avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate iulia bumbu

Activitate iulia bumbu

Copilul meu este nascut pe 10 ianuarie 2007,anul acesta a implinit 5 ani .Vreau sa-l inscriu la clasa pregatitoare in toamna, dar... metodologia zice ca doar cei ce implinesc 6 ani pana la sfarsitul acestui an pot fi inscrisi la clasa pregatitoare. Copilul meu face 6 ani cu 10 zile mai tarziu decat ultima zi a anului acesta, prin urmare nu poate fi inscris si o sa-l inscriu la 6ani si 8luni in clasa pregatitoare si la 7 ani si 8 luni in clasa 1? Vad ca clasa pregatitoare devine obligatorie si deci nu se poate sari sau pot inscrie copilul direct in clasa 1 la 6 ani si 8luni ca la 7ani si 8 luni mi se pare deja prea mare sa fie in clasa1 ? Va intreb asta pentru ca la telverde din judetul meu e nr. ocupat tot timpul....
Nu mai sunt in termen, de aceea doresc sa stiu daca pot solicita ordinul prefectului
Am intreprins o actiune in constatare pentru obtinerea dreptului de proprietate asupra unui teren intravilan ,prin uzucapiune si cererea dupa 2 ani de zile cat a durat procesul, in final a fost respinsa. Solutia instantei a fost :respingerea actiunii ca neintemeiata. Ce pot face acum ? Pot sa depun o cerere la primarie pentru obtinerea ordinului prefectului in baza art.23 din legea 18/1991 pentru constatrea dreptului de proprietate ? Mentionez ca acest teren il folosesc de mai bine de 40 de ani, am istoric rol fiscal de la primarie, am schita cadastrala ,am extras din registrul agricol al primariei. Se poate ca dupa respingerea instantei sa solicit ordinul prefectului?
Mama mea are de primit niste bani in urma acestei legi , a actionat in instanta ANRP-ul deoarece are dosarul complet pentru restituirea banilor si depus la dansii de aprox. 2 ani .Anul acesta a depus o cerere in instanta de incuviintare silita pentru obtinerea drepturilor banesti si solutionarea a fost ca judecatoria Bucuresti a admis cererea fara cale de atac. Acum intrebarea mea este : exista un termen de executie silita a ANRP-ului sau e apa de ploaie si n-o sa vada mama banii decat in 2022 cand poate vom iesi din criza?


dupa cat timp de la depunerea actelor de pensionare iti vine decizia si apoi la cat timp dupa decizie vin banii?
Discuție LEGEA290/2003
Mama mea are de primit niste bani in urma acestei legi , a actionat in instanta ANRP-ul deoarece are dosarul complet pentru restituirea banilor si depus la dansii de aprox. 2 ani .Anul acesta a depus o cerere in instanta de incuviintare silita pentru obtinerea drepturilor banesti si solutionarea a fost ca judecatoria Bucuresti a admis cererea fara cale de atac. Acum intrebarea mea este : exista un termen de executie silita a ANRP-ului sau e apa de ploaie si n-o sa vada mama banii decat in 2022 cand poate vom iesi din criza?
Se cere dobandirea proprietatii unui lot de pamant de cca.1600m, caruia i-au fost platite in ultimii 30 de ani impozitele de catre bunica mea (are chitantele aferente si adeverinta de la primarie ca aceste impozite au fost platite).De acest lot bunica mea s-a folosit in tot acest timp fiind cultivat cu legume.Acest lot nu are apartinatori, bunica i-a facut cadastru.
Se amana cauza deoarece niciun expert nu vrea sa faca expertiza unui lot de pamant, dat fiind faptul ca reclamantul este scutit de la plata onorariului de expertiza. Ce se poate face in aceasta situatie? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
Bunica mea a obtinut in instanta admiterea unei cereri de ajutor public judiciar sub forma scutirii de la plata onorariului de expertiza pentru un lot de pamant pe care il revendica, dar deja procesul pe rol a fost amanat de doua ori din cauza ca niciun expert nu doreste sa faca aceasta evaluare fara bani. Intrebarea este : Ce poate face ,in conditiile in care nu-si poate permite sa plateasca un expert?
Mama mea este pensionata la limita de varsta in anul 1990 si are 17 ani de munca in gr1 si 7 ani in grupa 2 de munca.Multor pensionari le-au fost recalculate pensiile si li s-au acordat suplimente pentru grupele de munca iar mamei mele NU. Intrebarea mea este de ce unii beneficiaza de aceste drepturi mai devreme ,iar altii mai tarziu. Care sunt criteriile de "discriminare" ?