avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate dmonica

Activitate dmonica

Răspuns la discuția stie cineva?
multumim mult de raspuns!
Discuție stie cineva?
In primul rand tuturor moderatorilor , colaboratorilor si celor care participala acest forum un sicer si calduros LA MULTI ANI.
Am dori sa va intrebam daca adunarea generala din cadrul unui ong doreste sa schimbe statutul si actul const. , acest lucru stim ca este posibil doar printr-un act aditional. Vom face 2 astfel de acte, unul pentru statut si altul pentru actul constitutiv? Am mers azi la un notar si nu ne-a putut oferi aceasta informatie si nu stim unde sa ne interesam.
Imi cer scuze dar am trecut mesajut intr-un capitol gresit, sa nu fie cu suparare la moderatori.
Cu stima
Ignat Monica
Sunt presedintele unui ong si pe baza unui contract de mandat voi beneficia de o renumerare pentru activitatea realizata. Vreau sa stiu ce obligatii fiscale am si ce anume trebuie sa platesc la stat, finante, pentru suma primita si daca acest venit se ia in considerare la calculul indemnizatie crestere copil.
Trebuie sa ma asigur la CAS, pensie, somaj, ect, mentionez ca nu am contract de munca?
Va multumesc si va doresc sincer UN AN NOU FERICIT SI LA MULTI ANI
Stimate domnule Tudor Valeriu si toti ceilalti moderatori ai siteului

Va multumim stimati consilieri, avocati, juristi si tuturor care fac posibila desfasurarea acestui forum si care raspund cu atata daruire omului de rand. CE lucru mare, in vremurile de astazi, cand orice informatie mica e conditionata de valoarea banului, aici la dumnevoastra sa gasim o solutie, un sfat, o informatie.
Va multumim pentru toate, sa va dea Dumnezeu sanatate si viata lunga cu bucurii.
Si trebuie sa trimitem undeva acest raport, precum ca suntem deacord cu acesta?pentru a putea fi emisa decizia de acordare a despagubiri?Din pacate pasi de urmat nu au fost explicati nimanui.
Multumesc de raspuns.
Va rog sa ne indrumati

Parinti mei au de incasat niste bani din partea Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor. Dupa cateva luni de asteptare, ei au primit, in aceasta saptamana, raportul de evaluare a valorii pe care urmeaza sa o primeasca. Care sunt pasi care trebuie urmati in continuare?Unde se depune acesta?
Va multumim.
Stie cineva, daca prestarea de servicii, (tehnoredactare), reglementata printr-un contract civil, se poate lua in calcul pentru obtinerea indemnizatiei. Nu am contract de munca dar imi platesc toate darile la stat, CAS, pensie, etc. Iar din venitul realizat pe tehnoredactare mi se opreste impozit.
Oare cum o fi????????????????
Stie cineva??????????
Astfel, conform Ministerului muncii, pe lista de venituri care sunt luate in calcul pentru acordarea indemnizatiei se afla urmatoarele: veniturile comerciale, cele din prestari servicii, din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, arhitect etc.

Sa inteleg ca ceea ce fac eu in cadrul prestari de servicii- tehnoredactare, se poate socoti un venit, deoarece platesc impozit pe venit????
Multumesc de raspuns.







Felicitari pentru forumul foarte util, unde gasim foarte multe raspunsuri ,sunt o viitoare mamica, insarcinata in 2 luni si vreau sa va intreb daca pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil.
Imi platesc individual la stat toate darile, sanatate, CAS, somaj, pensie si timp de 6 luni printr-un contarct civil prestez serviciu de tehnoredactare la o Asociatie nonprofit, unde virez la finante impozitul pe suma pe care o primesc in schimbul tehnoredactari.
Se considera un venit acest lucru si pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil?
Multumesc.
multumesc pentru raspuns, de mare folos pentru organizatia noastra aflata la inceput de drum