Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA

Am remarcat in ultimele zile ca ultimele mesaje postate apar foarte greu.
Am presupus ca este datorita numarului mare de pagini, de aceea am deschis un subiect nou in continuare.
Daca am presupus gresit rog administratorul sa il stearga.
ESTE VB DESPRE pRINCIPIUL echipolentei, principiul non reformati in pejus,?
eu nu am decat clasificarea cailor de atac.apelul recursul,contestatia in anulare,apelul in interesul legii,rvizuirea si atat.fara principii
paulad a scris:

valica_21 a scris:

as mai vrea si Caile de atac notiune,clasificare,principii generale. eu chiar nu le gasesc.pana si mama le cauta saraca :(

Nu cred ca exista carte de procedura fara caile de atac.
caile de atac reprezinta mijloace procedurale prin care se cere si se obtine anularea sau reformarea partiala sau totala a unei hotarari judecatoresti.
|cai de atac ordinare si extraordinare
cai de atac suspensive si cai de atac nesuspensive de executare
cai de atac de reformare si cai de atac de retractare
cai de atac devolutive si nedevolutive
comune si speciale
PRINCIPIILE GENERALE.....

e mult de scris. vezi recursul, recursul in interesul legii, apelul, revizuirea , contestatia in anulare.

valica are dreptate si eu invat dupa un manual de VIOREL MIHAI CIOBANU SI GABRIEL BOROI si in el nu sunt clasificate caile de atac si nici recursul nu apare.Clasificarea, in mare ,o stiu a cailor de atac ,dar as dori daca are cineva subiectul pe larg tratat.Eu am incercat sa ma orientez dupa clasificarea lor de la procedura penala dar e posbil sa existe unele diferente,cat despre principiile cailor de atac le gasiti aici pe forum ,stiu ca le-a postat cineva dar nu stiu exact cine.
Paulad tu cand ne dai raspunsurile citesti din carti sau le stii deja.ca daca le stii asa bine esti tare!!!!!!
esti de admirat.eu nici macar u am terminat civilul i m-am apucat de procesual ca....simt ca nu am timp.hai ca mai citesc ceva si daca ma impiedic va ma;)i scriu;););)
PRINCIPII GENERALE
caile de atac presupun o hotarere judecatoresca
legea trebuie sa declare hotarerea respectiva susceptibila de atac
ca forma de manifestare a principiului disponibilitatii: manifestarea de vointa a unei parti, in sensul de a exercita o cale de atac
legalitatea cailor de atac
principiul ierarhiei cailor legale de atac
unicitatea dreptului de a exercita o cale de atac
principiul neagravarii situatiei partii in propria cale de atac " non reformatio in peius"

or fi importante la Organizare subiectele cu avocatii straini? #-o Ca mie nu prea imi plac.
Imi plac atributiile :))