Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... corupere de minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

corupere de minori

numele meu este amalia si am nevoie de o lamurire cu privire la cazuri de corupere de minori. un ex: cand este vorba de corupere de minori?daca fata are 17 si un copil iar tatal este major...fata nu vrea sa il denunte si nici sa isi asume raspunderea pt copil...este vorba de corupere de minori?multumesc
Si peste un an, doi trei,..., pana la prescrierea faptei, dar cu cat trece mai mult timp cu atat e mai greu de dovedit.
Am si eu o problema...sunt minora...de curand m-am despartit de fostul meu prieten iar acesta ma ameninta ca va posta pe internet un filmulet in care noi eram in plin act sexual cu ideea de a-mi face rau.Astfel eu trebuie sa-i fac tot timpul pe plac pentru ca el sa nu faca asta....exista vreo lege care sa il opreasca?daca chiar ar faceo macar....eu sunt minora,el nu este.
In speta ta sunt incidente prevederile Infractiunii de santaj art 194 C.Pen: “Constrângerea unei persoane, prin violenţa sau ameninţare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau penrtu altul, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea consta în ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţatoare pentru persoana ameninţata, pentru soţul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.”
Poti face plangere la politie pt aceasta infractiune si sa vedem daca mai este atat de "barbat".

De asemenea daca recurge si la postarea materialelor pe internet arunca o privire pe "Legea privind prevenirea si combaterea pornografiei nr. 196/2003"
Unele modificari au survenit prin Legea 496/2004 pentru modificarea legii privind prevenirea si combaterea pornografiei 196/2003

CAPITOLUL III
Infractiuni si contraventii
Art. 10. Racolarea, obligarea, determinarea sau folosirea
minorilor ori a persoanelor cu deficiente psiho-fizice in acte cu caracter
obscen, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor
drepturi.
Art. 11. Organizarea de reuniuni la care participa sau asista
minori si in cadrul carora se comit acte cu caracter obscen se pedepseste
cu inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi.
Art. 12. (1) Distribuirea materialelor cu caracter obscen, care
prezinta imagini cu minori avand un comportament explicit sexual, se
pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa, se pedepseste si detinerea de materiale
prevazute la alin. (1), in vederea raspandirii lor.

Pe viitor fii mai atenta cu aceste materiale, esti tanara nu ai nevoie de asa ceva oricata incredere ai avea in cel de langa tine.

Iar pt libertatea lui ar fi bine sa ai peste 15 ani.
ContSters178374, utilizator
Dupa cum am scris si la paginile 42-44 am intretinut relatii sexuale cu o minora...dupa o relatie de peste jumate de an, am intretinut relatii sexuale cu ea....dupa alte 7 luni au aflat parintii si m au dat la politie...fata a declarat ca fiind virgina, ea s a culcat cu mine la varsta de 16 ani la cateva zile dupa ziua ei...asta am declarat si eu...respectivul politist chiar mi a spus ca n am ce sa patesc ca plangerea a fost depusa in necunostinta de cauza si voi primi glumea el intr un an acasa o hartie cu NUP...acum se pare ca tatal fetei cu care m am culcat a primit o hartie de genul asta :::" urmare a scrisorii dvs depusa la politia municipiului brasov,impotriva numitului X scisoarea inregistrata cu numarul de mai sus, va aducem la cunostinta faptul ca lucrarea a fost trecuta la randul dosarelor penale sub aspectul savarsirii infractiunii de act sexual cu un minor semnand a se propune solutie legala prin parchetul de pe langa Judecatoria Brasov."

ce inseamna...legea zice altceva...cum se poate sa mi se intocmeasca dosar penal daca fata a declarat clar ca nu a fost fortata s a culcat cu mine la 16 ani de buna voie,eu avand 21 ani. multumesc
NeaMiky, utilizator
Domnule avocat , am 15 ani aproape 16 ani fara 2 luni si am decis impreuna cu prietenul meu sa ne mutam impreuna fara acordul parintilor mei. Mama mea ma amenintat cu politia conform legi nu este corupere de minori fiind de buna voie autoritatile ne pot face ceva?Mentionez ca prietenul meu este major avand varsta de 18 ani iar eu sunt in deplinatatea facultatilor mintale. Deci politia va putea sa ne faca ceva sau se ne desparta?