avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate adibarbu27

Activitate adibarbu27

Discuție delegare in ue
la delegarea unor salariati in italia trebuie obtinut documentul portabil A1(fostul formular E101), sau este valabil doar in cazul detasarii?
nu este perfectat la notar, doar semnat de ambele parti. instanta de judecata este abilitata a solutiona litigiul.
Buna ziua! Persoana fizica autorizata imprumuta o persoana fizica cu suma de 80.000 incheind un contract de imprumut.In contract nu sunt precizate penalizari nici dobanda dor termenul de returnare a sumei.
As vrea sa dau in judecata persona fizica.
Trebuie sa platesc taxa de timbru la valoarea imprumutata dica la 80.000 l;ei?
multumesc!
Răspuns la discuția urgent!!!!!!
mai am o nelamurire daca ma puteti ajuta: tinand cont ca nu am contract cu soc x ci doar facturi emise si acceptate la plata prin semnarea lor, termenul scadent nu e trecut, potcalcula dobanda legala? am citit totusi ca og 9/2000 e abrogata. ar trebui sa calculez dobanda de 0.05% /zi, penalitati de 0.05%la suma neplatita si 15/penalitati cf og 39/2011?
Va multumesc anticipat!
Discuție urgent!!!!!!
Va rog mult sa ma ajutati!
am de incasat 3 facturi de la soc X, facturile sunt din 2009. in 2011 Societatea a fost vanduta si si-a schimbat sediul in alt oras.
Pot sa ma indrept pe calea somatiei de plata pentru a recupera datoria . Practic la cumpararea societatii, noul asociat preia atat activele cat si pasivele societatii.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!am o mare incertitudine: vreau sa infiintez un ong cu 3 membri, din care unul este cetatean american nescut in Romania, de fapt are dubla cetatenie. L-am trimis la notar sa dea o declaratie notariala precum ca nu are cazier fiscal, deorece nu ii pot scoate cazier de la finante.in og 26/2000 nu se specifica daca persoanele straine pot fi membri intr-o asociatie sau ceva de cazier.Credeti ca voi avea vreo problema la inregistrare?ultumesc anticipat!
Discuție urgent!!!!!!!
Buna ziua! Sunt unic asociat intr-o societate in afara tarii in franta mai exact si as vrea sa infiintez un srl cu asociat unic si in tara . este posibil sau nu?
am citit ceva in legea societatilor comerciale 31/1990 si spune ca o pers fizica sau juridica nu poate fi asociat unic decat intr-un singur srl. dar eu am cealalta societate in franta. multumesc!
Discuție urgent
buna ziua!
intre doua societati comerciale se poate incheia un contract de comodat ptr spatiu?
as vrea sa deschid un punct de lucru si spatiul este tot de la un srl. Contractul trebuie inregistrat la finante? multumesc
as vrea sa infiintez un srl iar pentru sediul social sa inchei un contract de comodat - proprietara spatiului este o persoana juridica un alt srl. este posibi sa inchei un contract de comodat intre 2 societati comerciale cu raspundere limitata sau trebuie sa fac contract de inchiriere?
Multumesc anticipat!
as vrea sa infiintez o asociatie si nu mai stiu exact care e patrimoniul de constituirre. Inainte era 600 lei dar acum am inteles ca va fi ori 670 lei ori 720 lei.daca ma poate ajuta cineva, va multumesc