Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea intentiei de a ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea intentiei de a ipoteca

Inscrierea intentiei de a ipoteca blocheaza CF ?
Daca sunt in negocieri cu un imprumutat (eu sunt cu imprumutatorul), pot prin Notar sa inscriu aceasta intentie de a ipoteca in CF ptr.a ma asigura ca in timpul asta nu negociaza cu inca 5..si sa ma trezesc ca dupa ce inchei contractul..mai apare cineva inaintea mea cu jumatate de ora in CF?

Ma protejeaza (pe mine, imprumutatorul) aceasta inscriere a intentiei de a ipoteca de alti creditori ?
Irina S. a scris:

Inscrierea intentiei de a ipoteca blocheaza CF ?
Daca sunt in negocieri cu un imprumutat (eu sunt cu imprumutatorul), pot prin Notar sa inscriu aceasta intentie de a ipoteca in CF ptr.a ma asigura ca in timpul asta nu negociaza cu inca 5..si sa ma trezesc ca dupa ce inchei contractul..mai apare cineva inaintea mea cu jumatate de ora in CF?

Ma protejeaza (pe mine, imprumutatorul) aceasta inscriere a intentiei de a ipoteca de alti creditori ?

Asa...si cam ce nu este de inteles in intrebarea mea???
Vi se pare ca am intrebat cumva de ANTECONTRACTUL DE V-C ?
Imprumutatorul NU CUMPARA NIMIC, stimata doamna! El doar imprumuta si vrea o garantie..care se numeste IPOTECA.

Art. 41 L:7/96: "Proprietarul unui imobil poate cere ca intentia sa de a instraina sau IPOTECA sa fie inscrisa, aratand, ]n acest din ruma caz, suma ce urmeaza sa se garanteze prin IPOTECA."

Va rog sa folositi un limbaj adecvat acestui forum....fiindca nu sunteti in piata!
veti face un imprumut cu ipoteca. la notar, imprumutatul se prezinta cu hartie de la oficiul de cadastru in care scrie ca nu are o alta ipoteca , sarcini. dupa ce incheiati contractul , se inscrie ipoteca la oficiul de cadastru. eu nu am auzit sa se faca asta inainte, cat dreptul e nenascut
Atunci: la ce refera articolul 41 din legea 7/1996 ? Este un articol in vigoare..este intr-o lege..care e problema?
Din practica pot spune ca se inscrie intentia de ipotecare in cartea funciara, urmand ca, ulterior, sa se inscrie si dreptul de ipoteca impreuna cu interdictiile aferente, in baza contractului de ipoteca sau a contractului de imprumut cu garantie reala imobiliara sau cum o vrea notarul sa-l intituleze.
Asa ca, stimate domn, se poate.
Ok, ca se poate asta am inteles din norma legala. Ma intereseaza daca..atat timp cat am aceasta intetie de a ipoteca inscrisa in CF..imprumutatorul este protejat de catre alti eventuali imptumutatori! Adica..imprumutatul sa nu se gandeasca sa mai ceara cu imprumut si altora bani..si sa noteze aceste intentii peste intentia deja inscrisa!
Intentia de a ipoteca blocheaza CF pana la constituirea ipotecii prin contractul de imprumut facut la notar?

ps: de ce credeti ca sunt domn?:)