avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_br.ro

Activitate gabi_br.ro

Bună ziua.Am RCA la Euroins si am produs un accident fără victime,doar avarii.Cu toată sincera părere de rău pentru păgubit(asigurat tot la Euroins),ce obligații am eu,cel care sunt vinovat de accident?Care sunt pașii de urmat?Pot fi obligat să plătesc dauna din propriul buzunar?Stie cineva să-mi spună și baza legală unde se stipulează cum se procedează in astfel de situație?Mulțumesc.
Doresc sa cumpar o bucată dintr-un teren.Cine are obligatia privind parcelarea,intabularea,cadastru,etc?Ce demersuri legale trebuiesc făcute si care sunt obligațiile vânzătorului si ale cumpărătorului?Există posibilitatea ca de toate aceste aspecte să se ocupe un notar,care să ne spună exact cine si ce trebuie să facă pentru perfectarea tranzacției?Practic doresc sa cumpar o parte din curtea unui cetătean cu care m-am înțeles verbal,dar niciunul dintre noi nu știm cum trebuie procedat.Vă mulțumesc.
Va salut.In 2011 am vandut o masina unei firme,am radiat autoturismul fiscal dar nu am mers si la Inmatriculari Auto,crezand ca este doar obligatia cumparatorului.Am pastrat contractul de vanzare cumparare.Problema e ca intre timp firma a dat faliment si nu pot contacta pe nimeni,iar masina a fost surprinsa in Orasul Medgidia stationand in dreptul indicatorului Oprirea interzisa.Am primit acasa un PV de contraventie de 210 lei si 2 puncte.In concluzie firma nu a inmatriculat masina circuland tot pe numele meu Ce sanse am sa scap de situatia asta sa nu mai am necazuri pe viitor,si cum contest amenda?Va multumesc.
Va salut.As dori sa stiu daca este posibil sa lucrez cu forme legale intr-un post de 8 ore si sa am si alt job tot cu forme legale dar cu durata redusa de lucru.(2 ore).Mentionez ca ambele joburi sunt in domeniul privat la firme diferite si programul imi permite sa le prestez pe amandoua fara ca activitatea mea sa aiba de suferit la niciunul din cele doua posturi.Ma intereseaza si daca imi cresc contributiile la asigurarile sociale in raport cu cele 10 ore lucrate zilnic,precum si baza legala referitor la speta ce v-am supus-o atentiei.Cu multumiri si consideratie.Gabriel PODARU.
Multumesc pt raspuns.accidentul nu a fost ,,aranjat'' Doamne fereste,exact asa s-a intamplat.Cum sa ,,aranjez'' un accident cu o amarata de Solenza si un ditamai bolidul de BMW,ca mie mi-au inghetat izmenele pe mine cand am vazut ce masina am lovit,noroc ca tipul care o conducea era un tanar cu bani care desi era un smenar de cartier s-a purtat foarte frumos si calm.
Buna ziua.Anul trecut in noiembrie am comis un accident rutier din vina mea (neacordare de prioritate)soldat cu daune materiale la autovehicolul pe care l-am lovit.Precizez ca nu au fost vatamari corporale de niciun fel.Eu conduceam un autoturism Solenza (pe atunci aflat in proprietatea mea-intre timp am vandut-o) la care avariile au fost minore ,bara fata foarte putin putin zgariata si o semnalizare sparta,iar celalalt autovehicol un BMW in doua usi model destul de scump la care s-au avariat portiera ,stalpul si aripa spate,fiind lovit de catre mine din mers din lateral.Dupa constatarea amiabila si expertiza facuta la reprezentanta auto unde ne-a indicat si programat asiguratorul meu sa mergem,am crezut ca totul s-a rezolvat dar acum dupa aproape 4 luni am primit acasa un plic de la societatea de asigurari cu urmatorul continut:
,,Motivul de respingere:
Imprejurarile producerii accidentului nu s-au putut clarifica in urma demersurilor efectuate,iar tipul si dimensiunile avariilor nu sunt in concordanta cu dinamica evenimentului rutier asa cum a fost retinuta in constarea amiabila din data de ... si in declaratiile date la societatea noastra,deci sunt incidente dispozitiile Art.45,pct 3 din Ordinul CSA nr.14/2011:''despagubirile se stabilesc prin hotarare judecatoreasca,in cazul in care nu se pot trage concluzii cu privire la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, la cauzele si imprejurarile producerii accidentului,precum si la cuantumul prejudiciilor produse.''
In consecinta nu se pot acorda despagubiri in acest dosar.''
Va rog sa ma lamuriti la ce trebuie sa ma astept de acum incolo.Voi fi dat in judecata de pagubas sau de societatea de asigurari?Cum se procedeaza ?Autoturismul avariat a fost reparat urmand ca eu sa fiu actionat in justitie pentru costul reparatiilor?Pagubasul nu m-a contactat niciodata de la data producerii accidentului,banuiesc ca daca din noiembrie si pana acum nu i s-ar fi reparat masina,m-ar fi sunat.Mentionez ca in masina mea se afla in momentul producerii accidentului fratele meu pe care l-am mentionat in constatarea amiabila ca martor al evenimentului si chiar la fata locului se mai afla intamplator o persoana care poate de asemenea depune marturie ca accidentul s-a produs exact asa cum am declarat.Ce ma sfatuiti sa fac?La ce sa ma astept de acum incolo?Sunt deja intr-o situatie financiara disperata si aceasta instiintare m-a lovit ca un traznet.AJUTOR!
Exista stipulat in vreo lege varsta la care minorul poate decide singur la care din parintii divortati poate sa locuiasca?Ma intereseaza varsta cand copilul poate decide singur fara nicio influenta,nu cand poate fi ascultat,si cand instanta poate tine cont de opinia lui(dar nu e obligata).Ma intereseaza cand poate decide el singur.Va multumesc.
Sunt victima unui accident rutier in urma caruia am suferit un traumatism cerebral si multiple leziuni.In timp ce conduceam regulamentar autoturismul de serviciu aflandu-ma in timpul si pe traseul ordonat de firma la care lucrez,am fost lovit din spate de un camion.Nu imi mai amintesc mare lucru ,decat ca am sunat un coleg apoi franturi cu niste politisti ce efectuau masuratori etc.Nu cunosc identitatea celui care m-a lovit si nici nr masinii.Am fost transportat la spital cu masina colegului(politistii au spus ca nu e nevoie de salvare-e normal?)unde dupa 8 ore de asteptare (pt ca nu am venit cu salvarea) mi s-au efectuat investigatiile necesare(radiografii,tomograf,etc)Problema e ca la politie stupoare mi s-a spus ca nu e niciun dosar in cauza,si tot ei m-au sfatuit ,,prieteneste'' sa nu scot certificat medico -legal si ca nu e nevoie nici de o plangere din partea mea.La serviciu de asemenea intampin serioase probleme fiind ,,sfatuit'' sa nu declar ca evenimentul este un accident de munca-eu cred ca este pentru ca am fost lovit in timp ce desfasuram activitati conforme cu fisa postului,aflandu-ma pe traseul si in timpul corespunzator de lucru.De la spital insa am fost sfatuit sa merg la politie sa depun plangere sa scot certificat medico-legal si sa anunt la serviciu evenimentul ca accident de munca.Mai mult este posibil ca desi asigurat fiind,anumite analize si investigatii ce mi s-au facut sa trebuiasca sa le platesc.Ce ma sfatuiti sa fac?Care sunt pasii de urmat pentru a urma toate caile legale posibile?Va multumesc.
V-as ruga sa-mi spuneti care este varsta de pensionare pt cadrele militare si ce conditii mai trebuiesc indeplinite pt iesirea la pensie?(varsta minima,si stagiu minim de cotizare)As dori sa-mi spuneti si in ce articol de lege se specifica in clar acest lucru?Va multumesc.
Recent am primit o decizie judecatoreasca in urma unui proces pt majorare pensie de intretinere in care am avut calitatea de parat justificata de instanta pe baza vechiului cod al familiei.tot acest cod al fam a constituit baza legala de admitere a cererii de chemare in jud.noul cod civil din 2011nu inlocuieste definitiv si irevocabil vechiul cod al fam?