avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate marcu001

Activitate marcu001

Buna ziua ! Ma confrunt cu o situatie destul de ciudata sa zic asa .
La locul de munca ni s-a comunicat ca trebuie sa completam niste acte in care sa specificam toate detaliile personale ( nume , adresa , serie si nr buletin , factura utilitati etc ) .Aceste acte sunt trimise la guvernul francez pt aprobare ca sa putem prelua un proiect din industria apararii din ce am inteles .
Pe langa ca nu avem informatii despre proiect sau sanctiunile implicite , mai suntem si zoriti sa trimitem cat mai repede .

Daca as angaja un avocat care sa ma reprezinte am dreptul sa refuz lucrurile acestea fara repercusiuni ?
Buna ziua ! Am o nelamurire.
Prietena mea lucreaza intr-o corporatie ca si inginer , prima data a fost angajata pe perioada determinata (6 luni ) , au trecut 6 luni si dupa aceea i s-a prelungit contractul pe alte 6 luni si tot asa . au trecut 18 luni si au promovat-o ca si manager dar grila de salarizare a ramas la fel si pe langa asta vreau sa ii mai faca un contract iarasi pe perioada determinata de 1 an de data aceasta .
Mi se pare ciudat , de ce nu fac contract pe perioada nedeterminata ? De ce nu schimba grila de salarizare ? Poate sa tina un om atat pe perioada determinata ?
Am inteles. Multumesc mult! O zi buna! Faceti treaba excelenta!
Buna ziua! de curand am aflat ca eu am contract de munca part-time chiar daca lucrez 8-9 ore pe zi , cateodata 7 zile din 7 , salariul nu e platit la timp si multe altele.
Vreau sa renunt! Nu vreau sa mai stau nici in preaviz pentru ca mi-am gasit altceva de lucru . Sunt sigur ca nu imi va acorda demisia fara preaviz pt ca numai eu si inca o persoana mai suntem la lucru .
Ce se poate face ? Daca nu ma prezint la munca ce se poate intampla ? Avem si gestiune ( inventar ) facut in fiecare seara ca la scoala pe o hartie , nimic legal . Se poate lega de asta daca nu ma prezint la munca . Precizez ca angajatorul ar putea avea ceva relatii ITM si alte celeX-(
Buna ziua ! Intrebarea mea e cand pot sa recuperez carnetul de conducere dupa ce mi s-a dat o pedeapsa de 5 luni cu suspendare pt alcool la volan , carnetul fiind anulat ( alcoolemia depasind pragul legal ). Decizia finala sau sentinta a fost in 20 octombrie anul trecut .
Daca s-ar putea sa ma indrumati cu pasii necesari redobandirii permisului si a dreptului de conducere . Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Alcool la volan
vreau sa stiu daca o sa primesc si o amenda
Discuție Alcool la volan
Buna ! Am facut o greseala mare cand m-am urcat la volan dupa ce am consumat aprox 4 beri . Alcooltestu mi-a indicat 0.57 . Sunt sanse ca probele biologice sa fie in limita legalului ??. Va rog un raspuns cat de rapid . Va multumesc si stiu ca am facut o fapta demna de dispret !
daca imi schimb declaratia si spun ca am fost intimidat sa dau acea declaratie ce se poate intampla ?
Buna . Am un prieten care a fost acuzat ca a fost baut la volan . Interesant e ca agentii de politie ne-au acostat cand eram pe jos si masina era la 200 de m de noi .
L-au luat tare pe prietenul meu care era mai ametit ca mine sa ii prezinte actele de la masina . Precizez ca erau 2 agenti dar nu erau de la rutiera .Prietenul meu a acceptat sa le predea actele de la masina dupa care am fost condusi la sectie .
Acolo am dat declaratie individual , prietenul meu a refuzat sa dea orice declaratie. Eu am dat o declaratie .Ulterior am fost la spital pentru testul de alcoolemie pe care prietenul meu l-a refuzat .
Vreau sa aflu acum daca imi pot schimba sau retrage declaratia ca am fost si eu baut ...
Va multumesc anticipat.Stima.
Buna ziua. Am lucrat intr-o firma timp de 4 luni si acum angajatorul nu isi respecta obligatiile salariale care ma pun in imposibilitatea de a mai putea plati chiria ( lucrez in alt judet decat cel trecut in C.I.) .Vreau sa imi dau demisia la zi fara preaviz pentru ca curand nu mai am unde sa stau .
Cum sa procedez ? Imi dau demisia pe baza art 79 ?Ce consecinte sunt ?
Trebuie sa imi dea angajatorul cartea de munca , nu ? Ce acte trebuie sa imi dea el?

Vreau sa stiu cat mai multe detalii pentru a rezolva situatia cat mai prompt pentru ca nu dispun de prea mult timp si bani .
Respectele mele si stima