Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintari prin sms
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintari prin sms

Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ascunde identitatea, adica ma ameninta cu moartea (e suparat pentru ca am avut o cearta puternica).EU ce pot face?In plus sunt insarcinata, cu certificat de sarcina cu risc de avort.Pentru a-l denunta, trebuie sa scot mesajele din memoria telefonului, sau nu sunt de ajuns?Ajutati-ma, va rog.
de pe telefon sa trimit mesajele de amenintare daca sar outea

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Plângere la poliție pt santaj e singura soluție.

Nu inteleg ce vreti sa spuneti, mergeti la poliție insistati ca vreti sa faceti o plângere pt santaj,si o sa va spuna cum sa printati mesajele sau cum se descarca.Daca polițiștii va spun ca nu sunt sanse,ca nu au cum sa identifice faptuitorul mergeți cu un av.Sunt situații când evita sa se încarce cu lucrări și încearcă să determine petentiiii sa nu faca plângere.Nu va lăsați intimidată insistati e dreptul dvs.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Stimate domn,

Depuneti plangere penala pentru amenintare.

Pastrati inregistrarile, ele reprezinta mijloace materiale de proba.

Pastrati SMS-urile,precum si orice conversatie purtata , care atesta amenintarile proferate la adresa dumneavoastra.

Plangerea prealabila este obligatoriu, ea se depune in termen de 3 luni , de la data epuizarii activitatii infractionale.(in speta, discutam de infractiunea de amenintare savarsita in forma continuata, in baza aceleiasi rezolutii infractionale).

Va sugerez sa apelati la un avocat, pentru a concepe plangerea prealabila, asa incat aceasta sa respecte rigorile legii.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat