avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate rodyca5809

Activitate rodyca5809

nu am nicio calificare, am un certificat de producator agricol, pot sa-mi infiintez o intreprindere individuala ?
Buna seara,
M-a muscat un caine maidanez de picior, pe strada. Mi-am scos certificat medico-legal de 6-7 zile ingrijire medicala. Intrebarea ar fi urmatoarea: pot dat in judecata primaria pentru daune morale? Care ar fi articolul din lege care prevede acest lucru? Ce suma pot cere daune morale? Multumesc?
Nelamurirea mea a venit in urma discutiei pe care am avut-o cu cei de la resurse umane, deoarece persoana care se ocupa de aceasta problema, mi-a spus ca prima zi de serviciu este 06.08.2010, adica ziua in care s-a nascut copilul, si asta deoarece ziua urmatoare nasterii, respectiv 07.08., este intr-o sambata, zi in care firma nu lucreaza. Prin urmare, eu nu pot face cererea de incetarea suspendarii contractului de munca incepand cu 07.08, si sa vin la serviciu luni, 09.08.2010?!
Buna seara,
As dori sa stiu cu ce data inceteaza suspendarea contractului de munca, dupa perioada de ingrijire copil, daca am nascut pe data de 06.08.2008? Cei de la resurse umane mi-au spus ca 06.08. este prima zi de serviciu. Eu stiu ca este inclusa in concediu si ziua in care ai nascut. Daca varianta mea este corecta, inseamna ca cererea de suspendare ar trebui facuta cu data de 07.08, numai ca este intr-o zi de sambata, cand firma nu lucreaza! Are asta vreo importanta??!
Va multumesc!
Discuție Continuare CIC!
Buna ziua,
Pana pe data de 06.08.2010, sunt in concediu de crestere copil. Acum sunt din nou insarcinata, urmand sa nasc in jurul datei de 22 septembrie. Pot intra direct in prenatal dupa data de 6 august (de cand ar trebui sa ma intorc la serviciu), si pana voi naste, in septembrie? Care va fi modul de calcul al indemnizatiei pt. cel de-al 2-lea copil? Voi beneficia de aceeasi suma ca pana acum, adica 85% din veniturile pe ultimele 12 luni anterioare primei nasteri, sau va fi 85% din indemnizatia actuala? Multumesc!
Buna ziua,

Stie cineva cum se numeste, astazi, fosta Sectie 3 -Utilaje, care aprtinea de fostul IUGTC Bucuresti. In perioada 1986-1990, isi avea sediul in spate la Policolor, cam la 50 de metri. Seful de sectie era, pe atunci, ing. Sulea, iar sef de utilaje era ing. Jmirgherschi. Multumesc!
Stie cineva cat mai costa infiintarea unui SRL? Cu aproximatie! Multumesc!
Discuție Transfer SRL
Buna seara,
Doresc sa infiintez un SRL, dar, pentru moment, nu o pot face pe numele meu. Daca o infiintez pe numele unei cunostinte, cum as putea, peste cateva luni s-o trec pe numele meu. Care ar fi cea mai simpla si ieftina metoda? Multumesc!












Buna seara
Stie cineva cum se numeste, astazi, fostul SUGTC Bucuresti, sau IUG Bucuresti? Trebuie sa recuperez o carte de munca de la ei, si nu stiu cum sa-i contactez. Multumesc!
Buna seara,

Stie cineva care este denumirea actuala a fostului I.U.G.T.C. Cernavoda? Trebuie sa recuperez de la ei o carte de munca (lasata acolo prin 87'-89'), si nu pot afla datele de contact, deoarece nu stiu denumirea pe care o au in prezent. Multumesc!