Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema garantie ("consumabile")
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema garantie ("consumabile")

Am o problema legata de garantie. Este vorba despre o imprimanta cumparata acum citeva luni la care s-a defectat unul dintre cartusele cu cerneala (imprimanta nu mai recunoaste acel cartus). Cartusele sint ceva mai evoluate, in sensul ca contin un "chip" de identificare etc. Problema este ca vinzatorul sustine ca acest cartus este un "consumabil" si ca nu este aplicabila garantia si asupra lui.

Mai mult, atit vinzatorul cit si importatorul sustin ca nici daca as cumpara un cartus nou nu voi beneficia de vreo garantie. Precizez ca un cartus nou costa in jur de 100 RON iar imprimanta a costat aproximativ 450 RON. Asadar, in viziuea lor pot risca sa cumpar oricite cartuse fara a avea vreo garantie ca vor functiona macar 5 minute.

Exista vreo mentiune (articol de lege sau in normele de aplicare) despre existenta si definitia acestor "consumabile" care NU beneficiaza de garantie?

Va multumesc anticipat pentru orice sugestie.
AVLIL a scris:

Nu mai stiu unde sunt definite, insa consumabile sunt acele parti dintr-un produs care isi consuma substanta prin folosire, la finalul acestui fapt, ele nemaiputand fi folosite.
Legal adica, sunt acele lucruri ca: benzina, ulei, cartus, tus etc. Astfel, cartusul in care se gaseste cerneala este numai un accesoriu prin care se utilizeaza tusul, nu este un produs in sinea lui.

Dar cerneala aia n-a venit vrac, ci este intr-un recipient.. care insa nu este o simpla cutie de plastic, ci este dotata cu un "chip" si cu alte chestii mai complexe. Deci nu mi s-a "stricat" cerneala, ci recipientul acela complex..

Stiu de legea 449/2003 (am studiat-o in amanunt) dar n-am gasit nici o referire la aceste "consumabile". Dar, repet: ce fac, cumpar un cartus in valoare de 100 RON si risc sa se strice in 5 min?

Apropo, "consumabilele" auto (filtre, bujii, cauciucuri etc) nu beneficiaza de garantie? Eu cred ca da..
Cartusele nu sunt considerate a fi reincarcabile. Sunt producatori de imprimante care considera folosirea unui cartus reincarcat ca motiv de sistare a garantiei.
Noi, saracii de romani, reincarcam cartusele, dar logica este ca sunt de unica folosinta.
Cand cumperi un produs ca acest cartus, individula, el poate avea garantie individuala... dar cand cumperi un produs din care el face parte, atunci consumabilele nu au garantie... nu stiu exact cum sa explic, ideea are o logica la baza, insa e destul de intortocheata.
Daca iei o masina si a doua zi ti s-a stricat filtrul , nu il poti inlocui in baza garantiei masinii. Daca insa iei un filtru, el iti poate fi inlocuit in caz ca se dovedeste a fi necorespunzator din punct de vedere calitativ.
AVLIL a scris:

Cartusele nu sunt considerate a fi reincarcabile. Sunt producatori de imprimante care considera folosirea unui cartus reincarcat ca motiv de sistare a garantiei.
Noi, saracii de romani, reincarcam cartusele, dar logica este ca sunt de unica folosinta.

Pai cartusul nu a fost (re)incarcat, l-am montat la imprimanta la instalare si a functionat OK vreo doua luni de zile. Durata lui de viata este de peste 1000 de pagini iar eu am apucat sa tiparesc doar vreo 10-15..
In ce priveste reincarcarea, sa stii ca nu este apanajul romanilor.. exista firme din vest care produc echipamente specializate pentru aceste operatiuni. Cartusele originale sint pentru cei comozi (ma numar printre ei!).

Cand cumperi un produs ca acest cartus, individula, el poate avea garantie individuala... dar cand cumperi un produs din care el face parte, atunci consumabilele nu au garantie... nu stiu exact cum sa explic, ideea are o logica la baza, insa e destul de intortocheata.
Daca iei o masina si a doua zi ti s-a stricat filtrul , nu il poti inlocui in baza garantiei masinii. Daca insa iei un filtru, el iti poate fi inlocuit in caz ca se dovedeste a fi necorespunzator din punct de vedere calitativ.

Logica asta n-o inteleg.. 100% trebuie sa-ti fie inlocuit filtrul la o masina noua (in garantie), cel putin in perioada "de viata" a acelui filtru (un numar de km sau o perioada de timp). Si acelasi lucru trebuie sa fie valabil si pentru consumabile.
Daca n-ar fi asa, la toate masinile noi s-ar monta consumabile "de carton" care sa te tina doar pina cind ajungi cu masina acasa..

Anyway.. stie cineva vreun articol de lege aplicabil (concret) in aceste situatii?
Vedeti daca aveti o declaratie de conformitate a acelui cartus, daca gasiti pe undeva...
Mai trebuie sa studiati standardele ISO... #-o Nu face ata cat fata! Adica o munca de a vedea daca sunteti indreptatit ori ba la un astfel de cartus v-ar costa zile de munca sau bani buni.
Personal, consider ca nu merita!
AVLIL a scris:

Nu face ata cat fata! Adica o munca de a vedea daca sunteti indreptatit ori ba la un astfel de cartus v-ar costa zile de munca sau bani buni. Personal, consider ca nu merita!

Cred ca pe asta mizeaza si ei.. totusi, fiindca discutia are loc in acest cadru, as dori sa stiu daca exista precizari legale in acest sens. Sint dispus sa fac o sesizare la Oficiul pentru Protectia Consumatorului, dar as vrea sa ma documentez mai intii, pentru ca stiu (din experienta) ca cei de la OPC te "aburesc" daca nu ai ceva cunostinte juridice.

PS: @AVLIL, iti multumesc foarte mult pentru opinie si sper ca nu e vreo problema ca incerc sa "combat" pesimismul tau! Sincer, sint foarte dezamagit de situatie si decis sa lupt cu morile de vint (Canon, pentru conformitate).