Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura uzucapiune

Buna ziua!
Azi dimineata in instanta doamna judecatoare m-a pus sa fac note scrise referitoare la procedura de judecare a uzucapiunii :O
Ce parere am ca mai nou ICJC crede ca-i mai bine sa se judece uzucapiunile unde paratii sunt decedati dupa decretul lege 115/1938 si nu pe baza dispozitiilor codului civil. #-o

Nici la facultatea nu-mi cereau parerea.....:P

Voi ce pareri aveti?:-/
avTodincaVeronica a scris:

Se citeaza mostenitorii proprietarului tabular decedat. Normal ca nu ne judecam cu mortii. In cazul in care nu are mostenitori, Statul Roman, iar daca proprietarul tabular este evreu, potrivit unei legi speciale, mostenitoare este Comunitatea Evreiasca din Romania, dar astia se trezesc sa-si revendice imobilele daca "indraznesti" sa-i citezi, cel putin in Maramures.

Nu se citeaza in nici un caz mostenitorii proprietarului tabular decedat, nici statul roman si nici Comunitatea Evreiasca pentru ca:
a) in prima faza procedura este necontencioasa - adica nu se citeaza nimeni pentru ca nu ma judec cu nimeniB-)
b) daca cineva face opozitie, atunci ma judec in procedura comuna cu cei care au facut opozitie indiferent daca sunt sau nu mostenitori.
Confuzia provine din faptul ca in procedura comuna, folosita in cazul uzucapiunii dupa Codul civ. trebuiau chemati in judecata mostenitorii. In procedura prevazuta de art. 130 din D-L 115/1938 nu se intampla acest lucru din motivele aratate mai sus.
avTodincaVeronica a scris:

Se poate uzucapa impotriva domeniului privat al statului.

=D> normal ca se poate =D>
INSA NU DUPA ART. 28 DIN DECRETUL LEGE 115/1938 PENTRU CA ACESTA DISPUNE:
"Cel ce a posedat un bun nemişcător In condiţiunile legii, timp de 20 ani, după moartea proprietarului#-o Inscris In cartea funciară, va putea cere Inscrierea dreptului uzucapat.
De asemenea, va putea cere Inscrierea dreptului său, cel ce a posedat un bun nemişcător In condiţiunile legii, timp de 20 ani, socotiţi de la Inscrierea In cartea funciară a declaraţiunii de renunţare la proprietate."
OR, DESPRE ACEASTA UZUCAPIUNE ERA VORBA.

.............................
incercati ca in viitor sa nu mai scrieti cu majuscule :)
Cornel Vasile, Consilier juridic
u.b.i.k. a scris:
[
a) in prima faza procedura este necontencioasa - adica nu se citeaza nimeni pentru ca nu ma judec cu nimeniB-)
b) daca cineva face opozitie, atunci ma judec in procedura comuna cu cei care au facut opozitie indiferent daca sunt sau nu mostenitori.
Confuzia provine din faptul ca in procedura comuna, folosita in cazul uzucapiunii dupa Codul civ. trebuiau chemati in judecata mostenitorii. In procedura prevazuta de art. 130 din D-L 115/1938 nu se intampla acest lucru din motivele aratate mai sus.

Da nu cumva titlul tau de uzucapar se noteaza impotriva titularului tabular ? Nici chiar proprietarul tabular ?
aditabora: Da nu cumva titlul tau de uzucapar se noteaza impotriva titularului tabular ? Nici chiar proprietarul tabular ?

Nu se citeaza proprietarul tabular PENTRU CA ESTE DECEDAT :hammer:
Pentru lamuriri pe larg arhiva revistei "Dreptul" , in special articolele scrise de prof. Salvador Bradeanu (a avut contributii importante asupra textului Decretului-Lege nr. 115/1938).
In regiunea noastra se interpreteaza destul de restictiv aplicarea D-Lege nr. 115/1938, in sensul ca se considera ca se poate uzucapa doar in temeiul art. 27, 28. Nici mie nu mi se pare normal, dar pana se mai desteapta judecatorii, asteptam sa se formeze o practica in domeniu. Multi colegi nici nu angajeaza uzucapiuni daca ultima inscriere este mai veche de 1930, sa zicem, sau daca numele proprietarului tabular "suna" evreieste pentru ca, dupa cum am mai scris Comuniatatea Evreiasca este foarte activa si face actiuni in revendicare. Nici asta nu mi se pare normal pentru ca situatia juridica a imobilului trebuie rezolvata si uzucapiunea sanctioneaza tocmai pasivitatea proprietarului tabular in a-si exercita dreptul.