avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate Simona28

Activitate Simona28

Multumesc pentru raspunsuri desi eu tot nu sunt in clar cu faptul ca daca ma impiedic intr-o locatie si nu este podea uda semnalizata corespunzator sau ceva de genul asta, pur si simplu ca sunt eu ametita si nu ma uit pe unde merg, pot da in judecata cu o asemenea usurinta?
Revin cu o problema pe care am postat-o recent, legat de o clienta care a cazut la mine in magazin, impiedicandu-se de o placa de gresie sparta....incidentul s-a intamplat acum aproximativ doua luni iar persoana respectiva a venit sa-mi spuna ca urmeaza sa ma dea in judecata, avand zice doamna certificat medico-legal cum ca si-a fracturat bazinul, asa ceva. Mentionez ca doamna a plecat pe picioare din magazin la momentul respectiv....Intrebarea mea este daca dupa aproximativ doua luni mai poate sa ma dea in judecata. Multumesc anticipat
Buna ziua, detin un magazin alimentar si in urma cu cateva saptamani o clienta s-a impiedicat in magazin. Dupa cateva zile, mi-a transmis printr-o alta clienta ca o doare rau piciorul si ca ma da in judecata. Cat de posibil este acest lucru? Va multumesc anticipat
Buna seara, vin si eu cu o dilema.....soacra mea a avut un accident rutier anul trecut, ea a fost de vina, insa doar ea a avut nevoie de spitalizare....autobuzul cu care s-a ciocnit a fost doar avariat....A fost dusa la urgente si i s-a facut spitalizare in noaptea de dupa accident. Pentru o zi ea are de platit 360 lei cheltuieli de spitalizare...Femeia era asigurata medical, avea asigurarea obligatorie la masina...spuneti-mi cum e posibil ca dupa un an sa-i vina hartie acasa ca in termen de 15 zile de la primirea acelei instiintari sa plateasca acesti bani?!
Discuție Intre contracte
Buna, de la ultima mea interventie ca sa zic asa, mi-a expirat contractul de munca, era pe perioada determinata, postul meu nefiind liber pt ca fata de dinaintea mea este in postnatal.....au trecut doi ani, angajatorul trebuia sa-mi refaca contractul...doar ca eu nu mai vreau sa semnez nici o prelungire....am nevoie de vreun act in situatia asta? contractul a expirat pe data de 06.10.2012.....azi suntem in 10.10.2012
Răspuns la discuția Demisie la zi
Si daca nu doresc sa stau in preaviz??? Ma poate angajatorul obliga?
Discuție Demisie la zi
Buna ziua, lucrez ca si gestionar la o firma de distributie si m-ar interesa daca dupa inventarul facut la sfarsitul lunii, imi pot da demisia la zi?! Mentionez ca totul a iesit ok....
Răspuns la discuția Clima-o problema?
Va multumesc pentru interes si pentru raspunsurii, sunt convinsa ca mule persoane s-au lamurit citind aceste randuri. Va doresc tuturor...........multa rabdare, ca nu degeaba e o virtute!=D>
Buna ziua, ma numesc Simona, sunt din Timisoara si am 29 de ani. De curand mi-am montat clima in apartament si se pare ca ii deranjeaza pe vecinii de la et 1 ( eu stau la et 10 ) faptul ca picaturile de apa fac zgomot. Este de-a dreptul hilar ceea ce spun, stiu, dar am ajuns in punctul in care chiar nu mai stiu ce sa zic.....in sensul ca respectivii vecini ameninta cu o reclamatie! Facuta unde?? Si cui? Au dreptate? Sunt in ilegalitate cu faptul ca condensul ajunge in fata geamului lor, nu pe pervaz, si ii deranjeaza?
Si cererea catre Presedintele instantei cum trebuie sa arate, sau este ca oricare cerere..?!