Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA

Am remarcat in ultimele zile ca ultimele mesaje postate apar foarte greu.
Am presupus ca este datorita numarului mare de pagini, de aceea am deschis un subiect nou in continuare.
Daca am presupus gresit rog administratorul sa il stearga.
am gresit functioneaza patru tribunale specializate : tribunalul pt minori Brasov; tribunalul comercial Cluj; tribunalul comercial Mures; tribunalul comercial Arges. in rest funcioneaza sectii specializate in cadrul tribunalelor
paulad, utilizator
Da, scuze, aveti dreptate. Acum am verificat lista cu sb de anul acesta. Nu stiam ca medierea nu mai este printre ele.:">
Va rog, imi poate trimite cineva Legea 51/1995 actualizata?
Avand in vedere ca art 16 indice 1 din lege s-a abrogat......(persoana care indeplineste conditiile prevazute de lege pt a fi primita in profesia de avocat poate solicita aceasta cu cel putin 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare in sistemul de pensii si asigurari sociale din care face parte)....care este raspunsul corect la subiectul MODALITATI DE PRIMIRE IN PROFESIA DE AVOCAT .DREPTUL DE A SOLICITA PRIMIREA IN PROFESIA DE AVOCAT PRIN PRISMA VARSTEI PERSOANEI SOLICITANTE????:-/
PROIECT DE PROPUNERI pentru modificarea Legii nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat:

1. Art. 11 lit. a) se modifica si va avea urmatorul cuprins :
"are exercitiul drepturilor civile si politice"

2.Art. 13 lit. b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„ Cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturi si libertati fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca sau a savarsit abuzuri impotriva profesiei de avocat, stabilite prin procedura prevazuta in Statutul profesiei de avocat. „

3. Art. 13 se completeaza cu litera e), cu urmatorul continut:
„ Cel care a desfasurat activitati de politie politica, situatie constatata definitiv si irevocabil, in conditiile legii. „

4. Art. 16 alin. (2) lit. a) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„ - licentiatul in drept, titular al diplomei de doctor in drept. ”

5. Art. 16 indice 1 se abroga (se are in vedere decizia Curtii Constitutionale nr. 513 din 20 iunie 2006, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 598 din 11 iulie 2006).

6. Art. 50 alin. (2) lit. d) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„ alege si revoca decanul, membrii consiliului, membrii comisiei de cenzori si pe cei ai comisiei de disciplina. Decanul este ales pentru un mandat de 2 ani si poate fi reales o singura data, fara ca noul mandat sa fie consecutiv primului mandat. Decanul se alege dintre avocatii cu o vechime de minim 8 ani in profesie, la implinirea primului an de mandat al decanului in functie, iar exercitarea mandatului decanului nou ales se va face dupa expirarea mandatului decanului in functie. Pana la inceperea exercitarii mandatului de catre decanul nou ales, acesta din urma devine membru de drept al consiliului. Pe perioada exercitarii mandatului, decanul are dreptul la o indemnizatie egala cu cel putin media lunara a veniturilor din profesie realizate in anul precedent alegerii si va fi trecut pe lista avocatilor incompatibili cu dreptul de exercitare a profesiei. „

7. Art. 52 alin. (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„ In cazul in care numarul legal nu este intrunit, iar pe ordinea de zi a sedintei nu este inclusa alegerea organelor de conducere a baroului, prezidiul adunarii generale de fata cu cei prezenti, stabileste o noua adunare generala in termen de cel mult 15 zile. Consiliul baroului are obligatia sa indeplineasca procedura convocarii cu cel putin 7 zile inainte de data fixata. „

8. Art. 52 alin. (3) indice 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„ Adunarile generale de alegeri a organelor de conducere a baroului sunt legal constituite cu participarea majoritatii membrilor baroului. Participarea la adunarea generala de alegere a organelor de conducere a baroului se face personal sau prin reprezentant – elector. Reprezentantul trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 66 alin. (2) din Statutul profesiei de avocat; numarul de avocati care isi pot delega votul uni reprezentant – elector este de maximum 5. Pentru Baroul Bucuresti, alegerea organelor de conducere a baroului se face prin desemnare de reprezentanti – electori, potrivit procedurii stabilite prin Statutul profesiei. In cazul Baroului Bucuresti, reprezentantul poate exprima in afara propriului vot si votul a cel mult 10 avocati reprezentati. „

9. Art. 52 alin. (4) indice 2 se modifica si va avea urmatorul continut:
„ Hotararile adunarilor generale de alegere se iau cu votul majoritatilor membrilor prezenti sau reprezentati,cu privire la toate problemele inscrise pe ordinea de zi, in afara de cazurile cand legea prevede alt cvorum de sedinta si de vot. Consiliul baroului poate decide ca hotararile adunarii generale sa fie luate prin exprimarea votului in forma electronica cu respectarea dispozitiilor legale privind cvorumul de sedinta si de vot.”

*

Prezentele propuneri se afiseaza pe website-ul Uniunii Nationale a Barourilor din Romania (www.unbr.ro) si se comunica barourilor, care vor asigura dezbaterea si eventuala completare a acestora, pana cel mai tarziu la 15 iunie 2007, cand se centralizeaza si se definitiveaza proiectul de propuneri ce va fi avizat de Consiliul Uniunii Nationale a Barourilor din Romania in vederea dezbaterii si aprobarii Congresului Avocatilor.

Pagina Comunitatii