Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
Ce inseamna venit brut? Veniturile realizate din incasari, sau venituri realizate din incasari minus cheltuieli?

Venitul brut este venitul incasat:.
Venit net se determina prin diferenta dintre venitul brut si cheltuielile deductibile.
Popu a scris:

sabina, e vorba de 8088 RON venit BRUT (674 RON BRUT pe luna), asta e limita. Daca realizezi vanzari de 674 RON / luna dar ramii cu profit 10 RON doar statului putin ii pasa ca nu ai de unde sa dai si cei 222 RON la pensii. Depinde acum ce PFA ti-ai deschis, pe ce domeniu, daca are caracter sezonier si alte prostii de genul asta (daca l-ai deschis sa vinzi martisoare e clar ca lucrezi februarie, martie doar...)

Si atunci, pana la urma cum se raporteaza calcularea, la venitul anual, sau la venitul lunar? Eu de exemplu anul trecut am avut luni in care am avut peste 1000 ron, luni in care am avut 0, dar totalul nu a fost peste cei 8088. Cum ar trebui sa procedez (pe viitor, si retroactiv daca se poate), platesc numai pentru lunile cand am avut peste 674 ron, sau nu platesc pentru ca per total nu am depasit 8088 ron? Multumesc.
Roxie, utilizator
Roxie a scris:

Popu a scris:

sabina, e vorba de 8088 RON venit BRUT (674 RON BRUT pe luna), asta e limita. Daca realizezi vanzari de 674 RON / luna dar ramii cu profit 10 RON doar statului putin ii pasa ca nu ai de unde sa dai si cei 222 RON la pensii. Depinde acum ce PFA ti-ai deschis, pe ce domeniu, daca are caracter sezonier si alte prostii de genul asta (daca l-ai deschis sa vinzi martisoare e clar ca lucrezi februarie, martie doar...)

Si atunci, pana la urma cum se raporteaza calcularea, la venitul anual, sau la venitul lunar? Eu de exemplu anul trecut am avut luni in care am avut peste 1000 ron, luni in care am avut 0, dar totalul nu a fost peste cei 8088. Cum ar trebui sa procedez (pe viitor, si retroactiv daca se poate), platesc numai pentru lunile cand am avut peste 674 ron, sau nu platesc pentru ca per total nu am depasit 8088 ron? Multumesc.

ART. 14
(1) În situaţia în care pe parcursul derulării asigurării în baza declaraţiei individuale de asigurare se face dovada că există perioade în care nu se realizează venituri, la cererea asiguratului sau din iniţiativa casei teritoriale de pensii, declaraţia poate fi suspendată.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevăzute la alin. (1) nu se datorează contribuţie de asigurări sociale.
Azi am primit de la CNPAS o notificare (platisem pe ian cei 222 RON, asa ca mi-a stat nitzel inima) prin care ma anunta ca incepand cu 1 ian 2011, sunt obligata sa platesc cei 222 LEI lunar, pana pe 25 ale lunii urmatoare.
De aici, eu inteleg ca plateste toata lumea acesti 222 LEI .
O prietena, care anul trecut platea vreo 50 lei lunar, acum plateste 222 lei - asa i s-a comunicat.
Norme nu avem, nu?