Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea intentiei de a ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea intentiei de a ipoteca

Inscrierea intentiei de a ipoteca blocheaza CF ?
Daca sunt in negocieri cu un imprumutat (eu sunt cu imprumutatorul), pot prin Notar sa inscriu aceasta intentie de a ipoteca in CF ptr.a ma asigura ca in timpul asta nu negociaza cu inca 5..si sa ma trezesc ca dupa ce inchei contractul..mai apare cineva inaintea mea cu jumatate de ora in CF?

Ma protejeaza (pe mine, imprumutatorul) aceasta inscriere a intentiei de a ipoteca de alti creditori ?
Pentru ca in solutionarea cererilor se tine cont de rangul acestora. Adica nu se va solutiona o cerere inregistrata ulterior inainteia unei inregistrata anterior, fara ca aceasta din urma sa fie solutionata.
Iar in timpul in care o cerere are referat de completare, chiar daca se mai inregistreaza si alte cererei pe acea carte, se va tine cont sa se solutioneze cererea cu referatul (indiferent care este solutia, respectiv de admitere sau respingere) si abia ulterior sa se solutioneze si celelalte cereri.
Iar art. 58, alin (2) din Ordinul 633/2006 spune ca "atata timp cat cererea de inscriere nu este solutionata nu se va elibera nici un extras de carte funciara". Asadar, atata timp cat cererea sta cu referat, deci nu are o solutie, nu se va putea elibera nici un extras, indiferent ca vorbim de extras de carte funciara pentru informare sau pentru autentificare.
Paula Tudor, Consilier juridic
se poate nota aceasta promisiune de ipotecare.
ea nu blocheaza carte funciara.
daca la termenul prevazut in promisiune nu se constituie in mod valabilipoteca asupra bunului respectiv, promisiunea se radiaza.
shaiwa2003 a scris:

Iar art. 58, alin (2) din Ordinul 633/2006 spune ca "atata timp cat cererea de inscriere nu este solutionata nu se va elibera nici un extras de carte funciara". Asadar, atata timp cat cererea sta cu referat, deci nu are o solutie, nu se va putea elibera nici un extras, indiferent ca vorbim de extras de carte funciara pentru informare sau pentru autentificare.

Si daca un creditor vrea sa stie situatia bunului pe care doreste sa-l urmareasca (daca debitorul are vreo proprietate inscrisa la CF..etc)...cum procedeaza ptr. a abtine informatii despre CF a debitorului sau, atat timp cat CF nu-i elibereaza extras de informare (in sitiatia descrisa mai sus..cu referatul de completare)?
Irina S., utilizator