avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Cromatic

Activitate Cromatic

Discuție Nelamurire
Unde anume in Ordinul CSA nr. 5/2010 este prevazut ca :"In cazul in care persoana care este vinovata de producerea accidentului, asiguratorul (societatea de asigurari) repara autovehiculul pagubitului si isi va recupera banii de la asigurat (vinovat) doar daca este caz penal ( peste 0.8 alcolemie)" .
Răspuns la discuția Despagubiri dosar daune
Am citit normele CSA cu privire la RCA si nu mi-e clar urmatorul lucru: asiguratorii acorda despagubire in cazul in care cel vinovat pentru producerea accidentului a condus autovehicolul sub influenta bauturilor alcoolice?

In alta ordine de idei, este legal ca asiguratorii sa refuze plata pieselor o.e.m(originale de fabrica) necesare repararii autovehiculului, cu alte cuvinte sa impuna cu ce fel de piese se va repara autoturismul pe motivul lesne de inteles al costurilor?
Răspuns la discuția codul rutier
Nu te mai agita cu proiectoarele (de ceata) pentru ca nu o sa ai castig de cauza pe fond(proiectoarele de ceata se aprind strict numai pe timp de ceata iar incalcarea acestei prevederi se sanctioneaza cf art. 108 alin.1 lit.b pct 8 cu 3pct. penalizare si 4-5 pct. amenda contraventionala) deci, daca vrei sa castigi cauta altceva(vreo chestie de procedura). De curiozitate, care gropi nu le vedeai cu proiectoarele normale?
Răspuns la discuția accident
Acum mai nou, convorbirile telefonice se inregistreaza si se pastreaza timp de 6 luni.
Vedeti intii daca e legal ca politia sa solicite aceste daune si daca nu cereti scietatii de telefonie inregistrarile pentru a putea proba cu ele.

tibi013 a scris:

romibaro a scris:

chirie nu- exista legislatie speciala, favorabila electrica, pt asemenea situatii.
radiatii-de unde pana cand emite curentul electric radiatii??
ceea ce puteti face este sa solicitati electrica sa mute stalpul respectiv.

intr-adevar electrica beneficiaza de o lege favorabila, legea energiei dar...in aceeasi situatie sunt si eu.in romania am pierdut la toate instantele si acum am ajuns la CEDO.Cererea a fost inregistrata si astept judecarea ei.pretentiile sunt:despagubiri pana in prezent si o "chirie" lunara ptr stalpi si cablurile subterane.
o sa va anunt cu privire la solutie, sper sa fie favorabila.


Si parintii mei sunt intr-o situatie de genul asta.
Care au fost argumentele invocate de instanta pentru a nu va da castig de cauza?Da-ti va rog cateva amanunte despre cum s-au desfasurat procesele.
Si eu intentionez sa-i dau in judecata si ma bazez in special pe art.16 din Legea energiei.Deci, nu am nici o sansa sau totul e de la caz la caz?(vezi thread-ul "Retea electrica pe domeniu privat").

P.S.
Societatea E-on a avut un profit de peste 3 miliarde lei anul trecut.Trebuie sa ne cerem drepturile pentru ca si noi contribuim la bunastarea domnilor de la electrica.
1.Partaj succesoral.
2.Hotarare definitiva pronuntata in sedinta publica din 09.03.2001.
3.Anii '60.Parintii mei nu mai stiu exact dar desigur ca se poate afla.
Răspuns la discuția leasing
Nu.Masina este proprietatea societatii de leasing si se inmatriculeaza in statul in care activeaza aceasta firma.Pentru deplasarea in alt stat decat cel in care a fost inmatriculata masina trebuie aprobari speciale de la societatea de leasing.
Juridic vorbind, masina in leasing echivaleaza cu o masina inchiriata, diferenta este ca la terminarea contractului aceasta trece in proprietatea clientului iar in caz contrar firma de leasing este obligata sa restituie valoarea reziduala.
Răspuns la discuția AMENZI PRIN POSTA
Toate contraventiile cu privire la depasirea vitezei maxim admise constatate de radare fixe inainte de 12.04.09 se platesc pentru ca la vremea respectiva functionau in legalitate.
PV-ul a fost comunicat in termen legal.
Daca nu ridica-ti recomandata, politia poate veni la usa iar daca nu va gaseste acasa pune un martor sa semneze intr-un borderou si v-o lasa in tocul usii.
Te superi degeaba, cat dura sa schimbi roata cu rezerva si sa pleci cu masina unde aveai de gand sa ajungi?
Zi tu acum, pentru un bidon de bere se merita sa treci prin toate problemele astea?Problema nu e ca ti s-a suspendat permisul ci cei 0,63 la mie-eu zic ca mai bine iti ridica masina decat permis suspendat si dosar penal-ceilalti conducatori se puteau intorce din drum si s-o ia pe cai ocolitoare daca chiar era blocat total drumul public de masina ta.
Sa nu uitam ca omul a primit sentintinta in septembrie 2008.
Deci acum sentinta de la recurs se comunica prin posta?Chiar si asa, cum este corect sa se procedeze, se asteapta sentinta acasa iar apoi se preda permisul in termen de 15zile?