avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate Mihta

Activitate Mihta

Buna seara,
Avem o problema, suntem sot si sotie ambii someri , avem un credit ipotecar din oct 2008 acum suntem in imposibilitate de plata a ratelot, nu ne gasim de lucru iar banca nici nu vrea sa auda de o amanare a ratelor. Sune sec.... trebuie sa platiti... nu este reavointa dar nu am gasit nimic de munca... ce putem face in acest caz?
care este solutia? psihic noi nu mai rezistam stresului cu telefoanele din partea bancii sunt zile cand primim peste 5 telefoane sa ne aminteasca de restanta ratelor.
Buna seara,
Avem o problema si nu mai stim ce putem face. sotul meu a lucrat pentru o firma din luna mai 2009 pana la 28 februarie 2010 patronul nu le-a platit salariile. la 31 august 2009 acest patron si-a inchis firma deschizand o alta cu 1 septembrie 2009 pastrand angajatii si refacandu-le alte CIM.Am facut sesizari la ITM respectiv am deschis o actiune de judecata pentru litigiu de munca, atat pentru firma inchisa cat si pentru cea noua,dar nu-si pot recupera salariile deoarece patronul nu mai are bunuri care pot fi executate pe aceasta noua firma.inn aceasta perioada cat sotul nu si-a primit salariile, au am fost insarcinata si in luna februarie am nascut si am avut nevoie de bani pentru operatia de cezariana deoarece in spitalele din RO totul se plateste( a trebuit sa cumpar absolut totul pentru operatie cat si postoperatoriu) sotul i-a cerut macar un salariu sa ne rezolvam problema cu spitalul si a fost refuzat. Mai mentionez ca avem si un credit ipotecar ale caror rate sunt restante pe motiv de neplata salariala eu fiind in somaj. Doresc sa intreb daca noi in aceasta situatie ii putem deschide un alt proces civil in care sa-i cerem despagubiri materiale si morale dat fiin faptul ca suntem in situatia de a fi executati silit de catre banca si stresul la care am fost supusi in aceasta perioada. Acest patron are bunuri mobile si imobile ca persoana fizica. Ca persoana juridica nu mai are nimic pe firma.
Va rugam sa ne spuneti ce am putea face in acest caz?
VA multumim.
Buna seara,
Avem o problema si nu mai stim ce putem face. sotul meu a lucrat pentru o firma din luna mai 2009 pana la 28 februarie 2010 patronul nu le-a platit salariile. la 31 august 2009 acest patron si-a inchis firma deschizand o alta cu 1 septembrie 2009 pastrand angajatii si refacandu-le alte CIM.Am facut sesizari la ITM respectiv am deschis o actiune de judecata pentru litigiu de munca, atat pentru firma inchisa cat si pentru cea noua,dar nu-si pot recupera salariile deoarece patronul nu mai are bunuri care pot fi executate pe aceasta noua firma.inn aceasta perioada cat sotul nu si-a primit salariile, au am fost insarcinata si in luna februarie am nascut si am avut nevoie de bani pentru operatia de cezariana deoarece in spitalele din RO totul se plateste( a trebuit sa cumpar absolut totul pentru operatie cat si postoperatoriu) sotul i-a cerut macar un salariu sa ne rezolvam problema cu spitalul si a fost refuzat. Mai mentionez ca avem si un credit ipotecar ale caror rate sunt restante pe motiv de neplata salariala eu fiind in somaj. Doresc sa intreb daca noi in aceasta situatie ii putem deschide un alt proces civil in care sa-i cerem despagubiri materiale si morale dat fiin faptul ca suntem in situatia de a fi executati silit de catre banca si stresul la care am fost supusi in aceasta perioada. Acest patron are bunuri mobile si imobile ca persoana fizica. Ca persoana juridica nu mai are nimic pe firma.
Va rugam sa ne spuneti ce am putea face in acest caz?
VA multumim.
Buna ziua ,

In luna iulie 2008 am fost anuntat de dispeceratul ISU ca in piata din micro 39 ,cartier aflat in muncipiul Galati,este un incendiu.Aflandu-ma in interes de serviciu ,,la acea data eram corespondent PRO-TV ,operator imagine ,m-am deplasat cu reporterul de serviciu si soferul la adresa mentionata ,unde intr-adevar se aflau 2 masini de pompieri si un echipaj de politie pe langa multimea de gura casca care se oprise sa vada ce se intampla.Am trecut de multime si m-am oprit langa o domnisoara politista care dupa spusele dansei asigura o bariera de protectie si am inceput sa filmez,domnisoara politista mi-a cerut sa plec de acolo si sa nu mai filmez,am anuntat-o politicos ca ma aflu pe domeniu public si ca imi stiu drepturile rugand-o tot o data sa ma lase sa-mi fac treaba,dansa mi-a vorbit urat apoi m-a legitimat .Avand o mana ocupata cu camera de luat vederi am reusit cu o mana sa scot portmoneul si cu dintii sa scot legitimatia de presa. . Domnisoara politista mi-a bagat mana in portmoneu si mi-a raspuns obraznic ca face ceva pe legitimatia mea de presa fapt care m-a iritat si fara sa-i vb urat am intors camera spre dansa ,mi-a luat datele din buletin si eu mi-am vazut de treaba,am incercat dupa ce am terminat sa vb politicos dar sa imi explice de ce a avut o astfel de iesire si am rugat-o sa se legitimeze am primit un refuz categoric si un " nu raspund de 2 ori pt surzi".Dupa 2 saptamani am primit amenda maxima de 1000 de ron si avertisment,amenda pt obstructionarea stingerii incendiului ,iar avertismentul pt atitudine sfidatoare la adresa politiei.
Problema mea e ca am avut procesul verbal in mana dar nu mi-am facut copie pt ca dansa gresise si mi-a trecut amenda 1000 ron si avertisment 1000 ron,ceea ce e ,dupa umila mea parere un proces verbal nul pt ca nu poti da avertisment cu valoare,dar din pacate am pierdut procesul dar si recursul ,cu toate ca am depus la dosar o intampinare de la ISU precum ca i-am ajutat si nici decum i-am obstructionat semnata de Generalul Zaharia ,dar se pare ca nu a avut nici o valoare parerea pompierilor, solutie care e irevocabila ,ce mai pot face eu acum ,pt ca nu vreau sa platesc o amenda care nu e normal sa o platesc fiind nevinovat,vina mea constand doar in a imi face meseria pt care sunt platit si unde ma mai pot adresa sau daca e necesar sa ajung la CEDO ?
Va multumesc !!!
Am o mare rugaminte... As vrea sa stiu daca este legal , ca angajatorul sa ne trimita in concediu fara salariu timp de 60 de zile consecutive. Lunile mai , iunie, iulie nu ne-au fost platite salariile, iar august si septembrie am fost in nconcediu fara plata. Motivul este acela ... nu am bani!
Ce am putea face in acest sens? La ITM s-au depus plangeri pe baza neplatii salariale... dar nu s-a intamplat nimic....
Buna ziua,
Sunt intr-o situatie in care nu stiu daca pot beneficia de indeminzatia pentru crestere copil. In data de 31 ianuarie 2009 mi s-a incheiat CM urmare a inchiderii filialei companiei la care lucram, urmand sa intru in somaj cu data de 1.02.2009.Dar eu m-am angajat la o alta companie cu data de 02.02.2009 cu CM . Am demisionat dupa 5 zile deoarece angajatorul respectiv nu mai platise salariile de 2 luni angajatilor sai.Cu data de 01.03.2009 m-am angajat cu CM unde am lucrat pana in data de 16 iunie 2009 incepand cu acea data sunt in somaj fiind deja insarcinata in 3 saptamani.Urmeaza sa nasc in luna februarie 2010.Intrebarea mea este urmatoarea? Beneficiez de indemnizatie crestere copil daca in luna februarie am lucrate doar 5 zile ? si cum se calculeaza in acest caz?
Cunosc situatii cand s-a obtinut custodia copilului de catre tata. Un tata si-a obtinut cei doi copii 8 ani respectiv 4 ani la data divortului dar ... sotia si-a recunoscut toate acuzatiile in instanta.Si au fost multe.... inclusiv parasirea domiciliului....Ce sa-ti spun... MULT SUCCES !
VA rog sa ma ajutati cu un sfat! In luna octombrie 2008 am obtinut un credit ipotecar in val de 60.000 euro. Am achizitionat un apartament in valoare de 77.000 euro la acea data. Creditul a fost obtinut prin cumularea veniturilor al sotului, al sotiei si al unuia dintre parinti. In ianuarie 2009 am fost disponibilizati atat sotul cat si eu sotia. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa anuntam banca. Ne-au raspuns ca nu pot face nimic deoarece trebuia sa avem platite cel puni 9 rate pt. a obtine o reesalonare. Am facut eforturi sa ne reangajam " LA FOC AUTOMAT" care cum am putut. am reusit sa fim la zi cu rata pana in luna mai. Firma la care sotul meu este angajat, nu si-a mai primit salariul incepand cu luna mai. Eu am avut aceleasi probleme. Raspunsul; angajatorilor este acela de CRIZA.... Banca nu este interesata de acest lucru, inteleg, dar mai mult de a ne cere drepturil;e angajatotilor nu putem face mare lucru, cu forta nu putem avea salariile. Eu in momentul de fata am fost din nou disponibilizata, imi introduc dosarul de somaj, Nu avem rea credinta de plata am fost restanti cu 3 rate(rata este de 450 euro/luna) in urma cu 4 zile am reusit si am achitat o rata acum avem 2 rate restante.
BAnca ne ameninta cu executorul judecatoresc.Facem eforturi disperate de a face tot posibilul sa achitam aceste rate. Nu avem reacredinta, dar orasul in care locuim se cam inchide pe piata muncii din zi in zi... SIDEX.
Cum am putea rezolva aveasta problema... ne-am dorit acest apartament si am luptat pentru el. Nu vrem sa-l pierdem. Dar am obosit fiind sunati in fiecare zi de banca amintindu-ne ca ne-am incalcat intelegerea cu ei. Se poate sa fim executati ? Cum sa iesim din toate acestea? Suntem cu nervii la pamant, am inceput sa ne obisnuim cu ideea ca am pierdut, dar este cumplit sa vezi cum iti doresti un lucru si sa vrei sa mergi mai departe.... dar salariile nu se dau la timp, mai rau esti pus in situatia de a-ti da demisia...ce putem face? sa ne judecam cu angajatorii nici gand... nu avem bani de p[rocese sau mai stiu eu ce... CE PUTEM FACE?
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
Va multumesc pentru raspunsuri, vom incerca sa discutam pe cale amiabila cu persoana in cauza sa-si achite datoriile fata de copii lucru de care eu personal nu sunt convinsa ca se va intampla avand in vedere ca au trecut 6 ani si nu s-a sinchisit macar odata sa le cumpere copiilor un caiet..... Ramane sa aiba taria ca sotul sa faca o plangere penala .
Plangerea penala trebuie facuta doar de tutore? S-au poate fi facuta de oricare membru al familiei. Ma refer la bunicii copiilor, (tatal sotului)?
Buna ziua,
Am o nelamurire, va rog sa ma ajutati cu un sfat > Sunt casatorita de un an de zile. Dar nu asta este problema. Sotul meu era divortat de 6 ani pana la data casatoriei noastre. Din urma primei casatorii are 2 copii, acum in varsta de 14 ani si respectiv 10 ani.In urma divortului a obtinut custodia copiilor. Mama lor, a fost obligata la divort la plata pensiei alimentare pe minimul valorii existente. Mentionez ca nu a platit nici macar o luna pensie alimentara pentru cei doi copii... si de la divort au trecut 6 ani!. Aceasta persoana, motiveaza neplata pensiei pe motivul ca nu lucreaza si nu are nici un venit.Este apta de munca doar are numai 37 ani acum. Doresc sa stiu daca acesti copii au drept la pensia alimentara din partea mamei lor naturale, chiar daca aceasta din urma nu lucreaza.Sotul doreste ca fosta sotie sa-si achite obligatiile fata de copii, dar nu vrea sa o bage la inchisoare. Care sunt modalitatile de a obtine acest drept pentru copii..