Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintari prin sms
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintari prin sms

Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ascunde identitatea, adica ma ameninta cu moartea (e suparat pentru ca am avut o cearta puternica).EU ce pot face?In plus sunt insarcinata, cu certificat de sarcina cu risc de avort.Pentru a-l denunta, trebuie sa scot mesajele din memoria telefonului, sau nu sunt de ajuns?Ajutati-ma, va rog.
Sa stiti ca astfel de situatii sunt foarte greu de rezolvat.
Dar depunerea unei plangeri penale si indicarea lui ca suspect ii va ,,taia" orice elan de a-si pune in practica amenintarea.

Depunerea plangerii penale si indicarea lui ca persoana banuita va poate ajuta...
Chiar daca nu va fi tras la raspundere penala va intelege prin intermediul politiei ca exista o lege...

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
depuneti plangere penala, poate initial nu pot sa faca legatura intre persoana banuita si nr de tel, dar ma gandesc ca in urma cererii, daca nu ii taie din elan, poate vor urma mesaje de genul... m-ai reclamat, te-ai dus la politie etc si reusesc sa-l dovedeasca.
nu stiu de ce nu se trateaza cu seriozitate astfel de cazuri, totusi au fost omorate persoane in urma unor amenintari .
buna ziua .
daca doriti un raspuns sincer, at. vi-l voi da .
SMS-urile nu constituie o dovada in ceea ce priveste plangerea penala . oricine poate scrie un SMS de pe telefonul unui tert .
parerea mea este ca nu veti rezolva nimic cu plangerea penala .
poate in situatia in care persoana respectiva v-ar ameninta in public at. ati putea depune o plangere pt. amenintare .
Daca depune plangerea se va audia persoana suspecta.
Daca nu depune plangere amenintarile vor putea continua.
Nu este exclus sa se poata face o coroborare a probelor.
Doar sms-urile ar putea sa nu fie suficiente, dar mijloacele de proba in procesul penal pot fi mai multe.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspunsuri
Intr-adevar sms urile si amenintarile continua.Problema este ca eu sunt insarcinata in 5 luni, cu certificat de sarcina cu risc de avort (trebuie sa stau mai mult la pat, cu odihna totala).Plangerea o pot trimite prin posta politiei?Pot adauga si certificatul de sarcina pentru a motiva ca nu ma pot deplasa?Sau trebuie sa le arat telefonul cu mesajele?
Individul stie ca am probleme cu sarcina si profita (ba chiar spera sa mi moara copilul!).