Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... sa vedeti viitorul juridic cu ochii unui student la ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

sa vedeti viitorul juridic cu ochii unui student la drept

probabil multi dintre dumneavoastra ati absolvit de ani buni facultatea care ma face sa visez noaptea numai legi si sa ma trezesc dimineata intrebandu-ma de ce nu se pune nici una in aplicare asa cum ar trebui....bun ...prima intrebare care imi vine in minte:dupa mminunata absolvire ...stau cu diploma in buzunar si plec in spania la cules de banane..sau ...ma duc si o pun pe un perete in fata biroului k sa imi aminteasca in orele de studiat dosare de perioada cand eram saraci da ne iubeam mult??pe scurt am vreo posibilitate reala...dar reala si echitabila...de a m angaja sau ma pregatesc sa cumpar bilet la avion...o mie de raspunsuri mi-ar putea fi date....dar....sa incerc sa fiu realista...n-am stat nopti in sir sa studiez cum sa-l dau in gat pe vecinul care si-a facut gardul cu un centimetru mai inalt si eu nu mai am vedere la aleea principala.....si dupa toate astea..sa fiu platita cu bani de un suc....nu sunt o persoana pesimista..mai bine zis educata intr-o societate pentru care tranzitia a devenit o stare de spirit....sper sa ma incurajeze cineva...k daca nu ma apuc de horticultura....si s-ar pierde bunaciune de viitor avocat

Mult noroc, Stef23...
Asa cu dependentii de munca, pe la 16 ani ii apuca, ha? Noroc totusi ca n-am spus 17, ai fi zis si tu la fel?
Oricum, bine ca eram ocupata pe atunci si nu m-a corupt munca in asa stil...:)):)):))

De ce crezi ca detii adevarul absolut? In caz ca nu am spus, am plecat de la soc de avoc la care lucram pentru ca IMI DORESC o viata particulara, mai mult, O AVEAM inainte, si, surpriza: O AM SI ACUM, dupa plecare!!! Da' mi-am permis sa plec pentru ca stiam ca imi pot gasi, pentru ca nu tremuram nestiind ce sa fac, pentru ca aveam experienta joburilor.

Acum insa imi place la propriul cabinet pentru ca, desi am 9 termene intre 26 si 29.03, ceea ce inseamna ca e posibil sa am cam tot atatea si in aceeasi perioada a lui aprilie... totusi voi pleca la sf. acelei luni din tara!!! Asa ca, oricate termene, pe 27.04 am zburat... si ma intorc la munca pe 03.05. E super misto sa ai cate 3-4 vacante pe an!!! Eu incerc una pe sezon, nu-mi iese mereu :((... si ceilalti workoholici sunt suparati ca... nu fac planul de vacante... In februarie de exemplu am ratat zapada... :( asa ca trebuie sa ma razbun in vara cu o iesire la munte, chiar fara fulgi de nea, desi nici de rev n-a fost naspa!

E aiurea, chiar mi-a displacut evolutia topicului, eu am vrut doar sa dau un sfat; nu cred ca am fost dura, ci doar realista. Si eu am renuntat la a face bani pentru avocatura; am lucrat in vanzari si... acolo chiar se plateste! Chestiunea care m-a facut sa intervin a fost modalitatea facila de abordare a problemei primului job. Personal, mi s-a parut ca stralucea prin naivitate si sincer NIMENI nu-si doreste un astfel de om la cabinet, fie el cabinetul unui avocat bun sau prost, mare sau mic. Si cred ca am fost de ajutor si ca unii, desi jigniti, vor reflecta!

Imi pare rau daca s-a simtit cineva jignit!
Bafta!

Asa cu dependentii de munca, pe la 16 ani ii apuca, ha? Noroc totusi ca n-am spus 17, ai fi zis si tu la fel?
Oricum, bine ca eram ocupata pe atunci si nu m-a corupt munca in asa stil...:)):)):))

De ce crezi ca detii adevarul absolut? In caz ca nu am spus, am plecat de la soc de avoc la care lucram pentru ca IMI DORESC o viata particulara, mai mult, O AVEAM inainte, si, surpriza: O AM SI ACUM, dupa plecare!!! Da' mi-am permis sa plec pentru ca stiam ca imi pot gasi, pentru ca nu tremuram nestiind ce sa fac, pentru ca aveam experienta joburilor.

Acum insa imi place la propriul cabinet pentru ca, desi am 9 termene intre 26 si 29.03, ceea ce inseamna ca e posibil sa am cam tot atatea si in aceeasi perioada a lui aprilie... totusi voi pleca la sf. acelei luni din tara!!! Asa ca, oricate termene, pe 27.04 am zburat... si ma intorc la munca pe 03.05. E super misto sa ai cate 3-4 vacante pe an!!! Eu incerc una pe sezon, nu-mi iese mereu :((... si ceilalti workoholici sunt suparati ca... nu fac planul de vacante... In februarie de exemplu am ratat zapada... :( asa ca trebuie sa ma razbun in vara cu o iesire la munte, chiar fara fulgi de nea, desi nici de rev n-a fost naspa!

E aiurea, chiar mi-a displacut evolutia topicului, eu am vrut doar sa dau un sfat; nu cred ca am fost dura, ci doar realista. Si eu am renuntat la a face bani pentru avocatura; am lucrat in vanzari si... acolo chiar se plateste! Chestiunea care m-a facut sa intervin a fost modalitatea facila de abordare a problemei primului job. Personal, mi s-a parut ca stralucea prin naivitate si sincer NIMENI nu-si doreste un astfel de om la cabinet, fie el cabinetul unui avocat bun sau prost, mare sau mic. Si cred ca am fost de ajutor si ca unii, desi jigniti, vor reflecta!

Imi pare rau daca s-a simtit cineva jignit!
Bafta!

eu?, sa detin adevarul? si inca p'ala absolut??? nici pomeneala, doar am vrut sa dau cezarului ce-i al lui si vietii asisderea....poate ca nu detin experienta joburilor, iar la 16-17-18 ani inca nu stiam cate prefacatorii, bisericutze, renuntari, umilinte si alte alea presupune un job, primul job,(daca vreti), sau vreun post de telefonista pitigaiata....primul job se trateaza facil, ce dreq!, la 16 ani nici nu stii cati dinti ai in gura:)...dar sa lasam chestiunile astea neaducatoare de.....profit:D
asta e, naivitatea a ajuns o crima, dati cu paru'!
Esti super tare, imi placi din ce in ce mai mult... Asa e, primul job se trateaza cum ai spus tu, de-aia nu-i cauta nimeni pe cei fara experienta ...:D

Oricum, cred ca am exagerat cu discutia asta, nu crezi?
imi place ca se incing discutiile pe aici...mai ales k trebuie sa fie o placere k multi dintre cei care acum se pot numi membri cu nume si diploma din acest domeniu...isi amintesc cumm erau inceputurile.....paiiii....cand erameu student.....bla bla....sincer imi plac povestirile despre inceputuri.....si de mult citata expresie; ...burta pe carte....pe care mi-o trimite tata prin sms in fiecare zi......ma gandeam azi dc se poate reinventa juridicul.....o noua abordare....poate mai multa inspiratie europeana....o noua modalitate dea pleda...k stau si ma gandesc logic...dc cum nu prea merge nimic in tara asta...mai bine am face ceva sa modifican sistemul.....hai sa schimbam lumea....si eu...da stau cu burta pe carte ...amuzandu-ma in special de seminariile profului de civil...si de minuntele spete cu tarani ucigasi prinsi la furat de castraveti murati ...va multumesc