Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
. si eu m-am lamurit ca nu m-am lamurit; va rog abordati problema si din prisma pensionarilor platitori de cele toate + ce mai credeti dv. de cuviiinta
liail a scris:

Contributia se plateste la venitul net. Exista cheltuieli deductibile, legate direct de desfasurarea activitatii respective, la dvs. ar fi birotica, papetarie, telefon, iar daca aveti sediul acasa puteti deduce partial si intretinerea, gazele, electricitatea.

Buna ziua.Am si eu doua intrebari:1.Care este procentul pe care il putem deduce din facturile de la curent,intretinere ,daca avem sediul acasa?
2.Avem o IF ,si as vrea sa stiu daca in anul 2011,nu depasim venitul net de 8088,pe o persoana s-au se inmulteste la 2,ca suntem 2 persoane in cadrul intreprinderii familiale,iar daca suntem cu venitul sub aceasta cota ,atunci tot platim cei 222 de lei?
obelix44, utilizator
mirceaolaru a scris:

. si eu m-am lamurit ca nu m-am lamurit; va rog abordati problema si din prisma pensionarilor platitori de cele toate + ce mai credeti dv. de cuviiinta

oameni buni.... chiar nu obs. nime' ca va scrie un pensionar.... ce nu stiti ca, in curand , va vine randul...? Deabea atunci va veti aduce aminte de problematica mea !
buna ziua,

se pare ca nu stie nimeni raspunsul la aceste intrebari ...am sunat la casa de pensii si nici ei nu prea m-au ajutat .... n

o zi buna!
am fost azi la casa de pensii, caci, intr-un final, mi-a sosit si mie decizia ieri. dupa o luna si o saptamana...

intru, arat decizia... [redau pe scurt dialogul]
"pai de ce sa faceti declaratie, ca ati pus aici doar 5000 ron. nu aveti 8000 ca sa fie nevoie sa faceti declaratie. mai bine faceti contract la colega"
>ok, fac contract, dar daca printr-o minune facturez 10.000 pana la sfarsitul anului?
"atunci faceti declaratie"
> si platesc mai putin pe contract?
"nu, tot atat" [faimoasa suma 222]
> pai atunci de ce sa nu fac direct declaratie?
"faceti asa atunci. dati.mi o factura"
> n-am, ca n-am incasat nimic.
"pai daca nu incasati nimic, de ce sa va asigurati?"
> ca asa scrie peste tot... dupa ce te infiintezi, te asiguri.
"pai veniti cand aveti o factura"
>ok, si daca a factura in decembrie, ma puneti sa platesc tot anul?
"da, va asiguram atunci"
> cu penalitati sau fara?
" cu penalitati, normal!"

mi-am facut declaratie... trb sa ma duc saptamana viitoare, cu copii dupa toate actele de infiintare, nu doar dupa certificat, sa aduc si o factura... cand oi avea...

nu stiu daca e cuiva de folos, e doar o experienta, si inca o dovada ca traim in tara lui papura voda, unde nu stie stanga ce face dreapta...

asa, si faimosul dosar cu sina necesar trebuie sa fie si incopciat, nu doar cu sina. iar modelul de declaratii e unul nou...