2011-2013) cumulez 5 ani vechime si pot trece la un procent de 5% si o perioada de 9 luni. Am dreptate? am sa merg la sediu saptamana aceasta si o sa va comunic raspunsul lor. multumesc
buna ziua! intrebarea mea este daca Concediu pt Cresterea Copilului se ia in calcul la stabilirea indeminizatiei de somaj. Am fost si am depus actele pt somaj si functionara mi-a spus ca nu se ia in considerare CIC pt ca nu am avut contributie la somaj. Acest lucru a condus la diminuarea indemnizatiei cat si a perioadei de acordare a acesteia de la 9 la 6 luni. am inteles ca ar fi o reglementare expresa pentru concediile acordate dupa 1 ianuarie 2011 se i-au in calcul, eu am nasct in iulie 2011. multumesc anticipat!
am comandat de la o persoana fizica ce are conturi pe mai multe site-uri de vanzari, niste oje, destul de scumpe dealtfel. valoarea comenzii a fost 100 ron dupa ce mi-a aplicat nu stiu ce reducere si am stabilit sa-i achit ramburs. i-am trimis comanda pe email cu nr de produse si culorile dorite, mi-a confirmat ca sunt ok, le are pe stoc. Cand am primit coletul am gasit alte culori decat ceea ce comandasem si practic nu am ce face cu ele. Persoana nu vrea sa-mi returneze nici banii nici sa-mi trimita produsele dorite de mine.
Pot face ceva in situatia asta? Unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc!
multumesc pentru sfaturi! o seara placuta!
matahachiro a scris:

in instanta aveti sansa daca gasiti martori care sa confirme desfasurarea evenimentului si in special confirmarea directiilor de mers, a semnelor de circulatie existente etc. apoi veti avea nevoie de o expertiza a dinamicii accidentului insa aceasta trebuie facuta rapid prin procedura asigurarii probelor deoarece aproape sigur masina firmei de asigurari va fi reparata cit mai rapid (probabil ca si dvs doriti ca masina sa va fie reparata repede).

in lipsa acestor probe este mai bine sa va luati banii de la asigurari.

in ce sens sa accept banii? Ei imi pot da banii(50% din devizul estimativ) si eu sa-mi repar masina in regie proprie? Nu stiu in ce sistem se lucreaza cu firmele de asigurari, dar mi-ar conveni sa-mi dea ei banii cash si eu sa-mi fac masina cu piese sh si sa ma incadrez in suma data de ei.
masina lor deja este reparata, ei avand si casco si oricum a trecut o luna de la accident.
Buna ziua,
ma aflu in urmatoarea situatie: in data de 30 nov 2010 ma deplasam pe contrasens pe o strada cu sens unic.La prima intersectie, m-am trezit lovit de un autoturism care nu a oprit la semnul STOP.Masina apartinea societatii de asigurari Uniqa, dna de la volan era angajata societatii.Am mers la sediul firmei, am completat amiabila, dna a recunoscut ca e vinovata.Urma sa ne intalnim urmatoarea zi, pentru a face poze la masini si a deschide dosarul de dauna.Cum a doua zi era 1 decembrie si nu se lucra, s-a mai amanat o zi.Cand ne-am intalnit, dna deja isi schimbase parerea, sustinea ca nu mai este vinovata.Colegii dansei, inspectorii de daune, evident ii dadeau dreptate.Pentru ca nu ajungeam la o intelegere am mers la Politie.Acolo au spus ca doamna e vinovata ca nu a oprit la Stop, dar ca ei nu mai pot face nimic pentru ca au trecut 24 de ore de la accident si sa mergem tot la firma de asigurari.La firma de asigurari pana la urma s-a ajuns la concluzia ca este culpa comuna si eu sa suport 50% din costul reparatiei,bani de care eu nu dispun, paguba fiind peste 8000 ron.
Am vreo sansa de castig, sa-mi recuperez toata paguba daca ma adresez la CSA sau in Instanta?
Multumesc de ajutor!
buna ziua! am si eu o intrebare.Sunt in concediu pt crestrea copilului pana la 2 ani si am aflat de curant ca o sa am si un bebe 2:) CAnd se va nste acest bebe o sa fiu tot in CIC,deoarece bebe 1 o sa aiba 1 an si 9 luni.Voi mai primi indemnizatie? si cum se va calcula ea? multumesc frumosc
Răspuns la discuția declaratii mincinoase
imi poate raspunde cineva dc fac recurs, pana la solutionare ce o sa platesc? tot 25 sau 16,5? multumesc