Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motive recuzare judecator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motive recuzare judecator

Buna ziua,
Care sunt motivele pentru care se poate solicita recuzarea unui judecator intr-un proces civil?
Cu stima
Dosarul de partaj trebuia sa fie repartizat aleatoriu prin sistemul ECRIS unui alt judecator decat cel ce a fost in dosarul de divort?
Cu stima

Este moral si legal ca judecatorul sa permita avocatului partii adverse in sedinta publica sa ma denigreze si sa-mi atribuie cuvinte jignitoare?
Nina1, utilizator
Buna ziua,
Poate fi considerata "antepronuntarea" situatia: la cel de-al doilea termen pentru dosarul de divort s-a dat termen pentru dosarul de partaj care s-a disjuns din cererea principala. Judecatorul care s-a pronuntat in dosarul de divort a preluat si dosarul de partaj. Fara a avea probe depuse la dosar judecatorul doar pe afirmatiile verbale ale partii adverse a dispus respingerea ca proba cu expertiza auto. S-a antepronuntat?
Cu stima
Va rog ajutati-ma cu un model de sesizare (cerere de recuzare) pentru judecator si adresa CSM.
Cu stima
v-a fost poststa de un coleg deja. adresa CSM o gasiti pe site.
Acel model se poate folosi atat pentru a fi depus la Judecatorie cat si la CSM?
Cu stima