avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea pe cale de exceptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea pe cale de exceptie

Am introdus o actiune in revendicare, si paratul locuieste de peste 30 de ani pe terenul meu.
Exista posibilitatea sa invoce in aparare uzucapiunea pe cale de exceptie ?
Mai exista o problema: cel care a locuit acolo de peste 30 de ani, a donat anul trecut terenul si casa catre altcineva pastrand doar un drept de uzufruct.
Doamna Avocat Romascanu,
Se pare ca sunteti prima care se intreaba cum s-a putut autentifica contractul de donatie si va felicit!
Ei bine, contractul de donatie s-a facut in baza unui act de vanzare cumparare (mai vechi) care defineste un teren vecin, cu toate astea a reusit sa intabuleze in CF terenul cu constructia pe care il revendic eu acum.
Daca are act de proprietate si el depinde de mai multe lucruri.
Fara a se analiza in concret situatia este greu de spus.
Daca actul provine de la un neproprietar tot pe uzucapiune se va judeca si indiferent ca este donatie sau alt soi de act juridic tot acolo ajungeti.

Situatia juridica aplicabila nu se poate stabili decat cu actele in fata si cu analiza apararilor, a normelor de drept,etc.
Daca are just titlu poate invoca si uzucapiunea de 20 de ani ceea ce chiar ar putea sa va termine definitiv...
Doar ca aceasta este si ea dificil de probat la randul ei...

avocat Claudiu Lascoschi
Actul provine de la proprietar, inclusiv actul dinaintea actului e tot de la un proprietar.
Ce e acela titlu just?
guest1001 a scris:

..... a reusit sa intabuleze in CF terenul cu constructia pe care il revendic eu acum.


Actiuni de carte funciara.
Uzucapiunea poate fi invocata pe cale de exceptie, practic, paralizand actiunea in revendicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce reprezinta just titlu teodosie113 teodosie113 Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata Si daca nu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune liamic43 liamic43 Proprietar teren moare in 1973.Mosteneste terenul sotia. care moare in 1981.Se face succesiunea si se imparte la 3 mostenitori.Primul,vinde partea lui,si mai ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea scurta ContSters126925 ContSters126925 pot fi reclamant in uzucapiunea scurta tinand cont de data legilor proprietatii, mai putin fond funciar? (vezi toată discuția)