avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate pusha_dany

Activitate pusha_dany

Răspuns la discuția RESTITUIRE GARANTIE
freeelis a scris:

Beneficiati de CO numai aferent perioadei 02.11-31.12.2012 .. aveti dreptul la 3 zile lucratoare.


In perioada de preaviz se acorda CO?
Pentru perioada 22.07.2009-19.04.2010 la cate zile aveam dreptul ? Eu nu am efectuat decat o singura zi de CO (si aceea obligata fiind .....
Răspuns la discuția RESTITUIRE GARANTIE
Durata CO in cim este de 21 de zile.Intrebarea mea se referea la perioada lucrata de cate zile de CO as fi avut dreptul pentru perioada lucrata.
Clauza semnata ati spus ca incalca prevederile legale in materie, fapt pentru care trebuia anulata in instanta de judecata.
Se mai poate anula acum?
Buna ziua,

M-am angajat in 22.07.2009 si am lucrat pana in 19.04.2010 data primei suspendari a CIM.
Din 19.04.2010 pana in 15.07.2010 am fost in CM de boala obisnuita;
din 16.07.2010 pana in 31.08.2010 CM risc maternal ;
din 01.09.2010 pana in 31.12.2010 CM sarcina si lauzie si
din 05.01.2011 in CCC pana in 02.11.2012 cand am revenit la seviciu.
Mentionez ca am nascut in 02.11.2010.
Chiar in ziua cand am revenit la locul de munca am primit si preavizul ca urmare a desfiintarii postului .Din 02.11.2012 si pana in 03.12.2012 am efectuat preavizul.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri si sfaturi:
1.La cate zile de CO as fi avut dreptul pentru perioada lucrata?
2.Lunar mi s-a oprit (timp de 12 luni) o garantie in numerar de 30 ron in baza unui contract de garantie.Aveau dreptul sa-mi opreasca garantia in timpul CM?
3.Societatea nu a depus banii in nici un cont bancar. La solicitarea de restituire a garantiei banesti, inspectorul de personal a pus rezolutia ca se vor acorda la data lichidarii 03.12.2012, data la care am primit doar Nota de lichidare.Din nefericire d-nul director de la punctul de lucru nu doreste sa-mi restituie garantia motivand un art. din contractul de garantie: ”Consimt ca garantia sa-mi fie restituita in termen de 60 zile de la data incetarii raporturilor de munca cu societatea dar numai daca in perioada de valabilitate a prezentului contract nu voi fi produs vreo paguba pe care nu am acoperit-o.”Din punctul meu de vedere este un abuz din partea d-lui director ce doreste sa-mi restituie aceasta garantie abia in luna februarie 2013.Ajutati-ma cu un sfat :cum pot sa-mi recuperez acesti bani mai devreme de luna februarie?
Va multumesc anticipat.
freeelis a scris:

Pentru a beneficia de ajutorul de nastere trebuie ca acordarea acestuia sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in .ci.m. sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are obligatia de a va acorda asa ceva.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna angajatorului acordarea unui astfel de ajutor.

Si noi angajatii cum stim ce scrie in ccmun daca nu ni-l arata nimeni?
Intr-o situatie similara am fost si eu :am nascut in 02 noiembrie 2010, am solicitat prin cerere aprobare platii unui salariu mediu pe unitate pentru nastere copil conform CCMUN art.51, lit.c si mi s-a raspuns verbal:Noi nu acordam asa ceva!

Buna ziua,
Anul acesta baietelul meu implineste 2 ani (pe 02.11.2012).
Am fost la societatea la care munceam inainte de a ramane insarcinata si am intrebat daca voi mai fii primita.Cum ma asteptam raspunsul a fost unul negativ (Daca in lipsa ta NU am angajat, crezi ca acum as mai avea nevoie de inca un om?).
Tin sa mentionez ca din 19 aprilie 2010 si pana pe 02 noiembrie 2010 (data nasterii) am stat tot timpul numai in concedii medicale fiind mai mult internata in spital.
Anul acesta m-am imbolnavit si m-am pricopsit si cu o pancreatita.

1.Am dreptul la preaviz dupa cererea de reluare a activitatii?
2.In perioada preavizului (pentru ca voi fi concediata) pot intra in concediu medical (la ultimul control medicul mi-a spus ca nu crede ca ma voi intoarce prea curand la munca)?
3.Ma incadrez la somaj, pentru ca am avut si acele concedii medicale in timpul sarcinii ?

Răspuns la discuția fondul locativ de stat
Bunica sotului doreste sa ne treaca in spatiu ce il are inchiriat de la primarie.
Pentru a putea fi trecuti in acel contract ne trebuiesc declaratii (separate) notariale cum ca nici unul din noi(adica eu si sotul) nu am detinut si nu detinem o locuinta, copie dupa hotararea de divort(a sotului), copie dupa certificatul nostru de casatorie, copie dupa certificatul de nastere al copilului nostru si multe alte acte.
Daca sotul are un credit pentru o casa cu prima sotie (ratele nu s-au terminat de achitat), eu mai am dreptul la un spatiu din fondul locativ de stat?Dar copilul nostru?
Mentionez ca eu nu am detinut niciodata o locuinta.

Buna ziua.
Daca o persoana a luat un credit de la CEC pentru o casa, pana la finalizarea achitarii ratelor cine este proprietarul?
Se poate da o declaratie pe propria raspundere la notariat ca nu a detinut si nu detine o casa?
Mentionez ca creditul este obtinut dupa 1990.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Buna ziua,
Sunt absolventa a scolii postliceale sanitare si as vrea sa stiu daca in timp ce sunt in CCC am voie sa fiu practicanta intr-o farmacie cu circuit deschis?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsurile promte stimati domni.
Eu tot sper ca voi primi intr-un sfarsit banii cuveniti, acordati din bugetul asigurarilor pentru somaj.
Este foarte adevarat ca suntem in criza economica, dar mi se pare totusi un abuz din partea statului ......