avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instantele de judecata si ordinea acestora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instantele de judecata si ordinea acestora

as dori sa fiu si eu lamurita cu acest aspect va rog frumos.
am cam inteles dar lamurita tot nu sunt.
stiu ca sunt trei instante care ar trebui sa judece un dosar sa zicem dar care este ordinea lor si unde ce se judeca.

si ce inseamna cu drept de apel la finalul incheierii? prin cate instante va mai trece in acest "cu drept de apel o data cu fondul"?
va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: hopeless1 , utilizator 09:29, 28 Aprilie 2010
Incheierile date cu posibilitatea de recurs sau aveau suprimata calea apelului ( se sarea o etapa, conform legii - sunt unele actiuni care au suprimata aceasta cale) sau erau date in apel.

Din pacate traim in Romania, aici e posibil orice, chiar sa se judece o actiune in evacuare peste 2 ani...
hopeless1 a scris:

:stunned:
si deci...dupa ce se va termina la tribunal hotararea va putea fi ataca si cu recurs
si dupa acesta si cu apel? am inteles bine?


Apelul sau recursul este fiecare o cale de atac a unei sentinte judecatoresti, functie de obiectul cauzei.
Inteleg ca esti nelamurita indeajuns.:) De aceea incerc sa/ti explic de unde vei vedea ce cale de atac ar putea fi.
Orice sentinta care poate urma o cale de atac (recurs sau apel), se poate vedea din dispozitivul sentintei respective. (dispozitivul sentintei este reprezentat de continutul ce urmeaza dupa PENTRU ACESTE MOTIVE, IN NUMELE LEGII, HOTARASTE: sau, dupa caz DISPUNE: ....
La sfarsit, se trece > Cu drept de apel, (sau dupa caz ,de recurs) in timp de.....
Pronuntata in sedinta publica din..........
Apel, daca scrie apel, recurs, daca scrie recurs.. E simplu . Nu ? :)
asta am inteles dar ma gandeam ca dupa apel daca tot nu le convine partii adverse mai poate cere si recurs?! aici sunt asa in ceata.
Recursul este o cale de atac extraordinara in dreptul civil. Astfel incat trebuie sa respectati niste conditii stricte pentru a putea declara recurs la decizia instantei de Apel.

In recurs (intentat impotriva deciziei in apel) se judeca legalitatea deciziei, nu se va ma judeca fondul cauzei

Pentru a afla exact din ce motive puteti declara apel puteti consulta art. 304 Cod Procedura Civila (un google si aflati rapid).

IN CONCLUZIE da, puteti intenta recurs, dar se va desfasura altfel decat apelul, avand niste cerinte stricte in care va trebui sa va incadrati pt a fi admis.
Ultima modificare: Duminică, 25 Aprilie 2010
Executron, utilizator
hopeless1 a scris:

dupa apel daca tot nu le convine partii adverse mai poate cere si recurs?


Da.

Alte discuții în legătură

Cat dureaza inaintarea apelului la instanta de apel? aidu aidu In data de 11.11.2014 am facut apel impotriva hotararii din 21.10.2014. Am depus cererea de apel la Tribunal, care judeca fondul. Nici pana astazi nu am ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacată separat, cu recurs, încheierea de ședintă, a tribunalului j., prin care s-a dispus expres, necitarea unor intimati pârâti, din procedura de recurs ? viktorV viktorV În februarie 2011, am depus o acțiune în civil, - acțiune în constatarea existenței dreptului, anularea unor înscrisuri, evacuarea unor neproprietari, ... (vezi toată discuția)
Declinare de competenta ? fd fd cand instanta de recurs prin incheiere califica drept apel calea de atac si se constituie in complet de apel pentru continuarea judecatii, sunt intrunite ... (vezi toată discuția)