avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters93904

Activitate ContSters93904

Buna ziua
Peretele vecin (care este monument istoric) este construit pe linia de hotar cu proprietatea mea ,ba chiar 2cm pe hotarul meu. Este vorba de un monument istoric reconstruit acum 20 de ani si abandonat în stare de construcție la rosu. Pereții sunt fara tencuiala.doresc sa ii tencuiesc eu ,pe cheltuiala mea pt ca aspectul lui lasa de dorit. Cum este monument istoric,care este procedura legală?monumentul se afla in proprietatea statului .ma pot folosi de faptul ca intra pe proprietatea mea si sa il tencyiesc fara probleme?
Buna seara,
Am achizitionat un teren de 500 mp in centrul orasului. Zona este o zona de protectie a monumentelor istorice,ma invecinez la hotar cu un monument cl xxx, clasa B (monument ce a fost demolat in 1996 si pe ampreta caruia a fost construita o cladire noua,nefinalizata pana in prezent) si in apropiere mai am alte 4 monumente clasa B. In certificatul meu de urbanism scrie :intocmire documentatie PUZ deoarece zona este una de protectie a monumentului istoric cl xxx(cel demolat). Intrebarea mea este:zona de protectie este datorita monumentului care a fost demolat, cl xxx, ca eu asta inteleg din certificatul de urbanism? Pot cere in istanta declasarea monumentului?
2.am intocmit documentatia PUZ care de 3 luni este respinsa de la comisia de culte si cultura . Luna de luna cer alta documentatie in plus si pare sa nu se mai sfarseasca . Cer lucruri imposibile de realizat ca persoana fizica ce doreste sa construiasca p+1.intrebarea este :primaria are obligatia sa intocmeasca PUZ-ul?
Multumesc
Buna seara,
Am luat un credit ipotecar in urma cu 2 luni pt o casa+teren evaluat la 66000€.creditul a fost de 168000 lei . Ulterior cumpararii,am constatat ca ,casa trebuie demolata deoarece este construita din caramida lipita cu pamant in stare avansata de deteriorare.banca,nu ne da acceptul.casa fiind ipotecata. Am propus bancii,diminuarea creditului si schimbarea ipotecii pe un alt imobil. Asta pt a putea elibera de sarcini respectivul imobil pe care dorim sa il demolam. Banca nu este de acord. Ce pot face? Mi se pare o masura abuziva
Discuție De ce puz?
Buna seara
Azi am scos certificatul de urbanism pt o constructie(casa de locuit p+1) pe care doresc sa o fac in centrul orasului Calarasi,pe o parcela de 485 mp . In acest moment, pe respectivul teren exista o casa ce ulterior doresc sa o demolez. In vecinatate am un monument istoric,ce a fost demolat acum 20 de ani .pe acel teren a fost construita si nefinalizata pana in prezent o alta cladire. Care este cauza pt care urbanismul imi cere puz?
buna ziua,tatal meu este nascut pe 2-03-1956 si are 31 de ani in campul mancii.se poate pensiona anticipat?
buna seara,sunt mama a unui copil de 2 anisori care nu a beneficiat de indemnizatia pt cresterea copilului deoarece eram studenta in curs la nasterea lui.acum imi doresc sa am un al doilea copil insa nu mai vreau sa trec prin aceeasi situatie(de a nu beneficia de indemnizatie).ce si unde ar trebui sa cotizez cele 12 luni de dinaintea nasterii pt a beneficia de indemnizatie??nu pot munci deoarece imi continui facultatea la invatamantul la zi si totodata eu imi ingrijesc copilul.liceenta o voi obtine peste 2 ani cu ajutorul lui dumnezeu asa ca aceasta posibilitate cade.
buna ziua,sunt studenta la id si insarcinata in luna a2a dar si cu un alt copil de 2 ani in crestere.cum as putea sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului?am inteles citind mesajele de pe forum ca facultatea nu ma ajuta la nimic,avand in vedere ca mai am un copil nu am putut munci si cotiza .insa eu realizez ceva venituri din vanzarile prin cataloage de la domiciliu(avon,oriflame,etc).m-ar ajuta cu ceva sa declar aceste venituri?unde trebuiesc declarate?