avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare? preaviz? decizie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare? preaviz? decizie?

Buna ziua,

Singurul act care mi-a fost trimis, referitor la concediere este cel care se regaseste in link ul de mai jos.
Cum pot interpreta acest act, care deja este trecut ca termen final, avand in vedere ca nu am o decizie de concediere, iar societatea in cauza, evita orice discutii pe aceasta tema.
Notificare
Preaviz
Decizie de concediere
Va multumesc ,
Alenis

[ link extern ]

freeelis a scris:

La tribunalul judetean in a carui raza aveti domiciliu ... termenul este de 30 de zile de la data comunicarii.


1. In acest caz, voi astepta comunicarea deciziei... dar pana cand ? Deja a trecut o saptamana de cand a fost emisa. Daca dupa 2 saptamani nu-mi va fi comunicata, ce pot face ?
2. Ce sanse de anulare a deciziei am in instanta ?
Ank27 a scris:

In plus am observat ca preavizul este de 15 zile lucratoare in conditiile in care Codul Muncii prevede 20 de zile lucratoare...


Preavizul e corect; societatea se afla in reorganizare juridica.
Multumesc pentru sustinere.
alenis a scris:

freeelis a scris:

La tribunalul judetean in a carui raza aveti domiciliu ... termenul este de 30 de zile de la data comunicarii.


1. In acest caz, voi astepta comunicarea deciziei... dar pana cand ? Deja a trecut o saptamana de cand a fost emisa. Daca dupa 2 saptamani nu-mi va fi comunicata, ce pot face ?
2. Ce sanse de anulare a deciziei am in instanta ?


1. Puteti merge la ITM sa vedeti daca a depus decizia de concediere. In caz afirmativ, solicitati angajatorului sa va comunice un exemplar al deciziiei de concediere.
In caz de refuz, va puteti adresa instantei de judecata.

2. Sanse sunt de anulare a deciziei de concediere.
Va multumesc
Alenis

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie concediere ContSters157367 ContSters157367 Buna seara! In perioada concediului de odihna, este legal sa imi fie trimisa Decizia referitoare la concediere, prin care sunt anuntata, ca incepand cu data ... (vezi toată discuția)
Incompetenta profesionala wallgemy wallgemy Am fost angajata la o societate in functia de contabil cu responsabilitati si in compartimentul resurse umane.In urma unor disensiuni cu administratorul ... (vezi toată discuția)
Nulitatea absoluta nicxon nicxon buna ziua; Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta. In acest caz nulitatea este ... (vezi toată discuția)