avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de a fi tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de a fi tata

caut un avocat si restul tatilor din romania care se simt nedreptatiti de legea romana pt infiintarea unei fundatii si chiar o propunere legislativa in acest sens e inuman ca tatal sa nu poata participa activ la educarea copilului sau mai ales atunci cand mama e intr o stare mai penibila ca sa i spun asa! de ce statul roman cere denigrarea mamei si doar atunci un tata poate castiga un drept ce de fapt e al sau??acela de a si creste propriul copil!in final ma adresez oricarui avocat care vrea sa ma reprezinte intr un proces lung chiar si cu statul roman pt acest drept!am un baietel de 3 ani care ma iubeste enorm si cred ca merita sa lupt pt el !
Cel mai recent răspuns: ciobo222 , utilizator 14:05, 14 Octombrie 2011
eu.ro.lex a scris:

"telenovelei" "dreptul de a fi tata" si asta inainte sa se ajunga la episodul 3244....#-o


Aceasta telenovela cum ii spuneti dumneavoastra depasit demult acest episod. Este deja atat de previzibil episodul urmator incat v-ati obisnuit cu deznodamantu aproape implacabil: mama ia copilul si pleaca iar pe ecran restul actorilor- tata prieteni si ambient al copilului sunt trecuti doar la figuranti.

Ce ar trebui acum sa ne linistim tatii pt ca d-na avocat a gasit in arhiva o argumentatie NORMALA? A ajuns sa va mire normalitatea. Cand astfel de sentinte vor fi o practica curenta, atunci sunt de acord ca trebuie sa se incheie aceasta "telenovela", dar pana atunci insa..... permiteti-mi sa nu ma entuziasmez pentru NORMALITATEA UNEI SENTINTE CI SA MA INTRISTEZ DE RARITATEA EI INCAT TREBUIE CAUTATA SI FLUTURATA.

Cu stima,
Remus Octavian Cimpean
asociatia TATA Cluj
romascanu a scris:

Gata? Ati spus tot ce-ati avut de spus? Lancezeste discutia...

AVIZ amatorilor! (mame si tati deopotriva)

Citez din considerentele unei instante intr-un proces de reincredintare (nu conteza cine era parintele castigator, dar atentie la argumente)

- (parintele) "exercita o influenta negativa asupra minorelor prin indepartarea lor de celalalt parinte", prin denigrarea acestuia si deformarea imaginii pe care copii o aveau.."
- persistenta copiilor in atitudinea lor de respingere (a celuilalt parinte), chiar o vehementa a refuzului imaginii (celuilalt parinte) fara un motiv prea clar determinat, reprezinta ce e mai rau pentru ei ... "la originea acestei atitudini a minorelor fata de... (celalat parinte) se afla influenta pe care ...(parintele) o exercita asupra acestora"..
- "nu au avut sansa de a avea macar relatii firesti dezvoltate prin vizite reciproce ori petrecerea vacantelor impreuna, in ciuda eforturilor (celuilalt parintel) de a avea legaturi cu acestia" = "incercare de a obtine la adapostul "interesului superior al copilului", legitimitate pentru un comportament abuziv"
- "se constata o persistenta a influentei negative daunatoare dezvoltarii lor normale si echilibrate..."




Asta am zis eu astazi in instanta, in alti termeni.Sa vedem ce decide instanta care a perceput measajul.Cel putin am vazut ca se gandea.Dar cum va decide ramane de vazut.

avocat Claudiu Lascoschi
dreptul de a fi tata !!!
iata si un tata ce timp de 4 ani s/a luptat atit cu statul Spaniol cit si cu statul Roman si sunt bine tabacit aparind acest drept de a fi tata .Pentru toti parinti ce lupta pt copilul lor iata ca in noul an vom avea o asociatie in acest sens unde vom continua aceste episoade intr/un cadru legal unde ne vom organiza mai bine .In curind mai multe noutati cu permisiunea acestui minunat said unde pentru prima data in Romania a fost dezbatuta si supusa atentiei dumneavoastra custodia comuna pentru ambi parinti.
O noua asociatie?Va rugam sa ne tineti la curent daca puteti !Nu cred ca adminstratori acestui site vor avea ceva impotriva.Multumim.
Ultima modificare: Luni, 5 Ianuarie 2009
Liliana Gradinaru, Avocat
EDITAT

Va trag atentia ca ati incalcat regulamentul de postare, care prevede ca pe forum se discuta ideea, nu persoana. Va multumesc pentru intelegere!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Ianuarie 2009
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Custodia copilului in viitor bloodcrawler bloodcrawler buna ziua.. am si eu o intrebare simpla.. sunt casatorit si nu totul este roz.. vreau sa stiu daca se poate semna vreun act in caz de divort sa primesc ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori john25 john25 Buna ziua ,doresc si eu raspuns la 2 intrebari: 1.Astazi am primit citatia de divort din partea sotiei in care am vazut o gramada de neadevaruri,poate ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna eoret eoret Vreau sa stiu daca legislatia romana permite custodia comuna avand in vedere ca parintii sunt de acord (minorul are 3 ani si 5 luni). (vezi toată discuția)