avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ceapaev

Activitate ceapaev

Pentru asociatia blocului am nevoie de cartea tehnica a blocului(sector 4).Am aflat ca adresa este str.11 Iunie 45.tel 0213356204.Azi am sunat toata ziua dar raspunde robotul.Mai stiti si alt telefon?Multumesc.
Am luat o persoana in spatiu pt. carte de identitate.Dupa ce a facut cartea de identitate cu adresa de la domiciluil meu, persoana a plecat si nu stiu unde.Partea neplacuta a ca toate amenzile si citatiile vin pe adresa mea.Ce trebuie sa fac sa scap de situatia asta neplacuta, ca de persoana respectiva nu mai stiu nimic ?Va multumesc
Discuție succesiune
Titularul actului de proprietate a decedat (proprietate constand din casa si o suprafata de pamant la tara).Au ramas 4 urmasi, unul fiind cel care locuieste la tara in casa parinteasca, ceilalti trei dorind sa renunte la mostenire in favoarea lui.Ce pasi trebuie sa urmeze cel de la tara? Am auzit ca daca procedura se declanseaza in primele 6 luni dupa decesul titularului, costurile sunt mai mici altfel se maresc cu timpul.(Care or fi acele costuri?).Trebuie sa fie toti fratii prezenti ? Unul e tocmai la Arad.Nu poate semna acolo o declaratie oficiala de renuntare la notar ?
Poate ma puteti documenta si indruma cu niste sfaturi.Va multumesc
In Bucuresti pensionarii au gratuitate la transportul auto in comun (RATB).Daca un pensionar din Bucuresti ajunge in provincie (SIBIU, CALARASI...), mai beneficiaza de gratuitate ?
Multumesc
Răspuns la discuția Dreptul de legitimare
Care este baza legala pentru retinerea celor care comit contraventii.Unii n-au cartea de identitate sau nu vor s-o prezinte.In baza carei legi controlorii pot sa-i retina ?In fata unui organ de la interne nu misca nimeni.Din aceasta cauza se produc multe incidente in mijloacele de transport in comun(altercatii, abuzuri, etc.).Revin :exista o baza legala sau este un viciu de procedura?
Cine are dreptul in tara asta sa legitimeze un cetatean, si in baza carei legi ?
Pe strada, intr-un oras de frontiera, in transportul in comun.De exemplu un controlor in transportul in comun (auto,CF) are dreptul sa ma legitimeze eventual sa ma retina fara prezenta unui reprezentant legal si care e acela?Va multumesc
Intre pensia pe caz de boala fara posibilitatea de a munci si pensia pe caz de boala cu drept de munca de 4 ore este vreo diferenta valorica?(pt.acelasi diagnostic).
Multumesc
Răspuns la discuția somatie plata impozit cladiri pf
Daca e corect ce spuneti (si va cred) eu de unde sa stiu (ca doar no sa citesc toate legile din tara asta ).Ar trebuie sa trimita o instiintare (in loc de somatie), ca sa stie tot omul.Apoi somatia cu masurile care decurg.Multumesc
Răspuns la discuția somatie plata impozit cladiri pf
Daca e corect ce spuneti (si va cred) eu de unde sa stiu (ca doar no sa citesc toate legile din tara asta ).Ar trebuie sa trimita o instiintare (in loc de somatie), ca sa stie tot omul.Apoi somatia cu masurile care decurg.Multumesc
Răspuns la discuția somatie plata impozit cladiri pf
Care debit, am mai spus ca am platit pe 2008.De unde sa stiu eu ca trebuie sa platesc jumatate de impozit pt.apartament pana la 31.103?