Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare? preaviz? decizie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare? preaviz? decizie?

Buna ziua,

Singurul act care mi-a fost trimis, referitor la concediere este cel care se regaseste in link ul de mai jos.
Cum pot interpreta acest act, care deja este trecut ca termen final, avand in vedere ca nu am o decizie de concediere, iar societatea in cauza, evita orice discutii pe aceasta tema.
Notificare
Preaviz
Decizie de concediere
Va multumesc ,
Alenis

[ link extern ]

freeelis a scris:

Art.268 alin.3 C.mun. prevede ca : Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării.

Art. 74(1) C,mun dispune ca , decizia de concediere se comunică salariatului în scris ... in acest caz, nu mai exista prevazut si termenul in care trebuie sa se comunice decizia.

Totusi, decizia de incetare a c.i.m. se poate contesta in instanta in termen de 30 de zile de la data comunicarii.

Va multumesc,
Alenis
bighiu77 a scris:

, care este varianta sa o am in posesie in timp util contestarii? ( Avend in vedere ca angajatorul a intrerupt voit, rau intentionat comunicarea cu mine)
va multumesc,
Alenis....

Intentia dvs. e sa contestati, sau sa-mi pierd eu timpul ajutX-(andu-va?

Atata timp cat sunt "terfelita" si nu imi place aceasta forma de "alint" este normal sa invat cu sa ma apar
DA ! Intentia mea este sa contest din moment ce drepturile imi sunt incalcate.
Restul este doar "poezie"
Cat despre ajutor , sa-mi fie cu iertare, dar mai bine nu comentati
Va multumesc,
Alenis
freeelis a scris:

Art.268 alin.3 C.mun. prevede ca : Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării.
Art. 74(1) C,mun dispune ca , decizia de concediere se comunică salariatului în scris ... in acest caz, nu mai exista prevazut si termenul in care trebuie sa se comunice decizia.
Totusi, decizia de incetare a c.i.m. se poate contesta in instanta in termen de 30 de zile de la data comunicarii.

L.53 / 2003- Codul muncii.
ART. 62
(2) Decizia se emite în scris si, sub sanctiunea nulitãtii absolute,trebuie sa fie motivatã în fapt si în drept si sa cuprindã precizãri cu privire la termenul în care poate fi contestatã si la instanta judecãtoreascã la care se contesta.

Am reusit sa am o copie a Deciziei, ce a fost trimisa la ITM si pe care o gasiti mai jos.
Intrebarea este :unde contest aceasta Decizie , ea necuprinzand paragraful referitor la unde si in ce termen o pot contesta.
Va multumesc ,
Alenis

[ link extern ]
La tribunalul judetean in a carui raza aveti domiciliu ... termenul este de 30 de zile de la data comunicarii.
Aici ati avea castig de cauza si decizia poate fi lovita de nulitate. E o conditie esentiala ca in decizie sa fie stipulat si Tribunalul unde poate fi contestata (citisem despre un caz castigat in instanta numai din acest aparent banal motiv)...In plus am observat ca preavizul este de 15 zile lucratoare in conditiile in care Codul Muncii prevede 20 de zile lucratoare...
Ank27, utilizator