Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
Potrivit art.6, alin.1) din lege, în sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare: a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management; b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale; c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice; d) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;e) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;

Interpretarea mea este ca cei care obtin venituri din aceste surse sub acest plafon NU sunt obligati sa se asigure! Pana nu apar normele de aplicare, nimeni nu vrea sa clarifice mai precis sensul si implicatiile acestui paragraf.
Multumim, dariad, dar ni s-a mai dat in forum si explicatia asta si citatul cu art. 6. Problema la PFA este ca nu stii de la inceput ce incasari ai, stii doar la sfirsitul anului, si pina nu apar normele sau oaresce explicatii ne "dam de ceasul mortii" sa aflam ce facem sau ce vom face, nu toata lumea are incasari mai din prima luna, poate nici din a doua, poate nu in toate cele 12 luni ale anului, si atunci cum platesti cei 222 pe luna daca nu ai din ce? Sau ai din ce, dar dupa aia nu mai ramii cu nimic ...
liail a scris:

Multumim, dariad, dar ni s-a mai dat in forum si explicatia asta si citatul cu art. 6. Problema la PFA este ca nu stii de la inceput ce incasari ai, stii doar la sfirsitul anului, si pina nu apar normele sau oaresce explicatii ne "dam de ceasul mortii" sa aflam ce facem sau ce vom face, nu toata lumea are incasari mai din prima luna, poate nici din a doua, poate nu in toate cele 12 luni ale anului, si atunci cum platesti cei 222 pe luna daca nu ai din ce? Sau ai din ce, dar dupa aia nu mai ramii cu nimic ...

ART. 40
(1) În cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 6 alin. (1) pct. IV şi alin. (2), termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
(2) Pentru ceilalţi asiguraţi ai sistemului public de pensii termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este prevăzut în Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Asa ca mai este timp! Si eu am intrat in panica la inceput... Banuiesc ca se pot aplica doua variante: ori se aduce la Casa de pensii un certificat fiscal pentru anul trecut si se va face o regularizare, ori se dovedeste altcumva care sunt veniturile curente.
dariad a scris:

Potrivit art.6, alin.1) din lege, în sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare: a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management; b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale; c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice; d) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;e) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;

Interpretarea mea este ca cei care obtin venituri din aceste surse sub acest plafon NU sunt obligati sa se asigure! Pana nu apar normele de aplicare, nimeni nu vrea sa clarifice mai precis sensul si implicatiile acestui paragraf.
eu am o I.F. cu 2 asociati si am primit instiintari de la casa de pensii ca incepand cu luna ianuarie contributia lunara va fi de 222 ron/asociat(sot,sotie). Sa inteleg ca venitul brut pt a fi asigurat obligatoriu la casa de pensii ar trebui sa fie peste 16176 ron pe an??
moraru alexandru, utilizator
Cand e vorba de adunat banii, Casa de Pensii da imediat instiintari, dar lamuriri nu prea. Trebuie sa asteptam sa apara normele, caci fara ele, totul este inca in ceata!