avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea pe cale de exceptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea pe cale de exceptie

Am introdus o actiune in revendicare, si paratul locuieste de peste 30 de ani pe terenul meu.
Exista posibilitatea sa invoce in aparare uzucapiunea pe cale de exceptie ?
Mai exista o problema: cel care a locuit acolo de peste 30 de ani, a donat anul trecut terenul si casa catre altcineva pastrand doar un drept de uzufruct.
Dupa parerea mea ar fi indicat sa platiti un avocat pentru a se analiza la o consultatie juridica toate aspectele.
Daca invoca uzucapiunea si castiga degeaba aveti act de proprietate.
Din ce spuneti, respectivul pare sa aiba sanse...
Ar fi indicat sa fie vazuta si analizata de avocat si cererea reconventionala a acestuia.

avocat Claudiu Lascoschi
Am discutat deja cu avocati, dar caut mai multe pareri.
Ideea e ca eu sunt proprietar de o perioada mai scurta de 30 de ani si cand am cumparat nu stiam situatia respectiva, asa ca acum sunt nevoit sa revendic.
Poate sa invoce totusi uzucapiunea in conditiile in care eu am fost cumparator de buna credinta?
Eu sunt proprietar de o perioada mai scurta de 30 de ani si cand am cumparat nu stiam situatia respectiva, asa ca acum sunt nevoit sa revendic.
Poate sa invoce totusi uzucapiunea in conditiile in care eu am fost cumparator de buna credinta?
Da, poate sa invoce uzucapiunea cu succes si daca ati fost cumparator de buna-credinta.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca a invocat uzucapiunea in instanta si a si dovedit-o, se poate presupune ca s-a luat act de actele si lucrarile dosarului si instanta a dispus ca uzucapatul a obtinut dreptul de proprietate. Altfel, sunteti in greseala pentru ca nu ati fost atent la ceea ce ati cumparat!

Alte discuții în legătură

Ce reprezinta just titlu teodosie113 teodosie113 Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata Si daca nu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune liamic43 liamic43 Proprietar teren moare in 1973.Mosteneste terenul sotia. care moare in 1981.Se face succesiunea si se imparte la 3 mostenitori.Primul,vinde partea lui,si mai ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea scurta ContSters126925 ContSters126925 pot fi reclamant in uzucapiunea scurta tinand cont de data legilor proprietatii, mai putin fond funciar? (vezi toată discuția)