avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... corupere de minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

corupere de minori

numele meu este amalia si am nevoie de o lamurire cu privire la cazuri de corupere de minori. un ex: cand este vorba de corupere de minori?daca fata are 17 si un copil iar tatal este major...fata nu vrea sa il denunte si nici sa isi asume raspunderea pt copil...este vorba de corupere de minori?multumesc
Dpdv penal, niciunul nu savarsiti nicio infractiune (decat in situatia in care ati intretinut relatii sexuale inainte de implinirea varstei de 15 ani), iar politia nu are ce sa va faca in acest sens. Pe de alta parte, este normal ca mama sa se impotriveasca, ai 15 ani si ai hotarat ca vrei sa te muti cu un baiat. Desi spui ca esti in "deplinateatea facultatilor mintale", nu esti suficient de matura pt a face o astfel de decizie. Ramai cu parintii pana la 18 ani, deoarece ei raspund de tine si pana la aceasta varsta ai nevoie de acordul lor in orice faci.
buna ziua numele meu e marian s am s eu o intrb.sunt co o fata de 15 ani s am si un copil cu ea de cateva zile eu am 24 ani.s mama ei nu e deacord s vrea sa ma bage in pucarie.s meau pus o interdictie de 30 de zile s sa nu parasesc localitate cei de la trebunal e posibil asa ceva sa nu ma lase sami vad copilu si pe ea
maryan12 a scris:

buna ziua numele meu e marian s am s eu o intrb.sunt co o fata de 15 ani s am si un copil cu ea de cateva zile eu am 24 ani.s mama ei nu e deacord s vrea sa ma bage in pucarie.s meau pus o interdictie de 30 de zile s sa nu parasesc localitate cei de la trebunal e posibil asa ceva sa nu ma lase sami vad copilu si pe ea


Este posibil.Sa intelegem ca sunteti urmarit penal pentru infractiunea de ,,act sexual cu un minor,,?
Din pacate, daca vi s-a pus interdictia de a parasi localitatea, nu va puteti deplasa in afara localitatii. Totusi, pentru motive intemeiate, ati putea solicita , pentru cateva ore iesirea din localitate. Aveti dreptul de a va vedea copilul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corupere de minori? mihaela_mimi_ro mihaela_mimi_ro Am o verisoara de 15 ani si 6 luni care intretine relatii sexuale cu un barbat de 43 de ani. Parintii doresc sa depuna plangere penala impotriva barbatului, ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori? amein amein Stimati avocati,as dori sa imi comunicati parerea dumneavoastra in legatura cu urmatoarea situatie: unu baiat de 19 ani e impreuna cu o fata in varsta de 15 ... (vezi toată discuția)
Act sexual cu un minor Xandra_ymy Xandra_ymy buna...am si eu o intrebare ...as dori sa mi raspunda cineva cu experinta ,as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul actului sexual cu un minor daca fata ... (vezi toată discuția)