avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate gvrlmonica

Activitate gvrlmonica

buna ziua,
as vrea sa ma ajutati cu o informatie referitoare la muzica ambientala folosita in spatii publice.Sunt administrator al unui salon de intertinere corporala unde folosesc muzica ambientala de pe youtube redata de computer .
Tocmai am primit un pv de constatare precum ca acest lucru constituie contraventie si sunt obligata sa inchei un ctr de "obtinere a licentei neexclusive pentru comunicarea publica a fonogramelor".Nu stiu daca este necesar deoarece in salonul respectiv datorita activitatii prestate nu sunt niciodata mai mult de doua persoane .Va rog daca puteti sa ma lamuriti daca este necesar sa inchei ctr sau este abuziv.Multumesc
Buna, ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Am un PFA (salon de fitness EMS) si am semnat un ctr de prestari servicii cu alt PFA (antrenor personal de fitness).Persoana nu avea la momentul discutiei nici un fel de experienta , i-am oferit 3 luni de formare in domeniul EMS , urmand sa lucreze pt mine.Dupa perioada de formare ,cele 3 luni, respectivul si-a deschis propriul salon (am aflat ca in timp ce lucra pt mine amenaja spatiul, si-a cumparat aparatura) .Mentionez ca in ctr am inclus clauza de confidentialitate si ca nu v-a presta servicii similare in alte firme cu acelasi domeniu de activitate timp de 12 luni .Problema mea este ca ctr-ul este doar semnat nu si stampilat deoarece m-a tot amanat cu stampila.Deasemenea am in registrat in reg de casa chitanta si factura pt plata sumei cuvenite doar pt 1 luna si doar semnate.
Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa de castig in cazul in care il actionez in instanta.Sunt revoltata si ma simt furata (a venit la mine doar sa vada daca este profitabila afacerea ) pt ca deja mi-a luat din clienti (a avut acces la nr de tel ale clientilor ) si ma si denigreaza.

Multumesc
Buna ziua,
as dori sa stiu daca am un ctr de prestari servicii intre doua pfa dar prestatorul nu are stamila este valabil?
Deasemenea pot solicita despagubiri daca prestatorul imi ia din clienti?

Multumesc
Buna ziua,
am nevoie de ajutor in privinta unui ctr de subinchiriere.Am incheiat un ctr de inchiriere in care este mentionata o chirie pe mp.Am cerut acordul sa
subinchiriez, au fost de acord dar au introdus printre alte articole si cel de mai jos:

"Art 1.pt b) toate veniturile obtinute de catre Sublocatar in incinta suprafetei subinchiriate din Spatiu vor fi incluse in cadrul cifrei de afaceri ale Chiriasului si incluse in calculul Chiriei datorate de catre Chirias; "


"Art. 2. Pentru evitarea oricarui dubiu, Sublocatarul se angajeaza prin prezentul acord sa prezinte Proprietarului evidentele fiscale care vor atesta veniturile obtinute in cadrul suprafetei subinchiriate din Spatiu in termen de 5 zile lucratoare de la incheierea unei luni pentru luna calendaristica anterioara.
Art. 3. In cazul in care Sublocatarul nu va respecta obligatia de mai sus, Chiriasul va fi tinut raspunzator sa achite o penalitate egala cu 1.000 Euro/ zi de intarziere a furnizarii evidentelor fiscale ale Sublocatarului"

Am cerut expicatii si mi-au explicat ca daca la un moment dat se vor gandi sa perceapa chirie la cifra de afaceri atunci ar intra in vigoare , ceea ce nu mi se pare corect .Ce parere aveti?

Multumesc
Buna ziua,
ma aflu intr-o situatie in care nu stiu cum sa procedez si cui trebuie sa ma adresez .In data de 01.02 .15 am semnat demisia cu art 55 cu intrare in vigoare cu data de 15.02.15.In aceasta perioada m-am inbolnavit si am intrat in concediu medical in data de 09.02.15.Astazi, 16.02.15 angajatorul mi-a inaintat decizia de incetare a contractului de munca chiar daca eu beneficiez de cm pana in 19.02.15.Mentionez ca angajatorul nu vrea sa semneze cm-ul.
Cui trebuie sa ma adresez si ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc
Buna ziua,
am inchiriat un spatiu ca srl si as dori sa functionez si ca pfa pe o suprafata din el.
Locatorul este de acord dar nu stiu daca se poate din punct de vedere juridic.SRL-ul are doi actionari , unul din ei fiind PFA-ul care va inchiria.
SRL -ul este nou infiintat iar in primele luni nu cred ca are cum sa acopere chiria.
Daca se poate , srl-ul cum poate incasa chiria de la pfa ? Se poate refactura sau se considera venit?

multumesc
Buna ziua,
as dori sa stiu daca conform noii OG nr. 30/2011, firmele care isi platesc datoriile pana la finalul anului sunt scutite de penalitatile care s-au acumulat datorita neachitarii impozitului forfetar.

Este adevarat ca semnatura electronica poate fi aplicat pe orice inscris dar inscrisul cu semnatura electronica conform legii trebuie sa fie trimis tot electronic.Poate fi probat sau recunoscut ca act juridic sub forma printata doar daca se cere in instanta. Se mentioneaza in lege "destinate a fi citite prin intermediul unui program informatic sau al altui procedeu similar"

citez:
Art. 4. - In întelesul prezentei legi:
1. date în forma electronica sunt reprezentari ale informatiei într-o forma conventionala adecvata crearii, prelucrarii, trimiterii, primirii sau stocarii acesteia prin mijloace electronice;
2. înscris în forma electronica reprezinta o colectie de date în forma electronica între care exista relatii logice si functionale si care redau litere, cifre sau orice alte caractere cu semnificatie inteligibila, destinate a fi citite prin intermediul unui program informatic sau al altui procedeu similar;
Sunt in situatia disperata de a-mi pierde locul de munca din cauza amenzilor de rovinieta Am circulat cu auto al firmei la care lucrez timp de trei luni , zilnic pe DN 2 Maracineni fara a avea rovinieta valabila .Au inceput sa curga amenzile si seful meu ma considera vinovata pt lipsa rovinietei.Incerc sa gasesc solutii pt aceasta situatie , in caz contrar va trebui sa platesc amenzile si sa-mi pierd locul de munca.Va rog sa -mi spuneti ce sanse sunt daca am contesta pv-urile argumentand ca au fost tiparite pe suport de hartie si semnate electronic.Mentionez ca au fost primite la sediul firmei cu proces verbal semnat si de martor.
Salut !
Sunt in aceiasi situatie.Am circulat 3 luni fara rovinieta cu masina firmei la care sunt angajata .Locuiesc in zona in care este amplasata o camera de inregistrare , deci zilnic.Din ianuarie 2011 am intrat in ''legalitate '', achitand rovinieta.Dupa 5 luni am primit prima amenda.Data procesului verbal 03.03.2011, contraventia fiind constatata in data de 15.10.2010.As dori sa intreb daca ca am putea contesta pv-urile cu urmatoarele:
-Art. 16, alin. (6) din OG 2/2001
In situaţia în care contravenientul este persoana juridică în procesul-verbal se vor face menţiuni cu privire la denumirea, sediul, numărul de înmatriculare în registrul comerţului şi codul fiscal ale acesteia, precum şi datele de
identificare a persoanei care o reprezintă.Lipsa date identificare a persoanei care reprezinta societatea
-Art. 16, alin. (7) din OG 2/2001
In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal. Lipsa rubrica distincta "alte mentiuni''.

De asemena referitor la faptul ca am comis mai multe contraventii ma poate ajuta Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp. Concret primul pv in data de 15.10.2010, daca vor sosi altele dupa data de 14 .04.2011, sunt nule?


Multumesc