Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintari prin sms
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintari prin sms

Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ascunde identitatea, adica ma ameninta cu moartea (e suparat pentru ca am avut o cearta puternica).EU ce pot face?In plus sunt insarcinata, cu certificat de sarcina cu risc de avort.Pentru a-l denunta, trebuie sa scot mesajele din memoria telefonului, sau nu sunt de ajuns?Ajutati-ma, va rog.
da, plangerea penala se poate trimite si prin posta. trimiteti-o cu confirmare de primire daca doriti sa aveti dovada faptului ca ati trimis aceasta plangere .
trebuie atasate si acele SMS-uri .
nicoleta1975 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri
Intr-adevar sms urile si amenintarile continua.Problema este ca eu sunt insarcinata in 5 luni, cu certificat de sarcina cu risc de avort (trebuie sa stau mai mult la pat, cu odihna totala).Plangerea o pot trimite prin posta politiei?Pot adauga si certificatul de sarcina pentru a motiva ca nu ma pot deplasa?Sau trebuie sa le arat telefonul cu mesajele?
Individul stie ca am probleme cu sarcina si profita (ba chiar spera sa mi moara copilul!).

Incercati prin posta dar mai eficient ar fi sa telefonati mai inainte la sectie si sa rugati sa trimita pe cineva sa va ia plangerea si declaratia.Daca se procedeaza in acest mod faceti un pas mare inainte.
Il vor cauta rapid pe respectivul suspect si il vor audia.

avocat Claudiu Lascoschi
primesc amenintari ca va distrubui e mesinger la sot si prieteni , o filmare obscena cu mine , mea cerut bani in schimbul filmuletului stiu ca e din Bucuresti si un numar de telefon la care să il sun altfel trimite filmul ma blocat pe facebook

nicoleta1975 a scris:

Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ascunde identitatea, adica ma ameninta cu moartea (e suparat pentru ca am avut o cearta puternica).EU ce pot face?In plus sunt insarcinata, cu certificat de sarcina cu risc de avort.Pentru a-l denunta, trebuie sa scot mesajele din memoria telefonului, sau nu sunt de ajuns?Ajutati-ma, va rog.

Plângere la poliție pt santaj e singura soluție.
nu sint in tara

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Plângere la poliție pt santaj e singura soluție.