avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate cristineldutu

Activitate cristineldutu

Incepand cu 2011 sotia mea a fost numita curator pentru o persoana cu handicap, printr-o decizie a a primariei. Acum a primit o citatie de la tribunal prin care o persoana cere sa ii fie incredintata tutela, A cerut o zi de concediu (pentru ca mai are zile de concediu) pentru a se prezenta la tribunal, anexand si o copie de pe citatie. I s-a refuzat ziua de concediu, angajatorul motivand ca nu este necesara prezenta la tribunal... A primit si o adresa din partea angajatorului in care se spune ca avocatul institutiei mentioneaza ca nu este necesara prezenta in instanta!!! Ce se poate face in acest caz?
Sotia mea a intentat divortul in iulie 2012, divortul s-a pronuntat in decembrie si este definitiv. Despartirea s-a produs in fapt la sfarsitul lui iunie 2012.
In octombrie 2009 am achizitionat impreuna cu fosta mea sotie un autoturism Logan prin intermediul unui credit de 21000 lei, a unui autoturism Dacia vechi schimbat prin programul Rabla (achizitionat in timpul casatoriei prin intermediul unei descoperiri de card de 2500 lei facuta pe cardul meu de salariu, descoperire ce nu a fost achitata pana azi) si a unui avans de 2000 lei dat de parintii mei. Creditul a fost facut de amandoi, intrucat salariul meu nu era suficient ptr obtinerea creditului (perioada creditului - 10 ani). Rata creditului este 450 lei/lunar.V
De la data despartirii in fapt am platit singur creditul, nu am avut nicio intarziere. Acum eu personal nu mai am nevoie de acest autoturism si chiar nu mai pot sustine financiar plata creditului, a pensiei alimentare, a descopririi de card si a altor 2 carduri de cumparaturi. Cum ar trebui sa proedez?
Discuție mostenire
Parintii mei sunt in viata. Eu sunt unicul fiu. Au construit impreuna in timpul casniciei o casa; proprietar in acte este tatal meu; daca moare mama mi-ar reveni si mie o parte din mostenire, chiar daca ea nu este trecuta in acte? Va intreb intrucat tatal meu ar vrea sa instraineze ulterior proprietatea! Ce ar trebui facut in eventualitatea decesului mamei?
Răspuns la discuția mostenire
este complicat, dar succesiunea nu a fost dezbatuta
Răspuns la discuția mostenire
sotia mai are un fiu dintr-o casatorie anterioara si se pare ca testamentul este pentru el!
Discuție mostenire
Tatal sotiei mele a decedat acum 7 ani. Se pare ca inainte sa moara a facut un testamant. Mama sotiei refuza sa-mi spuna daca el exista sau nu. Succesiunea nu s-a dezbatut pana acum. Mama sotiei mele este in viata. Daca s-ar dezbate succesiunea cat i-ar reveni sotiei (tinand cont ca ar exista un testament)?
Sotia mea a fost infiata la varsta de 2 ani. Parintii adoptivi nu au mai avut alti copii. Tatal a murit acum 6 ani si soacra mea refuza si acum dezbaterea succesiunii. Ce pasi ar putea urma sotia mea pentru a intra in posesia mostenirii de pe urma tatalui? Procentul care ar urma sa-l primesca este diferit daca a fost infiata?
Daca un angajat lucreaza o zi 12 ore, o zi pauza, vor fi probleme la un eventual control al ITM?
Lucrez in cadrul unei intitutii de asistententa sociala care are personalitate juridica. Incepand cu data de 1 iunie, Consiliul Judetean a hotarat restucturarea institutiilor din cadrul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului. Asadar, postul meu se restrucureaza si voi fi transferat in cadrul unei unei alte institutii similare. Ce se intampla cu concediul meu de odihna neefectuat (pe anul acesta)? Dar cu cele 10 zile ramase neefectuate de anul trecut?