Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... meseria de consilier juridic= meserie discriminata?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

meseria de consilier juridic= meserie discriminata?

este adevarat ca s-a obtinut de la oficiul discriminarii o decizie prin care profrsia de consilier juridic este declarata profesie discriminata?:((
Romică Stoica, Consilier juridic
Totusi in practica se aplica termenul de 5 ani precizat de elis, si nu cel de 10 ani prevazut de articolul citat de florentina albu: motivarea se gaseste intr-un articol din Statutul avocatilor. Cei admisi in profesie pe baza de examen, care au 5 ani vechime anterioara in profesii juridice, dobandesc statutul de avocati definitivi.
Diana Persa, Avocat
Diana si Florentina, vorbiti de 2 chestiuni diferite; una e primirea ca definitiv fara examen si alta e doar primirea direct ca definitiv, bineinteles, sustinant examenul...
Sunt 2 situatii distincte si 2 termene distincte.
Tot practica arata ca daca la admiterea in barou(Baroul Bucuresti) consilierul juridic era definitiv a fost admis ca avocat definitiv.
Avlil, discutia a fost indreptata de julia spre domeniul admiterii cu examen, eu m-am referit la subiect:D Si elis la fel!
mjustin a scris:

Tot practica arata ca daca la admiterea in barou(Baroul Bucuresti) consilierul juridic era definitiv a fost admis ca avocat definitiv.

Mea culpa insa in Statutul avocaului aparea initial asa cum am afirmat insa au avut loc modificari(detalii aici www.avocatnet.ro/content/for... ).

Statutul avocatului in forma nemodificata:

Art. 281. - (1) Persoana care anterior primirii în profesie a fost definitivată în funcţia juridică pe care a exercitat-o înainte de primirea în profesia de avocat sau a promovat examen de definitivare în aceasta funcţie, dobândeşte, potrivit art. 19 alin. (2) şi (3) din Lege, calitatea de avocat definitiv.

Si iata si forma modificata:
6. Articolul 281 alin. (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
”Persoana care anterior primirii in profesie a fost definitivata in funcţia juridica pe care a exercitat-o înainte de primirea în profesia de avocat sau a promovat examen de definitivare in acesta funcţie, dobândeşte, potrivit art.19,al.2 si 3 din Lege, calitatea de avocat definitiv,cu excepţia cazurilor in care primirea in profesie s-a făcut prin examen, in condiţiile disp.art.16,ind.1,pct.1 din Lege”.

Finalul Hotararii care arata in mod clar ca e in vigoare:
Art. II – Prezenta Hotărâre intră în vigoare de la data adoptării, conform art. 61 alin. (2) din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat şi va fi adusă la cunoştinţa avocaţilor prin publicarea ei pe site-ul www.unbr.ro şi prin grija barourilor.
Art. III – Statutul profesiei de avocat, cu modificările ulterioare, va fi republicat, dându-se textelor o nouă numerotare.

Aurelian Cîcu, Consilier juridic