Forum Discuţii diverse Discuţia la modă ANTIPROSTITUTIE
Discuție deschisă în Discuţia la modă

ANTIPROSTITUTIE

Deseori în mass-media românească au fost semnalate sechestrări, violuri, ucideri de prostituate. Descrise cu lux de amănunte, acestea au reusit să arate mizeria morală si fizică în care trăiesc majoritatea prostituatelor. Cu dibăcie, diverse centre de influentă încearcă să inducă ideea că solutia tuturor problemelor generate de prostitutie este legalizarea acesteia, si nu combaterea ei prin diverse moduri.
Legalizarea bordelurilor nu elimină prostitutia ilegală si traficul de femei, ci doar duce la dezvoltarea fenomenului prostitutiei dându-i-se acestuia o acoperire legală. La umbra bordelurilor prostitutia ilegală va prolifera. Însăsi activitatea din incinta bordelurilor va avea un caracter ilicit, plecând de la evitarea plătii impozitelor, exploatarea violentă a femeilor de către pesti si clienti, până la realizarea unor materiale compromitătoare pentru oamenii influenti, care pot fi folosite în actiuni de santaj.
Prostituatele de lux nu sunt rare… Nu stiu cati dintre cei care discuta despre prostitutie au avut contact cu aceasta “lume”… Nu stiu cati dintre cei care cer legalizare – ca protectie sociala – au intrat intr-un centru de “ajutorare pentru femei”… Sunt acolo femei – unele foarte tinere – bucuroase ca cineva (asociatii non-guvernamentale – straine, evident) le-au dat sansa de a scapa de prostitutie si de a invata o meserie “reala” pentru a se putea intretine… Aceasta e protectie sociala… Faptul ca reglementezi prostitutia nu ajuta cu nimic acele persoane care-si inchiriaza trupul din necesitate… Dar, evident, nici la acest aspect nu se gandesc prea multi…

O fi bine sa fie reglementata practicarea prostitutiei… Habar nu am (dar nu cred ca lucrurile se vor schimba prea mult), dar sa nu se mai manifeste ipocrizia de gen “sanatate publica”, “protectie sociala pentru cei care isi inchiriaza trupul” si altele de gen. Ipocrizia e scarboasa.

"Problema este cu celelalte"... De parca obliga cineva un client sa se desfasoare cu o prostituata fara a folosi "caciulita de protectie". Inconstienta unora sfideaza orice ratiune... Cum poate un individ sa nu se asigure ca isi protejeaza - indirect - familia, daca tot vrea "servicii sexuale" la marginea drumului...? Daca ar fi vorba despre "dorinte deosebite" as mai intelege... dar daca e banala "pozitie a misionarului"... :O
Si daca caciulita de protectie se sparge......?:magic:

Ideea este ca, sa nu mai existe servicii sexuale la marginea drumului...
Poate ca vor exista si la marginea drumului si in caz de legalizare dar...ar avea si alte variante respectivii...

Este posibil sa existe si persoane care sa-si inchirieze trupul din necesitate, insa, legea nu poate rezolva toate situatiile sociale care apar intr-o societate...
Sigur ca nu prin lege se rezolva “cazurile sociale”…
Sa-i dai unui individ pestele gata prin nu e o rezolvare, dar sa-l inveti sa-l prinda poate fi…
“Cazurile sociale” se rezolva prin… proiecte reale de protectie sociala, prin care se acorda sanse relativ egale tuturor… Se rezolva prin implicarea membrilor unei societati… care pot face ceva in legatura cu aceasta… Reglementarea prostitutiei nu e o solutie…
Cand vom elimina ipocrizia, minciuna, intoleranta si altele de gen vom avea sansa unei societati “ordonate”… Cand vom spune lucrurilor pe nume vom evolua – ca natiune - in adevaratul sens al cuvantului.
Niste lamuriri din partea mea sunt necesare:
Nu sunt nici adeptul,dar nici inamicul legalizarii prostitutiei,dar este necesar de subliniat faptul ca acolo unde se reglemnteaza prin lege prostitutia,este reglemntat si controlul medical obligatoriu al celor care o practica.
Asa a fost in perioada antebelica,asa este in tarile unde este reglmentata prin lege.
In mod cert prostitutia nelegala,nu va fi eradicata,dar se va reduce.
Aceste ultime doua idei,nu imi apartin ,ele sunt demonstrate prin practica,prin statistici.
A intra in discutii,pe acest fagas sau a emite judecati de valoare inseamna sa te expui unor anume critici din partea opozantilor, sa iti dezvalui parti ceva mai intime chiar,mai ales ca astfel de judecati tin de personalitatea si de problemele reale ale fiecareia dintre persoanele care au o parere sau alta.
trope_doi a scris:

Sigur ca nu prin lege se rezolva “cazurile sociale”…
Sa-i dai unui individ pestele gata prin nu e o rezolvare, dar sa-l inveti sa-l prinda poate fi…
“Cazurile sociale” se rezolva prin… proiecte reale de protectie sociala, prin care se acorda sanse relativ egale tuturor… Se rezolva prin implicarea membrilor unei societati… care pot face ceva in legatura cu aceasta… Reglementarea prostitutiei nu e o solutie…
Cand vom elimina ipocrizia, minciuna, intoleranta si altele de gen vom avea sansa unei societati “ordonate”… Cand vom spune lucrurilor pe nume vom evolua – ca natiune - in adevaratul sens al cuvantului.

Pentru a evolua ca natiune nu trebuie sa te ascunzi in minciuna.
Societatea germana poate fi data ca fiind o societate corecta, muncitoare, onesta si care desi era distrusa dupa al doilea razboi mondial nu numai ca a supravietuit dar s-a si dezvoltat mult peste vecinele sale din vest.

Cat priveste chestiunea cu caciulita care se poate sparge este un aspect care este de preferat sa se intample fara riscul unei infestari...si daca exista control medical riscul este mult mai redus...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat