avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate danutz69

Activitate danutz69

Buna ziua!
Va rog sa-mi dati si mie informatii privind dreptul la pensionare al mamei mele care are 58 ani si nu mai lucreaza din anul 1992.Dupa iesirea din campul muncii a beneficiat de somaj , dupa care pana in ziua de astazi nu a mai lucrat deloc.Mentionez ca mama mea a lucrat de la varsta de 18 ani pana la 41 si va rog sa-mi comunicati varsta la care se poate pensiona legal.
Intr-o alta interventie va intrebasem care e tremenul de punere in executare , dar acum vorbind cu soacra mea am inteles ca hotararea definitiva si irevocabila s-a dat in septembrie 2006.Asa cum v-am mai spus executorul la care am apelat nu a luat nici o masura , pana in ziua de astazi neprimind nici o instiintare sau vreun raspuns.Intentionez sa merg saptamana viitoare la cabinetul dansului , iar pentru aceasta va rog sa-mi comunicati ce as putea sa-i solicit :
-sa luam actele si sa apelam la alt executor,
-sa explice de ce in acest timp nu a actionat in nici un fel.
Va rog sa imi spuneti ce as mai putea face in aceasta situatie .
Va multumesc!

Punerea in executare are legal un termen in care trebuie facuta executarea?
Soacra mea a avt un unchi care a murit si in urma caruia a ramas un apartament ce revenea familiei , acesta neavand copii sau sotie.Unul dintre succesori l-a primit in urma unui proces , cu conditia sa achite si celorlalte doua parti cota parte , respectiv cate 500.000.000. lei vechi.In urma hotararii judecatoresti ,soacra mea si cealata verisoara au mers la un executor judecatoresc care de aproximativ 1 an de zile nu le-au dat nici un raspuns si nici executarea nu a vut loc .Care ar fi solutia de a intra in posesia sumei de bani pe care o au de primit?

Punerea in executare are legal un termen in care trebuie facuta executarea?
Buna ziua!
Sunt persoana cu handicap , gradu II (diabet insulino dependent) si sunt angajat ca asistent socio-medical intr-un Centru de zi pentru persoane varstnice , cu norma intreaga , de 8 ore/zi. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de reducerea timpului de lucru /zi , iar daca da atunci slariul nu este afectat(ramane intreg)?
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti care este timpul legal de munca pentru o persoana cu handicap , gradl I sau II si daca aceasta persoana beneficiaza de reducerea timpului de lucru de la 8 ore pe zi la 6 sau 4 ore.In cazul in care beneficiaza de reducerea timpului de lucru se diminueaza si salariul sau primeste salariul pentru norma intreaga ?
Va rog sa-mi spuneti daca un angajat cu norma intreaga la o unitate mai are dreptul la concediul de odihna si la al doilea loc de munca cu jumatate de norma , in conditiile in care al doilea loc de munca este intr-o primarie .
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt angajata cu norma intreaga ca profesor si mai lucrez cu jumatate de norma ca asistent social la primaria din localitate.Functia de baza este la scoala .V-as ruga sa-mi spuneti daca am dreptul la concediul de odihna si pentru jumatatea de norma , si cate zile .
Multumesc!
Sunt in situatia de a nu fi primit salariul aferent ultimelor 3 luni , iar angajatorul find un ong vine cu tot felul de justificari mai mult sau mai putin acoperite , privind intarzierea salariului .Va rog sa-mi spuneti , care ar fi sanctiunea aplicata de itm daca as sesiza acest lucru sau care ar fi metoda pe care trebuie sa aplic pentru a-mi castiga drepturile .
Multumesc!